| alynuch a întrebat:

am si eu o problema si as avea nevoie de niste pareri.Am 21 de ani si am o relatie de 4 ani, in acest timp au fost si certuri si pauze si departiri si impacari, insa problemele abia acum apar.Eu sunt la facultate in anul 2, intr-un alt oras, el a ramas acasa deoarece nu a vrut sa-si dea nici macar bacu.Eu tot il bat la cap sa se duca sa si-l dea si sa vina la mine, deoarece e greu asa, (eu merg acasa fff rar, cam odata la 3 luni)el zice "da, sigur, da da"dar nu face nimic laughing. Nu stiu ce sa fac, sa pun punct si sa-mi vad de viata mea sau sa las asa sa vad ce se alege de relatia noastra.Imi e greu sa renunt la el pentru ca a fost langa mine tot timpu cand am avut nevoie, si nici macar odata nu a tipat la mine in acesti 4 ani.Toate prietenile mele au prieteni care fac ceva cu viata lor, numai al meu e mai ciudat, nu vrea si nu vrea.Eu sunt ambitioasa si hotarata si stiu ce vreau de la viata, si nu-l inteleg deloc cand il vad asa pasiv, orice face daca il rog mai putin asta.

Răspuns Câştigător
| Lexus28 a răspuns:

Trebuie sa il lasi pe el sa decida, nu poti lua hotarari in locul lui. Stiu ca este greu pentru tine, o fata care isi doreste un viitor sigur, si-si ia soarta in propriile maini ca sa spun asa, esti cu siguranta mult mai responsabila decat el in ceea ce priveste studiul si munca, dar trebuie sa intelegi ca fiecare om este responsabil doar pentru viata lui, nu si pentru a altuia. Nu te mai compara cu celelalte prietene ale tale, si nici nu incerca sa vezi diferente intre relatia ta si ale lor. Cu siguranta, cand va simti el ca este timpul sa faca ceva, va face, pentru ca va fi nevoit. Lasa-l in pace, nu-l mai bate la cap... asa e el. Trebuie doar sa ii fii alaturi orice decizie ar lua, si sa incercati sa va fie cat de bine posibil asa cum sunteti acum. Daca totusi, vei vedea ca nu are nici cea mai mica dorinta de a face ceva, si pe tine te incomodeaza mult prea mult acest lucru, probabil vei fi nevoita sa renunti la el si sa iti gasesti pe cineva cu care sa te potrivesti mai mult in sensul asta. Dar tine minte, ca oricand poti gasi unul bun la invatatura, dar care sa nu fie nici 10 % din ce era el pe plan sentimental: atent, bun cu tine si iubitor. Gandeste-te bine si nu doar din perspectiva ta! O zi buna!

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si,cam ce viitor ai putea avea tu cu el,te-ai gandit vreodata la asta? Ca sa-si dea bacul,trebuie sa invete,si, dupa ce termini liceul e mult mai greu, s-a dezobisnuit sa invete.Sa vina la tine si sa faca,ce? Sa fie insotitorul tau? Sa se simta umilit intr-o turma de necunoscuti studenti, care il complexeaza? El,draga mea,si-a ales drumul in viata.Un servici, un salariu, tu la 3 luni o data si gata.Nu-l preocupa vreun viitor din povesti,nu viseaza,s-a resemnat,nu-l intereseaza sa evadeze din banal.
Cat timp il iubesti, stiu ca nu-l poti lasa, dar gandeste-te ca o viata vei trage de el ca de un caine mort.Sanse sa-l trezesti,nu vad,daca in relatia asta, tu lupti singura, el doar asteapta.Stai de vorba cu el si hotaraste ce ai de facut, nu poti sa le ai pe toate!

| Zenithf a răspuns:

Nu pot sa zic nici da, nici nu. In privinta scolii sunt lamurit, este satul de ea si nu mai vrea sa auda. Dar nu spui daca are vreo meserie?
Stiu, majoritatea vor spune cum se poate ca o fata cu studii superioare sa se incurce cu un muncitor, dar daca el este un baiat harnic, cu o meserie buna (zidar, instalator, etc. nu impingator de vagoane), si nu este un tip incuiat, nu-i bautor sau nu are alte metehne, atunci se poate sa ai o relatie frumoasa cu el. Poate el este exact ceea ce ai tu nevoie, poate el este perechea ta.
Raspunsul exact pana la urma de la tine trebuie sa vina, tu cunosti cel mai bine situatia.

| MMihai a răspuns:

Sunteți prea diferiți, unul de altul, nu crezi? Pune ochii pe altul, și apoi discută serios cu el, cu actualul, ori albă, ori neagră, iar în final vei fi cu ăla altul.

| fabiola a răspuns:

Sper sa nu gresesc dar ceea ce simti tu pentru el este prietenie, mila si nicidecum dragoste.El nu simte nici macar atat pentru tine.Intr-o relatie pasii se fac in doi!

| ana_2556 a răspuns:

Intamplarea face ca si eu sa am 21 de ani, si relatie de 4 ani, am sunt la facultate anul 2 si el anul 4 dar in alt oras. Stiu cum e sa ai relatie la distanta dar spre deosebire de tine, iubitul meu, urmeaza sa termine o facultate si sa vina sa faca masterul in orasul in care sunt eu acum. Nu pot sa iti spun ce sa faci, dar chiar si dupa 4 ani si dupa toate amintirile frumoase eu una nu as mai continua relatia daca nu am fi pe aceeasi lungime de unda.
Poate acum diferentele nu se observa dar tu vei termina o facultate vei avea un job bun bine platit si te vei invarti in anumite cercuri superioare. Poate nu il vei vedea pe el inferior dar cu siguranta i ntimp el te va face sa te simti vinovata pentru succesul pe care il ai, ca doar nah e barbat si stim cu e orgoliul masculin. Daca tu esti ambitioasa si hotarata pentru viitor si el nu este asa, atunci poti sa mai astepti, dar la un moment dat, peste 1 an, 5 ani se va rupe... Gandeste-te bine la ceea ce vrei dintr-o relatie si ia o decizie pentru ca asa nu mai merge.

| Corina a răspuns:

Draga mea, sfatul meu, desi va parea unul drastic, este sa pui punct, asa cum ai zis tu, acestei prietenii. Chiar daca ti-a fost alaturi cand ai avut nevoie, faptul ca nu are ambitie sa-si dea macar BAC-ul, inseamna ca nici nu-si doreste f. multe de la viata. Nu mai spun ca daca intr-adevar te-ar iubi ar trebui sa-si doreasca sa fie acolo unde esti si tu (in acelasi oras), pentru a petrece cat mai mult timp cu tine. Dar, dupa cum vad, el se multumeste cu putinul timp, cand tu poti veni acasa (la 3 luni). Mi se pare ca nu te iubeste suficient de mult, daca accepta sa te vada doar cateva ore dupa 3 luni de absenta. Te-ai intrebat ce face el in restul timpului, cand tu esti plecata la facultate? Nu vreau sa-ti bag prostii in cap sau sa isc zazanie in relatia voastra, dar, de obicei, baietii nu sunt prea rabdatori din fire si..."ochii care nu se vad, se uita!" Deci, in concluzie, parerea mea este sa-ti vezi de viata ta, de visurile si ambitiile tale. Baieti mai sunt si vei gasi un altul care sa-ti fie alaturi asa cum a fost si el, ba poate chiar unul mai bun ca el, care sa te iubeasca mai mult si sa te respecte. Dragostea la distanta nu prea are niciun rost. Chiar daca vei primi de la noi multe sfaturi, bineinteles ca tu esti cea care trebuie sa decizi si sa iei hotararea potrivita. Sa fii iubita!

| filipm2001 a răspuns:

Un lucru iti spun sigur. Relatiile la distanta nu dureaza niciodata. Decat sa va certati urat, mai ales ca tu vezi ca nu se indreapta in directia ta, si tinde spre total altceva, mai bine va despartiti prieteneste si va vedeti de viata voastra in continuare. E dureros, dar e cea mai buna solutie. Oricum acolo se ajunge. Crede-mawinking

| alex_6264 a răspuns:

Trebuie sa luati o decizie impreuna, nu e o rusine daca el este un baiat muncitor, iubitor si care cum ai zis si tu nu a tipat la tine deloc in 4 ani poate pur si simplu nu isi mai doreste sa mai auda de scoala.dar crede-ma stiu multe persoane care nu au terminat liceul dar care au stiut cum sa se descurce foarte bine si au ajuns foarte apreciate de inalta societate si nu trebuie mereu sa iti analizezi relatia cu cea a prietenelor tale fiecare cuplu are o relatie diferita...si sper sa te fi ajutat raspunsul meu nu ca cel al altora care dau sfaturi drasticelaughinglaughing!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice sa mai incerci intreaba-l ce are de gand si daca zici ca in rest va intelegeti bine as zice sas mai incerci. Mult noroc!