| alisa201921 a întrebat:

Bună. Aș vrea să știu dacă masturbarea sau orgasmul feminin ar putea împiedica concepția? Am citit pe unele forum-uri ca ar putea fi o cauză a infertilității.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Citeste articole de specialitate si intreaba de medici, deoarece pe forumuri toti scriu ce vor, inclusiv mituri babesti ca acesta.Acelasi lucru se spunea atat despre femei cat si despre barbati, inca din secolele trecute.E mai mult o metoda de a speria lumea, impusa de extremistii religiosi.

| alisa201921 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc, cel mai adecvat răspuns

| dullcat a răspuns (pentru alisa201921):

Multumesc si eu pentru funda.

| anonim3247 a răspuns (pentru alisa201921):

Nu au treabă cu ce ai scris

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nici pe departe.

| doctorandus a răspuns:

Nu e adevarat, cei care spun asa ceva sunt rebuturi intelectuale.

| doctorandus a răspuns:

Citat din Coon și Mitterer: „Aproximativ 70 de procente din femeile și bărbații căsătoriți se masturbează cel puțin ocazional."

Coon, Dennis; Mitterer, John O. (1 ianuarie 2014). Psychology: Modules for Active Learning. Cengage Learning. p. 406. ISBN 978-1-305-16173-3. "Approximately 70 percent of married women and men masturbate at least occasionally."

Coon, Dennis; Mitterer, John O.; Martini, Tanya S. (5 decembrie 2016). Psychology: Modules for Active Learning. Cengage Learning. p. 407. ISBN 978-1-337-51708-9.

Coon, Dennis; Mitterer, John O.; Martini, Tanya S. (2021). Introduction to Psychology: Gateways to Mind and Behavior (ed. 16). Cengage Learning. p. 360. ISBN 978-0-357-37149-7.

| dullcat a răspuns:

Nu ii mai raspunde, e doar un troll. Masturbarea e sanatoasa pentru toti, indiferent ca vorbim de persoane singure, casatorite, intr-o relatie de scurta/medie durata, etc.

| lpavel a răspuns:

E cea mai mare tampenie de care am auzit vreodata laughing Ori ai inteles gresit ori erau aia batuti in cap! laughing

| VoidEternal a răspuns:

Wait, orgasmul, care este (in teorie macar) finalitatea unui act sexual, (act sexual al carui singur scop este REPRODUCEREA), ar putea fi o cauza a infertilitatii? laughing Trenul gandirii s-a oprit definitiv in statie. Peron pe partea stanga. laughing

Inteleg ca multi idioti scriu pe forumuri (TPU nu e nicidecum o exceptie) dar interpune si tu logica intre ce citesti si intrebarile pe care ti le pui mai apoi.

| alisa201921 explică (pentru VoidEternal):

Mă refeream la orgasmul femeii, care nu este obligatoriu in concepția unui copil.

| VoidEternal a răspuns (pentru alisa201921):

Da, știu că te refereai la orgasmul femeii și știu că nu e obligatoriu pentru concepția unui copil.

Totuși. Cum poți crede că o funcție normala a organismului poate deregla sistemul din care face parte? Pur și simplu nu are sens. E ca și cum ai spune că respirația îți poate opri plămânii.

| TheGentleman a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor Nu mai crede toate tâmpeniile!

Adică are sens doar în măsura în care te joci cu mâinile murdare și te alegi cu o infecție, dar altfel nu

| AmandinaDragan a răspuns:

Te-ai cam jucat cu pasarica. De ce nu te-ai casatorit de la 15 ani?

| alisa201921 explică (pentru AmandinaDragan):

De unde știi tu câți ani am?

| doctorandus a răspuns (pentru alisa201921):

Ea saraca nu stie ca 80% din femei s-au jucat cu pasarica. Sursa datelor: Manualul Merck.

Deci, daca ea nu s-a jucat cu pasarica: face parte dintr-o minoritate, iar judecata ei nu este reprezentativa pentru majoritatea femeilor. Ba chiar este ignoranta despre ceea ce fac majoritatea covarsitoare a femeilor.

| alisa201921 explică (pentru doctorandus):

Ei bine eu ma joc …? în timpul actualui sexual, ceea ce îmi pare ok. Nu mi se pare că comit o crima sa fiu judecată

| GeorgeCazan a răspuns:

Nu are nici o treabă masturbarea și oragasmul cu infertilitatea. Stai liniștită.