| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o PROBLEMA!sad Acum vreo 2 saptamani am facut sex cu iubitul meu..prima data si.a dat drumu dar nu in mine.s.a dus la baie, s.a spalat iar dupa vreo jumatate de ora iar am facut.dar repet nu si.a dat deloc drumu in mine.mie mi.a intarziat vreo 9 zile..si nu stiu ce sa facsad oare sunt gravida?

32 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

Chiar daca s-a spalat, pe canal tot i-au ramas cateva zeci de spermatozoizi, ca doar nu s-a putut spala si in canal.
Si in lichidul seminal exista spermatozoizi, daca erai in perioada fertila sigur ai ramas insarcinata.
Intrebarea mea pentru tine e : Aveai ciclu regulat? Pe ce data ai intretinut relatii sexuale? si pe ce data trebuia sa iti vina menstruatia? Sa calculam aproximativ cand era perioada fertila.

| love_6120 a răspuns (pentru Papusik):

Mi se pare ca era o zi fertilasad...of dar am auzit atatea cazuri..si ei se sterg un pic si iar incep si alea nu mai raman gravide..si eu sa raman? crying imi vine regulat. daca mi.a intarziat 9 zile pot deja sa fac testul?

| Papusik a răspuns (pentru love_6120):

Da si eu am auzit multe cazuri de genu, si la altii se spargeau prezervativele si nu mai pateau nimic, uite ca la mine nu s-a spart prezervativu, a iesit cumva pe langa nu stiu cum, nu mi-am dat seama la timp, si mna am rams insarcinata. Bine am si nascut deja... Stiu ca o sa gandesti ceva gen :Uite-o si pe asta minora cu copilu, dar asta e adevaru. I se poate intampla oricui.

| Papusik a răspuns:

Eu nu vreau sa te sperii ca esti insarcinata, dar nici nu vreau sa iti spun ca nu esti si de fapt sa fii.
Cel mai bine ar fi sa faciun test de sarcina, barza de preferat, ca e unul din cele mai bune si te incadrezi in perioada in care poti face testul.

| Papusik a răspuns:

Da, poti face testul.
Chestia e ca si eu sunt tot minora... si eu am ramas insarcinata cu tot cu protectie oh go on.
Nu-i mare minune sa fii si tu insarinata, mai ales daca o fost fara protectie.

| love_6120 a răspuns (pentru Papusik):

Si ce ai facut? ai avortat?

| Papusik a răspuns (pentru love_6120):

Majoritatea fetelor isi incep viata sexuale de tinere si daca nu se afla e totul ok. Pe alea nu le critica nimeni ca si-au inceput viata sexuala mai devreme decat trebuie...
Dar cele care au adevarat o problema evita sa le ajute spunand ca ce ti-a trebuit sex la varsta asta si nu stiu mai ce oh go on

| Papusik a răspuns:

Mna, uite-te la intrebarile mele....asa gandeam si eu la inceput ca tine. oare sunt insarcinata etc...
Dar eu am avut o mare problema, ca nu stiiam cum sa le zic parintilor ca sunt. Ca am negat mult timp asta.

| love_6120 a răspuns:

Va rog. vreau mai multe parerisad

| Bivolu69c a răspuns (pentru love_6120):

De curiozitate cati ani ai?

| love_6120 a răspuns (pentru Bivolu69c):

17sad de ce?

| Bivolu69c a răspuns (pentru love_6120):

La 17 ani ar trebui sa ai destula educatie sexuala pentru a sti ce sa faci in astfel de momente, daca aveai sub 14 mai ziceam dar asa...

| love_6120 a răspuns (pentru Bivolu69c):

Nu am experienta sexuala ca sa stiu

| Bivolu69c a răspuns (pentru love_6120):

Experienta se capata in timp, educatia sexuala trebuia sa o ai inainte de a incepe viata sexuala.....si barem te-a satisfacut bine prietenul tau sau e un fatalau

| love_6120 a răspuns (pentru Bivolu69c):

Cel mai bine e sa iti vezi de treaba ta
eu am pus intrebarea pentru ca aveam nevoie de niste sfaturi...nu de niste pareri rautacioase asa cum le dai tu

| Bivolu69c a răspuns (pentru love_6120):

Nu sunt rautacios chiar deloc, ti se pare draga mea

| Barbiiiiie a răspuns:

Daca el nu si a dat drumul in tine nu ai cum sa ramai insarcinatăhappy!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai chiar daca s-a dus la baie exista sanse sa mai fi ramas ceva "lume" pe acolo, nu te speria inca, daca iti intarzie mai mult de 2 saptamani si nu esti racita sau sub tratament atunci ar trebui sa iti faci griji

| love_6120 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiam daca spermatozoizi iar contact cu aerul mor...nu e asa?

| anonim_4396 explică (pentru love_6120):

Pai daca ramane o picatura sau putin lichid, contact cu aerul iau cei de la suprafata, cei din interior nu

| DistrugatorulDeVise a răspuns (pentru love_6120):

Nope,pot trăi până la 3 ore în aer şi până la 5 zile în corpul femeii.

| irrumator30 a răspuns:

Stii cat traieste un spermatozoid in afara mediului sau? Pana la o zi sau chiar mai mult. Chiar daca s-a spalat e posibil sa mai fi ramas niste sperma & spermatozoizi activi pe uretra, care la a doua penetrare aceia sa-si fi facut datoria lor.
De aceea, daca vrei sa fii sigura ca nu ramai insarcinata, foloseste de fiecare data prezervativul. Daca nu-ti place prezervativul exista ovule spermicide, folie spermicida sau inel contraceptiv.
In orice caz, cumpara-ti un test de sarcina si fa-l. Apoi du-te la doctor, daca e cazul, si ai probleme cu intarzierea ciclului. Multa bafta!

| Liza1 a răspuns:

Eu stiu ca testul iti va arata un rezultat precis dupa vreo 2 saptamini de la contact sexual, asa ca ai putea face un test.la mine s-a intimplat odata ca mi-a intirziat ceva mai mult de 12 zile si am facut 3 teste si toate negative si atunci am fost la medic si mi-au zis ca totul e bine asa ca asteapta si-ti va veni si "armata rosie".sa fii mai sigura fa-ti 2-3 teste si daca vor fi negative atunci pot fi doar niste dereglari hormonale. sper ca totul sa fie bine.bafta!

| love_6120 a răspuns (pentru Liza1):

Am facut testul ieri si a iesit negativ.dar inca nu mi.a venit...ce sa fac? mai fac unul peste cateva zile?

| Liza1 a răspuns (pentru love_6120):

Eu am facut 2 intr-o zi, am lasat o zis si am facut al treilea test.asa ca vezi miine dimineata, si pentru un raspuns corect, staruite chiar cum te-ai trezit sa faci testul in prima urina.

| LolaAlina a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar exista sanse sa fii insarcinata. In timpul erectiei exista lichidul seminal care contine spermatozoizi, ce-i drept intr-o cantitate mai mica dar sunt si poti ramane insarcinata. In plus, chiar daca el s-a spalat, poate au ramas in interior. Daca tot o faci, fa-o cu cap. Stiu ca si prezervativele se pot rupe si etc dar tot e mai sigur decat nimic. Sunt anticonceptionale si multe altele. Gandeste-te bine ca ai 17 ani. Esti copil. In plus, chiar crezi ca baiatul te va ajuta? Sunt foarte putini care o fac. Ma rog. Iti tin pumnii sa fie doar o alarma falsa. Totusi, da fuga pana la farmacie si cumpara un test de sarcina!

| bogdhanel a răspuns:

E posibil pentru o fata sa ramana gravida chiar si in timpul actului sexual fara ca baiatul sa termine... recomandare intre numere baiatul sa urineze sa se spele bine, iar pentru fete este o anumita metoda de contractie a muschilor abdominali si muschii perineului pentru a incerca sa elimine eventuale lichide ramase. fa-ti un test. 20 lei macar stii un lucru sigur.

| tiniii a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti iei un test de sarcina dar nu poate fi sigur mai asteapta putin si daca vrei sa fi sigura du-te la un doctorhappy

| love_6120 a răspuns (pentru tiniii):

Cam cat sa mai astept pana sa fac un test?

| tiniii a răspuns (pentru love_6120):

Poti sa il faci si acum. du-te la farmacie si ia-ti unul daca e neg. atunci nu esti gravida.Dar ca sa fi sigura mai fa-ti unul peste 2 saptamani.

| tiniii a răspuns:

Poti sa il faci si acum. du-te la farmacie si ia-ti unul daca e negativ e bine nu esti gravida dar ca sa fi sigura poti sa il mai faci o data dupa 2 saptamani

| G3ss a răspuns:

Draga mea.Ca sa stiii oeiice barbat dupa ce isi "da drumul" dupa ce erupe si etc pe canal mai raman care ies pe parcursul timpului gen peste 1 minut peste 2 minute peste 50 de minute deci ar trebui sa stii asta daca iti incepi viata sexuala Nu zic sa te impacientez Zic doar ca sa te Instiintez.Asa nis e intampla noua barbatilor se simte chiar cand inca iese deci ai grija data viitoare daca acum din fericire nu esti gravida.Ai grija la protectie