| ioanamaria2000 a întrebat:

Bună! Ieri s-a intamplat ceva ce m-a speriat foarte tare si sper sa ma ajutati cu un sfat pentru ca ma tot gandesc la acest lucru. Sunt in timpul menstruației, iar ieri, in a 4-a zis de menstruatie am avut un contact sexual cu iubitul meu. Am folosit prezervativul, ca de obicei, doar ca nu stiu ce s-a intamplat de data aceasta si cred ca s-a rupt. Nu era de tot golit, ci parca picura, asa ca m-am speriat foarte tare. Nu as vrea sa iau pastila de a doua zi pentru ca corpul meu reactioneaza urat la pastilele de genul, nu am putut lua nici anticonceptionale din aceasta cauza. Ma gandesc ca fiind la menstruatie nu este un risc de sarcina, dar pentru ca e prima data cand mi se intampla, nu am liniste. Voi ce spuneti? Mentionez ca am 23 de ani.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut prostii, in timpul menstruatiei nu este igienic sa faci sex, dar trecind peste acest aspect, nu lua pastila de a doua zi sau anticonceptionale deoarece nu exista risc de sarcină, intrucit nu erai la ovulatie, erai pe stop si data viitoare cand esti la ciclu abtine te, numai fă sex in perioada in care esti la menstruatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te calmezi până la mentruația următoare.

| mihai69 a răspuns:

Nu e panică; nu rămâi gravidă în a 4-a zi de ciclu.