| Biancasata a întrebat:

În urma cu 1 săptămâna duminica trecuta, eu cu iubitul meu am făcut sex neprotejat iar și-a dat drumul pe burta mea doar ca acesta a curs ușor spre zona intima dar l-am șters. Oare exista posibilitatea sa fi ramas? De ieri a început sa ma doara puțin burta și spatele puțin mai rău. Probabil o fi vreun rinichi. Dar zilele trecute mi-a curs o secreție alb maronie pe chilot

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului de sarcina care este efectuat dupa 1 saptamana de la data intretinerii actului sexual, in mod absolut sigur este 100% gresit/eronat fiindca intotdeauna pana prin cea de a 12-13 zi de dupa actul sexual, se obtine rezultatul 100% FALS NEGATIV.
Pentru informarea ta corecta iti indic sa citesti cu multa atentie :
https://www.tpu.ro/......l-bagi-in/
Probabil in viitor NU vei mai transmite informatii eronate, incorecte.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De pe burta si pana la gaura de intrare in vagin situata in zona vulvo-vaginala este o cale... atat de lunga, incat sperma care in momentul ejacularii este vascoasa, gelatinoasa, lipicioasa deci si aderenta de piele, NU poate sa se scurga pe acea distanta atat de mare nici d.p.d.v. teoretic si nici efectiv/practic.
In consecinta si concluzie atat posibilitatea cat si probabilitatea ca o sarcina sa se fi putut forma in situatia descrisa se poate aprecia ca fiind imposibila in proportie de peste 99%.
Durerea de burta si de spate care a inceput de ieri? (oare in a cata zi a ciclului menstrual esti in acest moment? thinking ) poate sa reprezinte posibila aparitie a simptomelor premenstruale.
Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca a inceput sa te doara burta... in niciun caz nu este de la o eventuala sarcina. Deci nu iti face griji la acest capitol.

| Wr3nch a răspuns:

Fa un test de sarcina si aflii. Si btw, lichidul preejaculator contine spermatozoizi asa ca pe viitor ori iei tu pastilute, or pune el cauciuc, altfel poti ramane prego si daca o scoate la timp.

| Wr3nch a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nenea nu am zis sa faca un test de sarcina acum, azi. Stii, vin cu o mica chestie numita intrunctiuni, pe care cred ca le poate citi si ea. Dar de fapt ai dreptate, la cat de paraleli is unii cu viata probabil se pise pe el si atat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Wr3nch):

Rezultatul testului de sarcina care este efectuat dupa 1 saptamana de la data intretinerii actului sexual, in mod absolut sigur este 100% gresit/eronat fiindca intotdeauna pana prin cea de a 12-13 zi de dupa actul sexual, se obtine rezultatul 100% FALS NEGATIV.
Pentru informarea ta corecta iti indic sa citesti cu multa atentie :
https://www.tpu.ro/......l-bagi-in/
Probabil in viitor NU vei mai transmite informatii eronate, incorecte.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Semnele sarcinii nu apar atat de repede! Beta HCG creste dupa aprox 6-9 zile de la contactul neprotejat, deci zilele astea poti face un test de sarcina daca te streseaza ideea asa de tare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StefanChriss):

Raspuns gresit,
Doamna Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC, in urmatorul articol :
https://doc.ro/......ezultatele
face urmatoarea precizare in privinta momentului in care se poate efectua testul de sarcina beta-hCG :

,, Analize de sânge pentru depistarea sarcinii""

,, Cu ajutorul testului HCG TOTAL (HCG+BETA) se poate confirma prezența unei sarcini, la numai 6-10 zile ( atentie! ) DE LA IMPLANTAREA (specificat clar) a ovulului fecundat.''
Ai macar idee la cate zile dupa ce a avut loc procesul de fecundare, ovulul fecundat se implanteaza in endometrul existent in uter, prin procesul de nidatie?

| Biancasata explică (pentru StefanChriss):

Mulțumesc frumos ????

| StefanChriss a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Salut! Greseala mea, intr-adevar 6-9 zile de la ovulatie. Nu este nevoie de atata ofensivitate laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StefanChriss):

Acum 4 ore | StefanChriss a răspuns (pentru corbulalbrosu):
Salut! Greseala mea, intr-adevar 6-9 zile de la ovulatie. Nu este nevoie de atata ofensivitate laughing
Intr-adevar, procesul de NIDATIA (adica implantarea ovulului fecundat in ENDOMETRU) se produce dupa minim 7 si maxim 11 zile de la data ovulatiei, dar pe urma sunt necesare inca minim 5 si maxim 7 zile pana in momentul in care sarcina implantata in uter, reuseste sa produca cantitatea minim necesara de hormon de sarcina hCG incat acesta sa poata fi pus in evidenta si astfel reiese ca cel mai devreme posibil, testul de sarcina beta-hCG se poate efectua cam dupa ce au trecut in jur de 13-14 zile de la data ovulatiei sau de la data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat in urma caruia a existat posibilitatea sa ajunga sperma in vagin.
''Ovensivitatea'' mea (sichee hee ) probabil ca ai dorit sa spui ''ofensare'' se datoreaza pur si simplu faptului ca oferiti pseudoinformatii, care sunt incorecte, false, eronate.bIn rest sa i parte de... Multa sanatate!

| StefanChriss a răspuns (pentru corbulalbrosu):

A fost o greseala din partea mea acolo, nu am retinut bine. Eu ofer informatii preponderent din ce invat, adica cartea de rezidentiat. Urmeaza examenul intr-o saptamana, asa ca am o multime de informatii din diverse specialitati, in cap momentan, pe care le mai confund sau mi le reamintesc prost laughing)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru StefanChriss):

Felicitari si succes la examenul de rezidentiat.
Medicul indiferent de specializarea sa, NU ARE VOIE SA GRESEASCA. NICIODATA.

| StefanChriss a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult!