| Jojoyo a întrebat:

Cum sa evit certurile dintre mine si iubitul meu? Astazi am vorbit si mi-a zis ca atunci cand consider ca nu il voi mai supara sa iizic! Ce sa fac sa nu mai provoc cearta si sa nu mai fac atatea tampenii, avem 11 luni de cand suntem impreuna si ne iubim foarte mult dar mereu fac cate o prostioara fara sa vreau, am incercat sa am mai multa grija, dar nu prea imi iese ce sa fac? Dau funda

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

De ce crezi, ca doar tu esti cea vinovata si doar din cauza ta va certati? De ce te subestimezi? Ar trebui sa ai mai multa incredere in ceea ce faci si ce gandesti si sa nu te mai consideri tu cea vinovata de toate problemele.
Faptul ca ti-a impus sa nu-l mai "superi", el se crede stapanul tau si prin urmare el are intotdeauna drepatate.De COMUNICARE in relatia voastra nu s-a auzit? Daca nu stie sa se comporte civilizat, sa te respecte atat pe tine ca individ cat si opiniile tale, poate ar fi mai bine sa renunti la el, ca aceasta situatie nu duce nicaieri si la ceva bun.Doar la stapan si sclava.
Poate varsta ta prea mica,imaturitatea si faptul ca un baiat/barbat ti-a dat o oarecare atentie(dar sigur nu ti-a dat si iubire!),te face sa te comporti sa o persoana inferioara lui.
Mai gandeste-te, daca vrei sa traiesti mereu cu frica in san, ca poti gresi ceva si "domnul stapan" se poate supara, inerva, chiar si lovi.

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Spune-i ca cel ce iubeste mai si iarta micile prostioare.

| Jojoyo explică (pentru neutrino):

M-a iertat de multe ori dar acum pur si simplu mi-a zis asta.

| neutrino a răspuns:

Ia lasa-l tu pentru o vreme pe pozitia de "asteptare" si ai sa vezi ce bine-i va fi!

| ywar a răspuns:

Eu am impresia ca acolo e o relatie putin disproportionata. Cumva, tu esti pe pozitia copilului care face prostioare si trebuie iertat si el pe pozitia adultului care te dojeneste si iti aminteste cat de mult il superi. Asta nu suna prea bine. Ori e relatie copil-copil, ori e relatie adult - adult. Relatia parinte - copil intr-o relatie de iubire e mortala! Vorbesc serios. E mortala pentru relatie, desigur.

| vocea a răspuns:

In primul rand va doresc sa continuati relatia si sa remaneti impreuna atata timp cat va iubiti, in al doilea rand ca sa se evite certurile ar trebui sa lase unul mai mult ca celalalt si daca il deranjeaza ceva sa ii spuna partenerului intr-un mod calm si el se va bucura ca i-ai spus si se va bucura ca ii ceri ajutorul, acum el se simte neinpacat cu ideea ca tu o sa gresesti mereu si el va trebui sa te ierte, daca te iubeste si vede ca incerci sa nu il mai superi sigur veti continua cum spuneam cine te iubeste cu adevarat nu poate sa stea nici o secunda fara tine, mult succes

| Jojoyo explică (pentru vocea):

Multumesc mult voi lua in considerare ceea ce mi-ai zis

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Spune-i ca il iubesti si ca ai vrea sa o luati de la zero.

| Jojoyo explică (pentru Dobrin_Maria_1999):

I-am zis odata si a zis ca nu vreau sa o luam de la 0 ci sa continuam.

| Futhakari a răspuns:

Pentru inceput sa nu va mai luati la rost defectele si ce nu va convine logic nu, fiecare greseste si incearca sa nu mai faci pe sefa ca asa fac femei cred ca asi pot face iubiti/sotii sa le asculta dar din contra barbatu nu poate fi inblanzit si spune-i si lui asta.

| Jojoyo explică (pentru Futhakari):

Nu-s genul sa o fac pe sefa laughing

| Futhakari a răspuns (pentru Jojoyo):

Nu esti tu genu dar pana la urma tot o faci

| UnDezaxat a răspuns:

Inseamna ca esti proasta si nu realizezi faptul ca nu toata lumea trebuie' sa-ti haleasca tie toate basinile din cap. Stai linistita, oricum va veti desparti curand din cauza ta. Ramai in visul tau Barbie.