| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o dilema super mega extra mare si dificila! Deci, nu m-am despartit de prietenul meu nici acum pentru ca nu pot si stie ca m-am schimbat si de asta tot imi spune ca daca ar fi sa ne despartim definitiv ar fi prea mult pentru el blablabla. Si nu stiu ce sa fac. Pentru ca eu sunt indragostita de altcineva. Stau cu actualul prieten din mila pentru ca nu-mi place sa-l vad suferind. Si tipul de care sunt indragostita cred ca are prietena asa am inteles de la prietenul lui cel mai bun.Lui ii placea de mine de foarte mult timp doar ca e prea rusinos si doar imi zambea si ma privea in ochi si stiam ca ma place de la prietenii lui. Dar de ieri ceva s-a schimbat, adica nu se mai uita la mine de abia daca mai zice un 'buna'... Poate chiar are prietena sau a aflat ca eu am! Nustiu...Am nevoie de sfaturi! Ce sa fac? Si cum sa fac sa ma despart de actualul si sa aflu daca tipul ala ma place? Fundaaa:*

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Cu toate astea, asa cum pentru tine a aparut cineva, putea sa apara si pentru el ..de aceea am spus sa vorbesti cu el sa vezi daca inca sunteti pe aceeasi lungime de unda happy Cat despre actualul, nu ai alta varianta decat sa te desparti. Da vei plange si tu, da iti va parea rau pentru el, da el va suferi si da vei avea tendinta sa te impaci doar ca sa nu il mai vezi distrus...dar mai rau ii faci daca mai stai in ceva in care e clar ca nu mai esti implicata de mult cu sufletul... sper sa poti fi puternica si sa ii poti spune tot ce ai de spus. In cazurile astea e bine mai devreme decat mai tarziu.

5 răspunsuri:
| Vix999 a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa stai tu cu tine singurica putin sa vezi ce se intampla in sufletul tau. Daca tu crezi ca actualul prieten ar fi in stare sa isi faca singur rau, singura varianta e sa te desparti incet, sa incerci pe el sa ceara asta. Daca nu suporta gelozia fi extrem de geloasa, daca nu suporta smiorcaiala plangi din orice...pe scurt.fa tot ce stii ca il scoate pe el din pepeni happy Cu asta nou e o alta treaba. Daca el nu ar fi aparut in peisaj sau daca ar fi cert ca nu poti fi cu el, ti-ai mai pune intrebarile astea legate de actualul? Oricum ia-le si tu pe rand. Intai fa-ti probleme de relatia actuala si vezi dupa ce si cum cu celalalt. Ca s-ar putea sa nu faci fata cu amandoua odata happy Cu asta de care esti indragostita mai poti si incerca sa vrbesti sa vezi daca sentimentele iti sunt impartasite

| Florinapopica a răspuns (pentru Vix999):

De mult am in gand sa ma despart de el. Pentru ca ma constrange rau de tot. Doar ca eu am tinut la el ft ft mult si sentimentul ala profund s-a dus era ceva pe moment. El a vrut sa se desparta de mine de foarte multe ori si tot timpul i-am dat o alta sansa. Si acum ultima data a vrut sa ma lase pentru ca am intrat pe mess si nu i-am spus. Nu am mai vrut sa-l iert dar s-a pus in genunchi in fata mea si a cedat. Si de atunci nu mai simt nimic pentru el si regret enorm ca ne-am impacat. De iubit poate ca ma iubeste dar eu nu o mai fac de mult. Si cu tipul acela din clasa 10-a aveam o dilema dar amandoi eram timizi si a aparut actualul si na...am ajuns aici. straight face

| Vix999 a răspuns (pentru Florinapopica):

Cu toate astea, asa cum pentru tine a aparut cineva, putea sa apara si pentru el ..de aceea am spus sa vorbesti cu el sa vezi daca inca sunteti pe aceeasi lungime de unda happy Cat despre actualul, nu ai alta varianta decat sa te desparti. Da vei plange si tu, da iti va parea rau pentru el, da el va suferi si da vei avea tendinta sa te impaci doar ca sa nu il mai vezi distrus...dar mai rau ii faci daca mai stai in ceva in care e clar ca nu mai esti implicata de mult cu sufletul... sper sa poti fi puternica si sa ii poti spune tot ce ai de spus. In cazurile astea e bine mai devreme decat mai tarziu.

| December a răspuns:

Pai s-o luam cu inceputul. Daca nu mai simti nimic pentru actualul prieten, nu prea vad sensul sa o taraganesti atata. Trebuie sa vorbesti cu el deschis si sa-i spui adevarul. Nu e corect fata de el sa-l ti asa. De suferit probabil ca va suferi daca a tine la tine, dar asta e. In legatura cu cealalta persoana, acolo e mai complicat. Ca poate el nu sta din mila cu prietena luiwinking. Dar poti sa- mai intrebi pe prietenii lui mai intai daca pot sa-ti de-a detalii si daca detalile sunt incurajatoare big grin atunci poti sa incerci sa te vezi cu el si sa vorbiti mai deschis. Dar aici trebuie actionat cu grija fiindca nu sti inca cat de serioasa e ralatia lui cu actuala prietena si nu ar fi ok sa ajungi cauza despartirii unui cuplu. Nu stiu cat te-am ajutat, e doar o parere. happy

| Florinapopica a răspuns (pentru December):

Am fost cauza despartirii pentru tipul cu care sunt acum. laughing Multumesc mult:* habar nu am ce sa fac. Mi-e frica sa o sa regret daca ma despart de el. Multe chestiilaughing. Sunt mai complicata de felul meulaughing

| Daniel2332 a răspuns:

Mda asta da dilema eu iti sugerez sa-l faci pe el sa se desparta de tine sau sal cuplezi cu altcineva sau pur si simplu dai papuci.