| ingerashyulyana a întrebat:

Credeti ca as putea fi insarcinata? Am simptomele unei sarcini adica nu am pofta de manancare, greata ma dezgusta mancarurile care odata imi placea, am stari de voma, ma dor foarte rau sanii cateodata si burta, ma simt obostita. Daca am simpomele acestea pot sa fac un test de sarcina. Ciclul menstrual trebuie sa imi vina pe 10 am ciclul regulat. Sa astept sa vad daca imi intrazie ciclul sau sa fac un test de sarcina rapid. Pe internet am citit ca testul de sarcina se face dupa 6 zile de la intarzierea ciclul menstrual. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca o sarcina se poate instala doar in urma fecundarii ovulului de catre un permatozoid. Sermatozoidul compatibil poate proveni doar din sperma umana deci ar fi trebuit ca in perioada fertila a ciclului tau menstrual sa fi intretinut relatii sexuale neprotejate cu ejaculare accidentala sau intentionata in vagin.In cazul unui ciclu menstrual regulat mediu ovulatia trebuia sa se produca aproximativ in data de 28 iulie. In consecinta chiar si in cazul in care s-ar fi produs fecundatia pana astazi 2 august nu se putea produce NIDATIA adica FIXAREA ovulului fecundat in ENDOMETRU adica instalarea sarcinii.In aceste conditii este IMPOSIBIL sa ai simptomele unei sarcini deoarece in organismul tau nu exista deocamdata ceva care sa provoacea astfel de simptome. Este vorba doar de inchipuirile/imaginatiile tale provocate de o posibila stare PARANOICA. Probabilitatea de a se forma o sarcina poate exista doar in cazul in care ai intretinut raporturi sexuale neprotejate in perioada 24-29 iulie. Cel mai devreme se poate face test de sarcina prin analiza de sange incepand cu data de 7 august sau prin analiza de urina dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei. Ca o paranteza in data de 10 august ar trebui sa ti se porneasca MENSTRUATIA si nu CICLUL MENSTRUAL care inseamna cu totul altceva. Multa sanatate.

| ingerashyulyana explică (pentru corbulalbrosu):

Eu nu ma protejez in timpul actului sexual. Nici eu si nici iubitul meu.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ingerashyulyana):

In cazul acestui raspuns de al tau si anume ""Eu nu ma protejez in timpul actului sexual. Nici eu si nici iubitul meu." se pot trage 3 concluzii si anume: 1--doriti sa deveniti parinti; 2--sunteti amandoi foarte bine documentati/informati, dar asta nu reiese din intrebarea ta; 3-- sunteti amandoi IRESPONSABILI.

| ingerashyulyana explică (pentru corbulalbrosu):

Iresponsabili nu suntem. Nu ne deranjeaza daca o sa avem un copil eu am 20 de ani si el 28 de ani. Suntem pregatiti pentru un copil. Vroiam sa stiu cand se poate face testul de sarcina ca pe internet se spune ca dupa 6 zile dupa ce mi-a intarziat menstruatia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ingerashyulyana):

Te rog sa nu te superi pentru acea ultima caracterizare, dar din pacate sunt mult prea multi in acea postura. In cazul in care ai ramas insarcinata si nu se porneste menstruatia testarea pentru a fi valabila adica rezultatul sa fie corect se face dupa 7 zile de la data la care trebuia sa se porneasca menstruatia. Va doresc sa vi se implineasca dorinta.

| ingerashyulyana explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspunsuri.

12 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Cred ca e posibil sa ai alte probleme de sanatate. Cand esti in sarcinata, din contra, ar trebui sa ai mai multa pofta de mancare.
In fine, mai bine decat test te-ai duce la un ginecolog sau medic sa vezi ce ai. Poate sa fie si din cauza la vremea asta caniculara, mai ales din cauza ca soarele puternic iti cam face praf imunitatea.
Poti sa mai astepti pana e 10, dar chiar daca-ti vine ciclul inseamna ca ai alte probleme de sanatate, care in timp te pot afecta mult.

| Misfits a răspuns:

Cu numele asta, in niciun cazwinking

| ingerashyulyana explică:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.

| aphrodite a răspuns:

Dacă nu ai făcut contact sexual cu un bărbat, este 100% sigur că nu eşti însărcinată.

| ingerashyulyana explică (pentru aphrodite):

Am avut. Si neprotejat.

| aphrodite a răspuns (pentru ingerashyulyana):

Fă un test de sarcină

| ingerashyulyana explică (pentru aphrodite):

Nu stiu cand sa fac ca pe internet dupa 6 zile daca imi intarzie menstruatia.