| Roxandra17 a întrebat:

Care e probabilitatea sa nu te dezvolti sau sa faci cancer daca iti incepi viata sexuala la 15 ani? avand in vedere ca unele fete la 15 ani sunt foarte dezvoltate.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Viata sexuala nu influenteaza dezvoltarea.
Riscul de a face cancer de col uterin este foarte mare, de 9-10 ori mai mare decat la o femeie normala, care isi incepe viata sexuala dupa 17 ani si jumatate. Practic 95% din femeile care fac cancer de col inainte de 40 de ani si-au inceput viata sexuala inainte de 18 ani si peste jumatate din femeile care isi incep viata sexuala inainte de 18 ani vor face, de-a lungul vietii, macar o leziune precanceroasa de col uterin.
De aceea, o femeie care isi incepe viata sexuala inainte de 18 ani trebuie sa mearga la ginecolog pentru consultatie si test Papanicolaou regulat, la intervale de maxim 6 luni (de 2-3 ori mai des decat o femeie normala) toata viata. Practic va fi o persoana cu handicap, fiindca va depinde toata viata de medic, nu va putea sa isi organizeze viata cum vrea din cauza necesitatii de a respecta in primul rand programarile ginecologice, lasand orice la o parte. In plus, dupa cativa ani vor incepe sa apara leziuni care vor impune colposcopii, biopsii, cauterizari, etc, asa incat multe se vor trezi la 25 de ani cu mai multe interventii deja pe col si dificultati in a purta o sarcina.
In principiu, inceperea vietii sexuale la 15 ani inseamna asumarea a foarte multe obligatii (mers regulat la medic, investigatii dureroase, scumpe, invezive, decizii dificile de luat privind operatia de ales in asa fel incat fertilitatea si viata sexuala sa fie cat mai putin afectate) si renuntarea la multe drepturi (acela de a fi copil, de a avea un program relaxat, cu vacante lungi, etc). daca vrei sa te distrezi, nu iti pui problema sa iti incepi viata sexuala inainte de 18 ani, fiindca asta echivaleaza cu asumarea unei vieti de adult cu handicap, care nu se distreaza mai deloc, ci sta incordat intre doua investigatii si strange bani pentru viitoarele posibile interventii.

| Ofiintă a răspuns:

Toate fetele la varsta de 15 ani sunt dezvoltate din moment ce asta este ciclul normal al dezvoltarii la femei.
La varsta cuprinsa intre 12-16 ani organele reproducatoare au inceput sa functieze dar nu sunt inca dezvoltate pentru perpetuare.
Chiar nu pot sa va inteleg, la 15 ani vreti contact sexual? Ar exista multe alte preocupatii la aceasta varsta, in primul rand studiul!
Numai bine!
pa, pa

| Roxandra17 explică (pentru Ofiintă):

In cazul meu, stiul merge foarte binewinking deci in cazul asta e nevoie si de distractie!

| Ofiintă a răspuns (pentru Roxandra17):

"...e nevoie si de distractie...", inca odata iti spun sa pui mana pe carte, sau sa cauti informatii in legatura cu riscurile care pot sa apara, @ Brigaela a raspuns amanuntit si ar fi bine sa iei in vedere tot ce ti-a scris.
Asta nu numi distractie, pentru ca nu ai habar cum este, si daca o iei la repezeala va fi numai suferinta, dar nu numai a ta ci si a parintilor tai care presupun ca ti-au dat o educatie corecta!
Nimeni nu spune, sa nu intrebi, sa nu cauti informatii, de ce nu o intrebi pe mama ta despre riscurile care pot sa apar? Iti distrugi viata de copil, pentru distractie cand nu ai in vedere nici cel mai mic factor care poate sa apara, si pe urma sa iti faci probleme si sa nu te mai poti distra cu prietenele tale, deoarece vei avea in viziune o sarcina, sau un avort, poate o boala cum ar fi: hiv, sida. Iar daca lumea stie ca esti infectata o sa se uite la tine ca si la un extraterestru iar prietenele tale vor evita sa mai stea in preajma ta!
Nu stiu cine te-a spus ca un sexul inseamna distractie, nu asculta de alti copii, mai bine vorbeste cu un adult.
Sexul poate insemna diastractie dupa varsta de 18 ani, cand ai un partener sigur care sa iti respecte nevoile!
Numai bine!
pa, pa

| Azµre a răspuns:

60 % pentru cancer.

| Dariusuu a răspuns:

De ce naiba te grăbești?

Vrei distracție?

| grab a răspuns:

Tinand cont ca se va legaliza si la noi prostitutia in curand, cred ca vi chiar nevoie de multe care sa inceapa la 15 si sa fie olimpice la 18. Cum s-ar zice sa aiba experienta la primul loc de munca laughing

Ce mai conteaza cum o sa fie pentru fete ca pot face si cancer printre altele, conteaza doar ca barbati sa se simta bine si sa aiba buci multe si necoapte.

| Cristiann25 a răspuns:

Ce vorbeste unu altu pe aici sunt aiureli.Stii ca o fata e complet dezvoltata abia la 18 ani? Poti sa iti incepi viata sexuala dar daca o sa ai probleme mai tarziu o sa-ti amintesti de ce ti-am spus eu acum chiar daca in momentul asta zici ca vorbesc prostii.