| anonima3826 a întrebat:

Buna fetelor! Am 20 de ani și aș vrea să încep să iau anticoncepționale. Nu am fost pana acum la ginecolog si as vrea să știu în ce consta consultația pentru prescrierea de anticoncepționale? Se face o examinare sau doar se discuta? Multumesc!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Consultatia incepe prin intretinerea unei discutii prin care medicul incearca sa afle date privind antecedentele tale medicale. Va dori sa stie de cand ai menstruatie, tipul ciclului menstrual, cat tine menstruatia si fluxul acestuia, daca se produc sangerari intre menstruatii, daca ti-ai inceput viata sexuala, daca fumezi, daca consumi alcool, folosesti droguri, etc., etc. Dupa terminarea discutei prealabile va efectua o examinare fizica care se poate reduce doar la o palpare mai amanuntita a sanilor, (in cazul in care refuzi sa-ti fie examinata zona vulvara). Se efectueaza un test de coagulare a sangelui si cateva analize/teste hormonale. Pe baza rezultatelor astfel obtinute medicul ginecolog reuseste sa intocmeasca un asa numit profil hormonal unic, pe baza caruia va reusi sa aleaga cel mai indicat/compatibil produs AC care sa fie cel mai potrivit si sa se preteze/armonizeze si interactioneze cat mai bine, perfect cu activitatea hormonala proprie. Multa sanatate!

| PotatoIoan a răspuns:

Se face o analizare, dar nu e de speriat. Anticonceptionalele se iau pe o perioada de cateva saptamani la recomandarea medicului. Nu trebuie sa te simti jenata cand vb cu el, de aia e acolo happy