| iza_4323 a întrebat:

Are o prietena o problema si m-am gandit ca poate ma puteti ajuta cu un sfat. Ea a avut relatii sexuale cu prietenul ei sau protejat de fiecare data, insa acum o luna cand au avut ultima orara relatii intime, ea a vomitat in prima zi a menstruatiei, s-a gandit ca ar putea avea bebe si a luat 2 teste de sarcina, avea o linie roz, cea de a doua a fost ft vaga, se vedea putin. A mers apoi la un dr ginecolog, care i-a facut teste, la radiografie nu a iesit nimic si raspunsu final a fost ca are sarcina extrauterina, si ca e in 3 saptamana sarcina. Mentionez ciclu i-a venit regulat. Se poate sa fie insarcinta? Eu i-am zis sa stea linistita ca nu are cum. Sfatul meu a fost sa mearga la un ginecolog mai bun si sa mai mfaca o data testele ca sa fie sigura. Voi ce spuneti? mersi dau funda:*

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil sa fie insarcinata. Nu stiu daca sarcina extrauterina, dar si asta e probabil (ginecologul probabil a vazut-o la ecografie). Falsele menstruatii sunt foarte frecvente in sarcinile extaruterine, aproape toate femeile cu sarcina extrauterina experimenteaza cel putin o sangerare care seamana perfect cu menstruatia. Oricum, nu poate sta linistita. Trebuie sa mearga urgent la alt ginecolog. Nu stiu cat timp a trecut de la diagnosticarea sarcinii extrauterine. De obicei, o astfel de sarcina creste cam pana la 6-8 saptamani, dupa care rupe trompa in care se dezvolta. Daca primeste un anumit tratament inainte de ruperea trompei, sarcina se opreste in evolutie si este eliminata. Daca trompa se rupe, femeia face hemoragie interna si trebuie operata de urgenta (maxim in primele 6 ore) pentru a opri hemoragia, altfel moare. Sarcina extrauterina rupta se manifesta cu dureri abdominale de mica intensitate (rareori severe) brusc debutate, insotite de ameteli, paloare si o stare generala de rau. Atentie! fara exteriorizarea sangerarii.
Important este ca prietena ta sa ajunga urgent la un alt ginecolog. daca primul s-a inselat, cu atat mai bine, dar e foarte putin probabil.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă este suspectă de o sarcină, indiferent de ce fel de sarcină este să facă o analiză de sânge și dacă este însărcinată iese prezent hormonul sarcinii sau din sumar de urină.
La ecografie nu a ieșit nimic, nu la radiografie! Un ecograf 4D la un adevărat cunoscător.
Pa, pa.

| CarmenR a răspuns:

Sa mai incerce o data cu testele de sarcina http://www.qbebe.ro/......e_sarcina, ar fi bine sa consulte si alt medic ginecolog si asta cat mai repede.

Răspuns utilizator avertizat
| iza_4323 explică:

Ea a mers la un ginecolog care cred ca nu era bun din cauza faptului ca era ft ieftin si vestea cand ia dato fiind si singura i-a spus-o pe un mod foarte linistit, ca dr trebuia sa ii explice, sa o linisteasca ea plangad in secunda 2 cand i-a zis.
saptamana trecuta a fost la ginecolog si avea 3 saptamana, acum are 4 saptamana
voi merge cu ea la un ginecolog mai bun, dar ma gandeam ca daca sau protejat nu ar trebui sa fie vreo problema, si vb aia el nu a avut ejaculare inauntru, ceea ce nu vad eu o problema.singura problema e ca ea are dureri in timpu sexului mai mereu, dar ei o fac mai dur, rar dar bine sa zic asa.

multumesc frumos pentru raspuns. voi merge la dr cu ea si sper sa fie totul bine

:*:*pup