| georgiana5577098 a întrebat:

Buna! Dupa 11 zile de la contactul sexual mi-a venit "menstruația". Eu am luat pastila de a 2 a zi (Postinor2) si nu stiu daca este menstruația sau sangerarea de dupa pastila avand in vedere ca au trecut 11 zile de cand am administrat-o. (tin sa menționez ca "menstruația" mi-a venit cu o zi mai devreme de cand trebuia-practic dupa 12 zile de la contactul sexual trebuia sa îmi vina). Asa ca am niste întrebări la care aștept niste răspunsuri.
1.Sangerarea de dupa pastilă poate veni cu cheaguri de sange care normal imi vin la menstruație?
2.Greturile mai sunt normale acum? (pentru că aseară am mâncat niste felii cu un si gem si nu aveam pofta de mancare deloc - sper ca de la asta e si nu de la altceva.).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Efectele secundare ar fi trebuit sa vina la mult mai putin timp de la administrarea pastilei. Atat timp cat ai luat pastila cat mai repede de la actul sexual neprotejat, nu mi-as face probleme in legatura cu o sangerare din cauza ei, pentru ca acum e cel mai probabil menstruatia, care poate veni mai repede din cauza contraceptivului de urgenta utilizat. E normal sa ai si greturi inainte de menstruatie, care nu cred ca ar trebui sa fie pusa in ghilimele in cazul asta. Iti inteleg ingrijorarea, insa acum, cred ca e vorba doar despre o menstruatie normala. Totusi, daca au trecut mai mult de 13-14 zile dupa ce ti-a venit menstruatia si ai avut contact sexual in urma caruia vrei sa iei pastila de a doua zi, iti recomand EllaOne (ulipristal), e mai eficient, si nu doar in a doua perioada a ciclului, ci in timpul intregului ciclu.

| georgiana5577098 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! pastila am luat-o in maxim 30 de minute(si nu era pregătită dinainte, s-a rupt prezervativul)

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgiana5577098):

Atunci nu mi-as face probleme daca as fi in locul tau. Trimite-i asta https://i.kym-cdn.com/......89x200.png ^^

| georgiana5577098 explică (pentru anonim_4396):

O sa ii trimit laughing))), mulțumesc încă odată!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita pentru urmatorele 12 luni de data menstruiatiei, fiindca acum nu mai poate veni nimic, dupa cum te astepti sau planuiesti, din cauza EFECTELOR adeverse ale pastilei Postinor.
Postinor ca si alte tipuri de pastila avortiva, este o bomba hormonala care iti "explodeaza" in corp, dand peste cap tot sistemul hormonal.
Efectele negative (adverse) ale acestei pastile sunt atat de rele, ca esti sfatuita sa o iei 1 singura data in viata, fiindca iti modifica sistemul hormonal, incepand cu menstruatia si ovulatia care nu se va mai produce la datele cand trebuie sa-ti vina, ci aleator, pe urmatoarele 6-12 luni.
Aceasta pastila poate sa-ti provoace chistui ovariene, fibroame uterine, noduli si dureri la sani, sau chiar tumori.
Din paacte, sangerarile cu cheaguri, cu dureri, greturi si vioma este posibil sa experimentezi, ca numai dumnezue stie cum se manifesta la tine aceste efecte adverse.
In orice caz, de acum inainte, cum nu mai poti lau o a doua pastila, sexul se poate face numai cu PREZERVATIV, ca sa te feresti de o sarcina, fiindca ovulatai se poate produce oricand, fiind imposibil de estimat sau calculat.