| Steph277 a întrebat:

Bună dragilor. Stiu ca multi o sa ma criticati, dar daca aveti in minte sa imi spuneti lucruri rautacioase cum ca nu m-am gandit, cum ca sunt o c***ă si o egoista va rog sa vă tineti aceste păreri pentru voi! Eu duc o perioadă tare grea din viata mea, mi-am dorit acest copil dar a apărut in momentul nepotrivit si stiu ca nu apare cand vreau eu sau iubitul, apare cand vrea Dumnezeu, sunt insarcinata in 10 saptamani si m-am programat pentru un avort, doamna doctor nu m-a intrebat la telefon cate saptamani am sau ce e de mine, mi-a spus ora si ziua si la revedere. Credeti ca imi va face chiuretajul? Am 17 ani dar mama nu ma poate insoti acolo, este la spital internata..As dori sa imi raspundeti la ce am intrebat eu fara a devia de la subiect!

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

"In Romania, intreruperea de sarcina este permisa pana la 12 saptamani de gestatie (sarcina) sau 14 saptamani de amenoree (absenta a ciclului menstrual). Nu trebuie asteptat insa pana la 12 saptamani. Cel mai usor pentru pacienta, dar si pentru medic este intreruperea intre 6 si 10 saptamani.

Adolescentele cu varsta sub 18 ani necesita acordul parintilor pentru avort."

https://doareu.com/avortul/

| Steph277 explică (pentru Justme1997):

Chiar trebuie un părinte? Am vazut pe net ca daca ai peste 16 ani iti trebuie doar un adult!

| Justme1997 a răspuns (pentru Steph277):

Chiar nu știu, asta am gasit pe net, siteul parea de încredere dar poate s-a modificat ceva? Să suni doctorul să intrebi

| Steph277 explică (pentru Justme1997):

Oricum eu am maine programarea, deja e prea tarziu sa sun daca maine merg acolo, mama imi spunea ca imi face ca acum e democratie!

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te va vedea ea cand te urca pe masa!
Nu stim daca-ti face avort, asta va decide ea, atunci.

Acum, sa vorbim un pic:
Daca tu consideri ca Dumnezue ti-a trimis copilasul asta, pentru ce vrei sa-l omori?
Acum nu mai este un dar dumenzeiesc?
Cu ce este copiasul ala de vina, ca tu nu ai il vrei? Daca nu voiai sa ramai insarcinata, de ce nu te-ai abtinut de la sex? Ori, de ce nu folositi prezervativele? Ca nu musca, nu va manaca, nu va doare, nu va stange de boase si nici nu costa o avere, in schimb, va fereste de copii pe care nu-i doriti si de bolilel cu transmitere sexuala.
Eu, te sfatuiesc sa te gandesti de 10 ori inainte sa faci avort, ca ai o sansa la 100, sa nu mai poti avea copii!

| LoveSleep a răspuns:

Nu duci o perioadă foarte grea, dacă ai făcut un copil, pare că te simți chiar bine.
Oricum, ți-a dat toate detaliile de care ai nevoie, ce mai vrei? A, credeai că o să te invite la o cafea să-i spui cât de greu îți e ție, o să-ți explice procedura și că o să empatizați împreună, o să-ți spună că totul va fi bine și că vei trece peste asta, dar vei rămâne la fel de pură și inocentă? Aww.

| Steph277 explică (pentru LoveSleep):

Am spus-o si o spun de cate ori este nevoie, nu stii ce este in adancul acestei povesti nu te baga aiurea, iti faci un păcat, mai mic ca al meu dar tot il ai. Ce voiai sa imi etalez pe aici necazu ca sa ma crezi tu? Eu am intrebat ce am avut pe suflet si am avut si o rugaminte si gata.

| mentholinks a răspuns:

Faci o mare greseala dar e problema ta, tu vei suferi consecintele, mai devreme sau mai tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"stiu ca nu apare cand vreau eu sau iubitul, apare cand vrea Dumnezeu"
Dumnezeu e cel care se ocupă cu vânzarea prezervativelor/anticoncepționalelor? Trebuia să vă facă o ofertă mai bună. Poate așa n-o refuzai.

| Steph277 explică (pentru anonim_4396):

Daca asta crezi tu, ca Dumnezeu este un vanzător de prezervative e vai de tine, dar eu am spus, am vrut acest copil, dar daca nu stii ce e in adancul acestei povestiri tine-o pentru tine această teorie! Eu nu am folosit pentru ca nu am vrut, nu pentru ca sunt din trecut si nu am auzit de asa ceva.

| sofisis a răspuns (pentru Steph277):

Dar, de ce v-ati razgandit? Scuza-ma ca te intreb...

| Steph277 explică (pentru sofisis):

Am niste probleme, si asta ma impiedica sa il nasc!

| sofisis a răspuns (pentru Steph277):

Mai, e alegerea ta. Dar trebuie sa stii ca in saptamana 10 de sarcina bebelusul tau deja e format si are inima. Adica...simte. Eu am facut chiuretaj acum ceva ani. Eram prin sapt 5. Nu am tinut sarcina pentru ca eram sub un tratament. Ma rog. Acum, dupa ce am nascut, nu as mai putea sa fac intrerupere nici obligata. Cand ma uit in ochii fiica-mii, imi trece prin cap uneori ca trebuia sa mai am o mogaldeata ca ea si parca am asa o strangere de inima. E greu sa stii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Steph277):

De fapt, esti si ciufuta acum. Ai zis "NU apare cand vreau eu sau iubitul, apare cand vrea Dumnezeu".
Dar daca tot ai frica de acest Dumnezeu, ma intreb cum poti face un avort. Oricum, problemele tale de om handicapat sa stii ca nu sunt deloc grave. Nu mai incerca sa te aperi cu "nu stiti ce e in sufletul meu/ sunt o inocenta/ lasati-ma in pace", ca nu e cazul. Nu incerca sa gasesti o scuza la un comportament idiot pe care il ai.

| SandraEve a răspuns:

Trist...

| Steph277 explică (pentru SandraEve):

Trist? Trist este atunci cand critică lumea fara sa stie nimic, si se dau mari destepti dar de fapt nu stiu prin ce trec acele persoane! Dar asta nu e trist, e INGROZITOR!

| SandraEve a răspuns (pentru Steph277):

Trist si ingrozitor e sa iei o viata, fetita draga. Indiferent de ce spuneti voi acolo. Ok?
Hai sa ne luam acum viata unul la altul, omoara-ti sora, mama, ca te incurci de ele prin casa. E fix acelasi lucru, omori un sufletel care nici macar nu apuca sa vada lumina zilei, ca te incurci tu de el.
Asta este trist, cel mai trist. Daca ai capacitatea sa intelegi asta, bine. Daca nu, oprim discutia aici.

| Andrei258 a răspuns:

Avortul este crima femeia ramanand marcata pe viata http://studentipentruviata.ro aici putetyi lua legatura cu specialistii care va vor ajuta

| Justme1997 a răspuns (pentru Andrei258):

Nu este și nu rămâne marcată pe viață numai dacă dă peste oameni de genu din site-ul ăla. Există consiliere psihologică adevărată în caz că e nevoie

| Laila12Izabela a răspuns:

Da e alegerea ta Atata timp cat este plătit doctorul pentru astfel de intervenții, nu te poate refuza.