| anemona112 a întrebat:

am si eu o problema sad... Eu si prietenul meu suntem impreuna de 1 an jumate. In ultimul timp am observat ca el s-a schimbat intr-un fel fata de mine, adica e putin mai distant.Am incercat sa vorbesc cu el l-am intrebat si mi-a spus ca are nevoie de o pauza. Din asta am inteles ca vrea sa ne despartim un timp sau chiar de tot, insa el mi-a spus ca am inteles gresit. ( Nu vrea sa ne despartim, are nevoie de o vacanta sau de ceva schimbat in viata lui). Am incercat sa-l inteleg, i-am propus o gramada de lucruri noi, insa nu pare sa-l incante nimic. Pur si simplu se schimba "ca vremea" azi e foarte dulce si dragastos, iar maine e foarte mohorat si parca nu are chef sa auda de mine. Eu nu prea am rabdare sa vad cum evolueaza lucrurilestraight face imi place sa stiu tot ce se intampla, la acel moment, si ma baga in ceata fazele de genu'. Nu-mi place(si cred ca nimanui nu-i place) sa stea toata ziua sa se gandeasca oare ce are persoana X.Asa ca vreau sa mi se zica tot in fata daca e vreo problemastraight face. Nu stiu ce are, si imi dau seama ca nici el nu prea stie ce are sau ce vrea de fapt. Fac o greseala daca ma despart de el? Oare are pe altcineva? Un sfat? Va rog :*!

Răspuns Câştigător
| SimonaAdina a răspuns:

Pai parerea mea este ca ar trebui sa vb cu el pentru inceput, sa-i spui ce simti, sa-i spui ca te doare faptul ca nu iti spune in fata motivul pe care vrea o pauza si ca ai dori sa iti spuna in fata cea ce simte.Trebuie sa comunici tu cu el daca vezi ca el nu face acest lucru, nu pot sa imi dau seama exact care este motivul pentru care se poarta astfel si de aceea nu am sa incerc sa iti spun ce imi trece prin minte pentru ca sa-r putea sa gresesc. Dupa ce vb cu el ar trebui sa il lasi in pace un timp sa nu-l mai suni sa-l inviti undeva, etc.Lasa-l liber sa poata sa ia o decizie. Dupa ce va sta un timp liber o sa-si dea seama ce este in sufletul lui,si daca te iubeste se va intoarce la tine,nu trebuie sa il parasesti pentru ca sa-r putea sa regreti ca ai facut acest pas, lasa-l sa vezi ce vrea.Vb o singura data cu el si atat, nu il fa sa se simta constrans.Comunicarea este cea mai buna cale.Ai grija de tine si sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| JustThat a răspuns:

Hmmmm thinking
Eu zic sa incerci sa'l intelegi
Poate are probleme in familie etc
Vorbeste cu el face2face si intreaba'l in ce consta aceasta pauza daca nimic nu il incanta
Meriti sa stii ce sa intampla nu poti fi lasata asa confuzawinking
Raspunsul il vei gasi la el. Spune'i ca vrei sa stii ce se intampla indiferent cat de aiurea ar suna happy

Bafta!

| BuBuRuZaForEver a răspuns:

Buna! sfatul meu e sa nu te desparti de el.sa-i acorzi timpul care il vrea! el are nevoie de timp si tu trebuie sa-l intelegi! lasa-l un timp sa se gandeasca si totul va fi ok. eu cu pietenul meu tot asa fac cum face el cu tine...pleaca pentru o saptamana si cu asta dragostea noastra se face mai puternica... daca tu nu-i vei da multa importanta si-l vei lasa asa cum vrea el se va schimba. uite asa a facut prietenul meu cu mine si dupa 2 saptamani il cautam eu si el ma ignora si facea asa cum am facut eu. zicea sa-i acord eu timp lui cum ii cerusem eu.succes! la mine mi-a fost invatatura de minte!

| anemona112 explică:

Pai...la ceea ce-mi zici tu, Simona... Am incercat sa-l las un timp, nu l-am mai sunat, insa seara ma suna el pe mine si a doua zi venea la mine in clasa ( suntem in acelasi liceu, clase diferite) nu stiu sigur daca venea pentru mine sau pentru prietenii lui care sunt colegii mei, dar daca vedea ca stau singura in banca, venea sa vada ce fac, apoi pleca iar sa vorbeasca cu prietenii lui. Asta ma face sa cred ca i pasa de mine. Doar ca atunci cand nu mai suntem la scoala si iesim undeva, atunci se comporta ciudat! straight face ( va multumesc tuturor pentru sfaturi :*)