| anemona112 a întrebat:

Buna as avea nevoie de o confirmare. Daca am facut sex neprotejat cu prietenul meu in ultima zi de menstruatie iar el a ejaculat in mine, exista posibilitatea sa se intample ceva? Este exclus din start posibilitatea unei sarcini?

12 răspunsuri:
| adinaciosescu a răspuns:

Posibilitatea e mare.Dar ca sa te convingi, fa un test de sarcina, care este relevant dupa 10 zile de la contactul sexual.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu e exclusa.

| Oana92 a răspuns:

Sansele sunt mici, dar exista

| valentingb a răspuns:

Nu este exclusa posibilitatea asta. S-au facut studii care arata ca o femeie in floarea vietii sexuale (in jur de 18-22 de ani) poate ramane insarcinata in orice zi din an. Pastila de a doua functioneaza in maxim 72 de ore. Poate mai ai timp. Dar ai grija, citeste prospectul, este periculoasa, chiar mortala.

| anemona112 explică (pentru valentingb):

Pai... din cate stiu doar un ovul poate fii fecundat. si acest ovul trebuie sa se afle in treimea superioara a trompei uterine pentru a fi fecundat ( perioada de ovulatie ). Avand in vedere ca am o menstruatie regulata si la fel si perioada ovulatie se incadreaza in 14 zile de la terminarea menstruatie. Ar trebui sa astept? Imi este frica sa folosesc pastila de a doua zi pentru ca am si altfel de probleme de sanatate (diabet). Nu stii un test de sarcina cat mai precis si care sa se poate face foarte repede ca intreval de timp. Am uitat sa precizez am 18 ani.

| valentingb a răspuns (pentru anemona112):

Testul de sarcina nu face altceva decat sa iti confirme sau sa infirme existenta sa. Mergi la medicul de familie, da-macar un telefon, mergi la ginecolog.
Daca nu poti folosi pastila si --sper ca nu-- ai ramas insarcinata, mai raman doua variante : chiuretaj sau nastere.

| raluk27 a răspuns:

Nu este exclusa posibilitatea asta, dar sansele sunt mici. Nu te mai juca asa cu focul!

| Larisssaa a răspuns:

Bună.
Du-te la un ginecolog, el te va ajuta mai mult ca noi.
Baftă!

| Nelamuritul a răspuns:

Zi bunaziua la copil.

| Manuellllaa a răspuns:

Draga mea, exista posibilitatea sa fi insarcinata.Numai risca sa o faceti neprotejat!

| Stefanuk a răspuns:

Pai eu nu cred sincer, fa-ti un test de sarcina....si nu te juca asa ca pentru 2min de placere tragi o viata intreaga...

| SwweetGirlFuny a răspuns:

Uite mai bine du-te la ginecolog