| Deliaaaaaa1 a întrebat:

Azi noapte pe la 3 m-am trezit si am mers la baie, am văzut pe hârtia igienica un fel de scurgere de o culoare maro deschis spre roz. Credeam ca imi vine menstruația, dar nu a venit. Ce credeți ca ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca ti-a aparut primul mesager care de fapt anunta iminenta pornire a menstruatiei care va urma.

| Deliaaaaaa1 explică (pentru corbulalbrosu):

Mi-a venit. Daca mi-a venit astăzi s-a schimbat si ziua ovulației?

| florincraiova a răspuns (pentru Deliaaaaaa1):

Da

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Deliaaaaaa1):

Bineinteles ca DA. Exact din acest motiv s-a "mutat/deplasat" si data de incepere a menstruatiei. In cadrul oricarui ciclu menstrual indiferent de lungimea acestuia, asa numita faza/perioada luteala adica cea cuprinsa intre ziua de ovulatie si ziua de menstruatie ramane mereu FIXA de 14 zile. Rezulta ca in acest caz ovulatia din ciclul menstrual terminat ieri s-a produs in data de 8 ianuarie (22-14=8) iar NOUL ciclu menstrual a inceput cu data de astazi 23 ianuarie. Sper ca macar incepand de acum sa te linistesti. Multa sanatate!