| mariasofia a întrebat:

E prima oara cand pun o intrebare pe site-ul asta, nu credeam ca o sa o fac vreo data dar chiar am nevoie de un sfat pe care nu prea am de unde sa il obtin. Nici nu stiu cum sa incep, sunt cu prietenul meu de jumatate de an, de intelegeam foarte ok pana acum cateva zile. M-am schimbat, daca pana acum imi doream sa fiu cu el mereu, acum ma gandesc daca intr-adevar imi doresc asta. Am iesit cu un prieten de al lui sa fumam ceva, de cand l-am cunoscut ma gandesc mereu la el, e foarte amabil cu mine (m-a facut sa imi dau seama ca intotdeauna e loc de mai bine) si face o chestie... dar nu stiu daca e intentionat:atunci cand ii dau tigara imi atunge usor degetele. Daca as stii ca sentimentul e reciproc as renunta in orice moment la prietenul meu actual. Am numarul lui, si pot sa ii iau si id-ul de messenger. Voi ce imi sugerati? Va rog mult sa imi dati un sfat ca si cum ati fi in locul meu... ce ati proceda. Va multumesc! PS: Am 19 ani.

Răspuns Câştigător
| RyugaHideki a răspuns:

Sa fii cu prietenul iubitului tau. Asta este concluzia.
La varsta ta este cam aiurea, din moment ce si cei doi tipi cred ca au 18-22 ani cu aproximatie. In mod normal, relatia lor de prietenie ar putea disparea din cauza ta dar daca este una stransa, ei ar reactiona cam asa: E doar o alta fata, mai sunt cateva miliarde. Acest mic semn care il face el iti arata faptul ca da.are sentimente pentru tine si il face si pe el sa se simta mai bine doar simplul fapt ca esti langa el si ca te atinge cu un deget, ceea ce inseamna ca ar vrea mai multe, dar iti cunoaste situatia. Mai bine ai astepta sa vezi cum se schimba situatia intre tine si actualul. Nu te grabi pentru ca este posibil sa ii pierzi pe amandoi.
Mai asteapta cam aproximativ 2-3 saptamani cu actualul si dupa ia o pauza de la relatii cam o luna dar iesi in schimb cu prietenul iubitului tau DOAR ca prieteni si nimic mai mult.(X= iubitul actualul; Y=viitorul, probabil) Daca se va intampla ceva ce iti convine(Y isi va deschide sentimentele), inseamna ca s-a intamplat totul asa cum ti-ai dorit si ca lui X nu ii va mai pasa prea mult ce faci tu, din moment ce sunt sigur ca isi va gasi si el pe alta. Iar tu si Y veti fi impreuna. Si arata-i si tu lui Y niste semne ca il placi, nu fi timida ca doar esti fata si mai ai si 19 aniwinking

| mariasofia explică (pentru RyugaHideki):

Buna, multumesc mult pentru raspuns. Prin:"sunt sigur" sa inteleg ca esti baiat? Adica ar trebui sa iau sfatul tau in serios mai ales din cauza asta. Acum sincer nu stiu ce sa fac, mi-ar fi foarte greu sa ma despart de prietenul meu pentru ca deja familiile noastre se cunosc si asa, plus de asta de celalalt nu stiu mai nimic, nici nu stiu daca are prietena sau nu, nici nu stiu daca m-ar place intr-un fel sau altul...Stii ce e ciudat? ca el arata exact cum visam eu in copilarie la fat-frumoshee hee. Si inca o chestie care m-a surprins foarte placut a fost de zilele orasului cand m-am dat intr-o chestie care se invarte cu X, cand s-a terminat invarteala s-a dat jos si a lasat bara de sustinere sa imi vina in cap si am facut un cucui de numa numastraight face Apoi.m-am dat in aceiasi chestie cu Y care foarte amabil a tinut bara si barcuta respectiva ca sa nu se legene cand ma dau jos...acum tot ma gandesc. poate a facut-o doar pentru ca sunt prietena lui X. Ti-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ai raspunde.big hug

| RyugaHideki a răspuns (pentru mariasofia):

Ma bucur ca ai folosit si tu X si Y ^.^ OK.Nu cred ca Y a tinut bara si "barcuta" respectiva doar pentru ca esti prietena lui X ci ca sa iti arate ca el este mult mai grijuliu cu tine decat a fost el si ca ar avea grija de tine nu ca alte persoane.nu dam nume. dam litere : )) X. Din moment ce pana acum nu l-ai vazut cu vreo alta fata de zilele toamnei sau zilele orasului, sau cand a-ti iesiti inseamna ca nu are cum sa fie cu vreo cineva happy Din cate ai spus, iti acorda destul de multa atentie si este finutz cu tine(prin acele atingeri atunci cand fumati) si destul de grijuliu(sa nu te lovesti dupa ce v-ati invartit) Se pare ca X vrea sa se desparta de tine si vrea sa iti arate asta in fata. Un baiat nu ar face asemenea lucruri cu o fata care ar avea sentimente de dragoste mari pentru ea. Totusi.X este rau, iar Y este bun cu tine si "il corecteaza pe X" facand ceea ce trebuie chiar el. Sper ca ai inteles. Poate ca Y stie ca X nu te mai vrea si "l-a rugat" sa te lase pe tine in seama lui pentru ca ii place de tine. Orice este posibil din pacate. Dar daca este asa.ar trebui sa ii oferi o sansa. Cred ca o merita >big grin

| mariasofia explică (pentru RyugaHideki):

Problema e ca sunt destul de timida. X pleaca saptamana viitoare la tara si sta ceva timp, ma gandeam sa il sun pe Y si sa ii propun sa iesim dar, nu stiu, nu am mai facut asa ceva, nu imi sta in caracter, si mi-e frica de un raspuns negativ... Ar putea crede ca sunt o oarecare si ca nu imi respect prietenul. Oricum, X si-a dat sigur seama ca imi place(ma simt atrasa) de Y, astazi a zis o chestie, mai in gluma mai in serios, cum ca:"suna-l pe Y si spune-i ca il iubesti". Ca sa ii vad reactia, oricum vorbeam in gluma. Mi-e tare frica. Noi am mai iesit si aseara... si tot asa de dragut a fost. Daca nu as fi atat de timida, ar fi cevahee hee

| mariasofia explică (pentru RyugaHideki):

Era sa uit un big hug mareee! si mersi pentru ajutor!

18 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Uite ce catastrofe se pot intampla atunci cand o fata iese la o tigara cu un alt tip decat prietenul/sotul ei. Asta spune multe si despre statornicia si soliditatea sentimentelor feminine. happy

| Korrawi a răspuns:

Ai gasit alta persoana de care iti place mai mult? si nu stii ce sa faci, stii cum e cu vrabia din mana si cioara de pe gard.
Cei doi se cunosc, desi presupun ca nu sunt prieteni foarte buni, pentru ca daca erau nu te atingea tipul deloc, sau ma rog, nu ar fi trebuit sa te atinga, dupa parerea mea.
Pai e simplu, cantareste avantaje si dezavantaje in ambele cazuri, trage linie si vezi unde iesi mai bine (pentru tine). Daca vrei sa ramai cu prietenul tau in continuare (actualul), ii zici celuilalt ca nu vrei sa fiti mai mult decat prieteni/amici. Daca vrei sa te cuplezi cu tipul de te atinge pe mana, rupi relatia cu actualul si incepi sa iesi cu el.
Tine cont totusi ca exista posibilitatea sa ramai fara nici unul. Rezultatul actiunilor tale depinde si de cat de prieteni buni sunt ei.

| alexuta4you a răspuns:

Buna.Sfatul meu ar fi daca tu crezi ca nu mai tii la prietenul tau si iti place de acest baiat incerca nu are rost sa fii cu cineva daca nu esti sigura ca de cea ce simti iar dupa aceia sa ramai cu indoiala ca cum ar fi fost cu celalalt daca chiar nu mai simti nimic pentru prietenul tau nu pierzi nimic daca incerci.

| Lisadream a răspuns:

De la departare iarba vecinului e mai verde. Oricum ceva iti lipseste in relatia actuala altfel nu ai avea ochi pentru celalalt.
E o situatie delicata pentru ca cei doi se cunosc. Daca sunt buni prieteni nu o face, relatia lor se va strica. Chiar daca se vor certa si se vor impaca relatia dintre ei nu va mai fi niciodata la fel.

| LordRing a răspuns:

Eu in locul tau as ramne cu prietenul meu si cu celalalt as fi doar amic, daca te desparti de prietenul tau el se va certa cu celalalt prieten de-al lui si va esi rau.Ps:Lasa fumatul!

| pepy63 a răspuns:

Draga mea toti se gandesc numai la tine,dar la actualu nu te gandesti? zici ca stai cu el de jumatate de annu te gandesti, poate te iubeste poate tine la tine si o sa sufere mai ales cand o sa te vada cu prietenul tau? eu zic totusi sa te mai gandesti, sti cum e vorba accea cu ce moneda platesti cu aceea poti fi rasplatit

| RyugaHideki a răspuns (pentru pepy63):

Daca actualul ar sti ca este pe cale sa o piarda, ar face orice ca sa o recupereze. Din cate a spus mariasofia, putem deduce ca actualului nu prea ii pasa de situatia ei. De ce sa nu ii ofere o sansa lui Y(posibilului viitor iubit)? Eu iti sugerez.maria, sa il inviti in oras, deoarece sunt 100% sigur ca ar accepta. V-ati simti amandoi bine. Nu trebuie ca tu sa faci vreo ceva, deoarece atunci cand un baiat este invitat in oras de catre o fata stie singur ca respectiva are sentimente fata de el, iar el, in cazul nostru. Y va face un pas mai mare, ceva ce poate sa insemne o viitoare relatiehee hee Deci maria. Invita-l. happy Sunteti prieteni momentan deci nu are rost sa fii ingrijorata sau timida. big hug Hug maare si vezi ca imi place sa strang putin mai tare ca sa simt iubirea laughing

| pepy63 a răspuns (pentru RyugaHideki):

Daca actualul ar sti,de unde sa stie i-a spus? scuza-ma dar nu sti cum e sa pierzi pe cineva drag,eu am trecut prin asa ceva,am fost inselat, parasit,si stiu ce asta de aceea am dat acest sfat,eu nu as putea lua o astfel de hotarare, sa fac pe cineva sa sufere, niciodata nu as fi multumit daca as sti ca eu mi-am cladit fericirea mea pe fericirea altuia

| RyugaHideki a răspuns (pentru pepy63):

De asta am spus: Daca AR STI nu am spus ca stie. Doar am presupus. Si eu am pierdut o persoana foarte draga (fosta iubita) deci stiu cum este si este foarte trist. Dar de ce X nu face nimic in legatura cu asta? Daca as fi in locul lui as renunta la orice doar ca sa stiu ca o voi avea langa mine. Dar se pare ca el chiar ii propune sa ii spuna lui Y ca il iubeste. Poate spune asta din suparare si poate este si putin nervos/suparat. Dar atunci de ce nu face nimic in legatura cu asta?:S Cred ca el observa situatia actuala destul de clar si bine. Deci ar trebui sa propuna o schimbare in relatie in spre bine, iar daca nu.sa nu o mai faca pe maria sa se simta ca nu este apreciata si iubita, asa cum ar trebui ea sa fie

| pepy63 a răspuns (pentru RyugaHideki):

Foarte bine atunci maria sa incerce sa comunice cu el, trebuie sa faca si ea ceva, mai intai lui trebuie sa-i spuna ce are pe suflet.deci vreau sa fiu bine inteles,nu ii iau apararea numai pentru ca este barbat, la fel sunt de "dur" si cu barbatii care se indreapta spre o alta relatie, netinand cont de suferinta celei care ramane.Trebuie sa fi fara inima ca sa iei o astfel de hotarare

| RyugaHideki a răspuns (pentru pepy63):

Sa iesi cu un alt baiat (in acest caz) in timp ce ai un iubit nu inseamna nimica, atat timp cat va comportati doar ca 2 prieteni. Daca X nu se schimba in bine, si ramane asa.nepasator si incearca sa se indeparteze de maria...ea, maria, trebuie sa il intrebe ce are de gand pentru ca ea nu poate sa stea intr-o relatie unde dragostea care ar trebui sa fie nu exista. O fata are mereu nevoie de dragoste. Si un baiat, dar o fata are nevoie din ce in ce mai multa nu din ce in ce mai putina.

| mariasofia explică (pentru RyugaHideki):

Iti multumesc ca ma intelegi, esti si singura persoana care stie asta. Dar...nu cred ca o sa am curajul suficient si poate ar fi mai bine sa ma multumesc cu ce am. Poate, sau sigur dau dovada de lasitate dar nu stiu, o sa ma gandesc si o sa vad cum depurge in continuare relatia. Cand e cu mine X se poarta frumos, dar cand iesim undeva sau mai este lume se poarta naspa, ca si cum nici n-am fi impreuna. Nici nu ma mai tine de mana. Parca nu ar putea sa stau toata viata asa, mi-as dori si eu oe cineva romantic, care sa aiba grija de mine, sa ascultam piese de dragoste si chestii de astea. Poate tanjesc eu prea mult dupa afectiune. stiu ca nu toate fetele sunt asa. Nu am avut parte de asa ceva si mi-e greu. Mama mea a murit cand aveam 3 ani si tatal meu e un alcoolic, de unde afectiune? Vreau macar sa ma inteleaga cel de langa mine, si X nu stiu, parca nu o prea face...

| RyugaHideki a răspuns (pentru mariasofia):

sad Deja o duci greu de mult timp. De la 3 ani sad X E CHIAR PROST!
Nu te merita. Se comporta frumos cu tine doar cand este cu tine? Recunosc.asa am facut si eu cu o fata cand am fost impreuna, dar am fost cu ea deoarece a fost prea deprimata si dorea sa se sinucida, dar ii placea de mine, si astfel i-am luat dorinta asta de a-si lua viata din minte. Acum se comporta normal si ii este mult mai bine(nu mai sunt impreuna cu ea de mult) Dar cand eram pe hol la scoala sau ceva, doar o salutam.pentru ca nu doream sa se stie ca am o "iubita". Sunt sigur ca nu te iubeste.pana acum doar banuiam asta dar acum sunt 100% sigur fara nicio ezitare. Nu are rost sa "traiesti impreuna" cu asemenea baieti. Dai o sansa lui Y si invita-l in oras. Nu fii timida, nu te comporti ca o lasa, doar nu ai curaj.se mai intampla. Gandeste-te...ce s-ar putea intampla rau? Din cate cred eu.nimica. Nu cred ca te vei saruta cu el sau altceva, si daca nu vei dori.nu o vei face. Tu conduci deoarece esti fata. Noi baietii dam de la noi, renuntam la ce vrem noi pentru o fata, ca aceasta sa se simta fericita. Si prin "noi baietii" ma refer doar la cei care iubesc cu adevarat o anumita persoana. maria.fa te rog doar ce crezi ca este mai bine pentru tine. Oricum nu esti prea happy acasa.sunt sigur de asta, dar macar afara sa fii sau cu persoana iubita.Si daca nu este X acea persoana, atunci sa fie Y. Daca nu va fi Y.atunci va fi Z daca nu va fi Z va fi una dintre celelalte litere din alfabet laughing Sau daca, caracterele din "codul ASCI" big grin (cauta pe google big grin) Ai grija de tine si nu uita: Tu trebuie sa dominismug

| zanfira a răspuns:

Eu te sfatuiesk sa il lasi pe actualu daca nul mai iubessti ca n-are rost sa stai cu cineva, cu o persoana pe care no iubesti.Dar sa nu faci pasul acesta pana nu esti sigura ca prietenu lu actualu are si el sentimente pentru tine ca daca faci pasul acesta si nu-ti impartaseste sentimentele te-ar putea lasa amandoi cu ochi in soare asaka ai grija... Funda!tongue