| anonim_4396 a întrebat:

Bună. As avea nevoie de o părere. Am o relație cu un băiat de peste un an, totul e super drăguț dar ma irita foarte tare faptul ca e prea atașat de mama lui. Noi stam împreună în alt oraș cu facultatea și o suna de 2 ori pe zi, o suna instant cum ajungem aici ca să o asigure ca nu a făcut accident cu mașina etc. E ciudat pentru ca și când o suna vb câteva secunde. Nu e ca și când sta cu orele cu ea la telefon dar nu înțeleg ideea asta de a o suna și mai ales de 2 ori pe zi. Când ii răspunde vorba ei e "puiuuu, ce faci"? Doamne nu vreau sa fiu rea dar nu știu cum sa fac și cum sa ii zic fără sa se supere ca nu e ok sa facă asa la 24 de ani. Precizez ca despre mine nu discuta cu ea și nu ii da detalii. E secretos cu asta, nici la ei acasă nu m-a chemat cât erau părinții acolo. I-am cunoscut doar odată și aia pentru ca s-a întâmplat. Ea e drăguță cu mine în sensul ca îmi trimite mâncare, prăjituri mereu, mi-a făcut și tort de ziua mea etc. Dar nu știu, relația lor mi se pare puțin cam mult pentru vârsta lui și faptul ca e bărbat. Cum as putea proceda?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare nimic nasol, din contra arată că e devotat familiei. dacă o sună câtevas ecunde ce are? și dacă îi zice mama lui așa ce are? ești exagerată sincer

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca mama lui este control freak si daca el nu intelege/vede acest comportment ca unul anormal.
Baiatul poate sa-si informeze mama, ca acum este barbat in toata regula si nu ami este nevoei sa sune de 2 ori pe zi sa dea raportul. Odata la 2-3 zile este suficient.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nu e ok? Ți se pare cam mult? Unii se înțarcă (sevraj) greu. Alții niciodată.
De-o bate vântul dinspre mumă,
Voi face calul numai spumă.
De-o bate dinspre nevastă,
Voi lăsa calul să mai pască.
Știi de unde vine cuvântul înțărcare? De la țarc, o îngrădire în care pui iedul, mielul ca să nu mai aibă acces la ugerul mamei.
Dta vrei să discuți cu el, să îl pui în țarc. Riști să rupă țarcul să plece la mama lui.
Este gelozie feminină din partea dtale. Normală.
Înafară de asta ai să îi mai reproșezi și altceva?
Cel mai bun bărbat este cel pe care îl ai. Învață sâ îl apreciezi.
Dacă îl ajuți o să se maturizeze prin ceea ce se întâmplă între voi.
Un moment de maturitate poate fi asumarea unei căsătorii cu tine? Cum ar fi să îi propui asta?

| CristianaMaria a răspuns (pentru sadrian46):

Mi as dori enorm sa ii propun sa ne căsătorim dar nu cred ca am vreo șansă să o facem atât de repede. Ne cunoaștem doar de un an, an în care 3 sfert din timp am vorbit virtual pentru ca la noi în oraș nu aveam unde sta. La mine sunt ai mei iar la el sunt părinții lui. Într un an ne-am văzut aproape exclusiv la sucuri. Stam împreună abia acum, de o luna la facultate pentru ca am venit la cămin. Ideea este ca nu a mai avut relație, e imatur, abia așteaptă sa meargă pe weekend acasă sa de joace pe calculator și sa primească bani și mâncare de la ai lui. Când încerc sa gătesc aici și pentru el nu vrea pentru ca zice ca trebuie sa mănânce mâncarea de acasă sa nu o arunce și eu prin asta ma simt rănită oarecum pentru ca simt ca nu am loc de mama lui. În vara ne vom întoarce la noi acasă și iarăși 3 luni ne vedem doar la sucuri și tot asa. E foarte dificil. El nu are bani și orice i as propune sa ne mutam împreună sau sa mergem în excursii nu o sa vrea din lipsa banilor.
Inafara de treaba asta e bine, e foarte atașat de mine, e foarte afectuos, merge totul bine doar ca eu încep sa îl vreau mai mult pentru mine și ma dispera asta...as vrea sa fie aproape doar cu mine și sa ne mutam împreună cândva

| sadrian46 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Eu personal nici nu știam cât de mult țin la mama mea. Doar că atunci când am primit serviciul în alt oraș, făceam și eu asta ca el, ori de câte ori reușeam, făceam rost de un weekend acasă. Asta a durat 2 ani. Apoi m-am căsătorit. Așa cum spui, pare încă prea atașat de propria familie, mamă. Dacă stați împreună este un început. Dacă ar avea intenții mai serioase cu tine, te-ar invita să îi cunoști părinții, și mama, evident. Din noui, dacă este unicul defect, este un început de drum împreună. De exemplu pentru vară poți să îi propui să rămână cu tine în oraș, să munciți ceva împreună și să meargă acasă un timp limitat. O relație se construiește în timp.

| CristianaMaria a răspuns (pentru sadrian46):

În vara ne vom întoarce amândoi la noi acasă din păcate. Și acolo e îngrozitor pentru ca nu locuim împreună. El sta cu părinții și eu cu ai mei. I am cunoscut pe ai lui o singura data când am fost la ei și cam atât. Lui nu ii place aparent da ma invite când sunt și ei acolo. Îmi este groaza de încă o vara petrecuta la sucuri.

| sadrian46 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Analizează oricare relație a cui vrei din jurul tău, din trecut, de acum, din literatură. O să vezi că o relație se construiește pe o activitate executată împreună. De exemplu și actului sexual i se zice împreunare. Astfel concepe, provoacă o activitate împreună, asta e unica soluție. Aranjează viitorul.

| Drimmero a răspuns:

Cred ca ai 5-6 intrebari numai despre prietenul tau si faptul ca e atasat de mama lui, ca ii acorda atentie, chestii. Dar tu stii sa comunici astea cu el, vorbesti deschis toate aspectele astea? E ciudat ca un tip de 24 de ani sa fie non-stop cu ma-sa la telefon insa unii sunt mai mamosi, eu unul n-as putea vorbi cu mama atat, mereu a fost scurt si la obiect. D-aia e iubitul tau sa vorbiti, insa daca asta e felul lui de a fi prea atasat de mama nu stiu cat ai rezolva. Mi se pare un paradox relatia asta intre mame si baieti, baietii ar trebui atasati mai mutl de tati, sa le urmeze exemplele bune, ca de la barbat la barbat...viitor barbat, dar si mamele uneori sunt ciudate ca insista sa-si cocoloseasca baietii uitand ca sunt totusi masculi si isi pot purta singuri de grija in majoritatea cazurilor.

| Emilian65 a răspuns:

Daca parintii lui te iubesc, de ce supara faptul ca el o suna si vorbeste cu mama lui?

| CristianaMaria a răspuns (pentru Emilian65):

Pentru ca abia așteaptă sa plece acasă weekend de weekend. De la el nu auzi sa zică "hai sa stam un weekend aici sa facem și noi ceva împreună". Pentru ca dacă vreau sa ii gătesc ceva zice ca mănâncă de a acasa ca nu are ce face cu mâncarea deși foarte ușor ii poate spune sa ii facă mai puțin sau dacă ii rămâne o lingura de ceva nu e mare paguba sa arunce. Pentru ca ea ii zice Puiu, el ii zice mimi, pentru ca îl suna întruna și se mațaie la telefon ca vai doamne nu l a sunat. Îl suna sa vadă cum a ajuns cu mașina aici. Când eram la noi în oraș și ieșeam îl suna sa vina acasă ca e frig afara. Și tot felul de lucruri de genul. De craciun l am invitat la mine după-masă fix ca să aibă timp sa stea cu ai lui și după o ora jumătate l a sunat sa vina acasă sa stea și cu ei...jesus

| Sofer a răspuns:

Mi se pare ciudat. Da e cam mult. Dacă ești într-o relație, lasă părinții deoparte. Nu trebuie sunați zilnic sa vezi dacă sunt ok. Evident ca nu te cheamă cât sunt părinți lui acasă. Eu ca băiat sa chem o fata acasă la părinții mei, m-aș simți jenat și neconfortabil.
Într-o relație as evita contactul cu părinții ei și cu părinții mei.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Sofer):

M am simțit super aiurea pentru ca eu l am chemat sa ii cunoască pe ai mei chiar dacă nu îmi face placere sa stam cu ei. Ma așteptam și din partea lui măcar sa facem cunoștința într un an. Trecând peste asta, pentru ca deja ne-am cunoscut chair dacă nu pentru ca a vrut el sau ei, ceea ce ma deranjează e relația lor prea apropiata. Întrebarea mea este cum sa abordez situația fără sa se simtă jignit sau atacat sau sa creadă ca vreau sa îl departe de ea. E o linie foarte subțire aici... Imi e frica sa nu distrug ceva

| Iote a răspuns:

"Ea e drăguță cu mine în sensul ca îmi trimite mâncare, prăjituri mereu, mi-a făcut și tort de ziua mea etc."
Asta inseamna ca stie de tine, de relatia voastra. Unde e secretul? Sau vrei sa-i spuna toate pozitiile in care faceti sex?
Si sa stii si tu (cati ani ai?) ca baietii sunt mai mamosi. As vrea sa te aud peste vreo 25 de ani vorbind despre "puiul tau" care s-a mutat cu una, care... haha.

| CristianaMaria a răspuns (pentru Iote):

Nu e nici un secret. Știe de mine mama lui. Subliniam faptul ca nu discuta cu ea despre mine în sensul ca legat de relația noastră nu se lasă influențat sau sa ii ceara ei opinii ceea ce e bine. Ce ma deranjează pe mine e ca e cu puiul meu în sus și în jos, ca îl suna non stop și efectiv o aud din telefonul lui cum zice "puiuuu, de ce nu m ai sunat? Sau îl suna dimineața sa îl trezeasca pentru ore uneori, sau când conduce îl suna sa vadă cum a ajuns. Nu știu... Mi se pare ca un bărbat trebuie sa fie mai independent, nu chiar asa imediat la mama. Pe lângă asta îmi scade încrederea în mine în sensul ca de multe ori vreau sa gătesc pentru amândoi și el nu vrea ca zice ca are de acasă. Chiar dacă fac ceva ce ii place de moare, nu mănâncă ca să mănânce mâncarea de la mama. Faze de genu ma dor ca practic nu ma pot implica cât as vrea pentru ca e ea acolo și ii face tot. Mi ar plăcea sa ma lase sa ii fac și eu sa vadă ca nu doar mama e în viata lui