| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu i-au anticonceptionale si logic ar fi trebuit sa imi ivna stopul de 4 zile si nu mi-a venit.Insarcinata nu sunt pentru ca luna asta nu am facut nimic iar luna trecuta mi-a venit.Este pisibilitatea de a veni mai tarziu sau de ce intarziesad?

2 răspunsuri:
| icerose a răspuns:

In general anticonceptionalele fac ca menstruatia sa mai inarzie cu cateva zile, uneori femeile folosesc anticonceptionale pentru a scapa de menstruatie, de ex atunci cand te duci undeva la plaja.Iti recomand sa iti cumperi un test de sarcina chiar daca ti-a venit menstuatia luna trecuta, exista unele cazuri cand fatul este in varsta de 3 luni si menstruatia este prezenta

| ReDGeiSHa a răspuns:

In primul rand,depinde de cand iei anticonceptionale,si care este motivul pentru care le iei. Exista mai multe tipuri de anticonceptionale,unele care contin mai multi estrogeni,iar altele mai multi progesteroni,adica hormoni. Daca le iei pentru prima data,e posibil sa-ti intarzie din cauza lor, hormonii care se regasesc in ele se imprastie prin corpul tau,"afectand" oarecum sosirea ciclului, dar acest lucru se va regla automat, pe parcurs ce se va invata corpul tau cu anticonceptionalele.