| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 2 ani am avut primul act sexual care a constat in dezvirginare, vreau sa zic ca a fost o durere oribila, cred ca s-a rupt (cred), himenul după n încercări și dureri și asta a fost tot. Acum după 2 ani, am găsit băiatul potrivit mie, suntem intr-o relație, absolut toate bune și frumoase pana in seara in care am considerat ca e momentul nostru. Am nevoie de sfaturi și unele serioase, va rog. Penetrarea nu a avut loc, practic nu intra, simt ca ma doare de mor, bineînțeles ca a avut grija și nu a fost nimic brusc, dar frate nu intra. De ce e așa? De ce doare atât de tare, de mi vine sa-mi rup parul din cap? Mulțumesc...

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Foloseste lubrifiant, gasesti la farmacie sau supermarket, majoritatea lubrifiantilor sunt compatibili cu latexul din prezervative, daca ai un DM aproape, incearca sa eviti Durex ca brand, are multe arome si diferite efecte dar voi aveti nevoie de ceva simplu.
Cand doare te crispezi, cand te crispezi muschii din zona aia se incordeaza si asa blochezi putin. Nu uita ca intrarea este oricum flexibila, in conditii normale o portocala de cap de bebelus ar putea iesi de-acolo. Incearca sa respiri usor si sa te relaxezi, o sa fie ok si la un momentdat o sa se intample, nu uitati sa stati hidratati si aveti rabdare. Mult spor iti urez!

2 răspunsuri:
| Dishka a răspuns (pentru Dandinelle):

Adevarul este ca am stat și un pic încordată, rușine, ca prima oară practic. mulțumesc mult, o sa ținem cont. Sănătate multă!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din punct de vedere anatomic, asa cum aproape nici o femeie nu seamana cu altul, tot la fel se poate afirma fara nicio teama ca practic niciun vagin nu are un corespondent geaman, identic. Din acest motiv si dimensiunile vaginului atat ca adancime cat si in privinta diametrului/largimii prezinta diferente de la o fata, femeie la alta. Initial largimea canalului din vaginul virgin are o largime extrem de mica, cu diametrul de doar 5-7 mm largime si din acest motiv prima data nu poate fi introdus intr-un astfel de vagin virgin nici macar 1 (un) singur deget, fara sa apara de obicei o durere destul de mare. Insa aceasta largime se mareste in urma contactelor sexuale intretinute in timp ca urmare a intinderea fibrelor musculare si diametrul (lumenul) vaginului va creste constant si progresiv pana la o largime de 3, 0 -3, 5 cm, (chiar si 4, 5 cm uneori) largime la care se va stabiliza in cele din urma. Este determinat si cunoscut faptul ca de regula vaginul complet dezvoltat si ajuns la maturitate are o adancime medie cuprinsa intre 8 si 11 centimetri. In cazurile in care se produce o supraexcitare, aceasta adancime medie a vaginului se poate alungi/creste cu 2-3 cm in timpul sexului si in final sa ajunga pana la o adancime maxima de cca. 13-14 cm din cauza starii de surescitare cat si a relaxarii muschilor. In schimb in privinta largimii la care poate ajunge canalul vaginal, acesta poate sa creasca foarte mult incat sa se dubleze de la cei 3, 0 -3, 5 cm largime medie/normala, sa ajunga si la 6 sau 7 cm, iar in cazuri cu totul exceptionale se poate largi chiar si la 10 cm. Depinde de starea de excitatie, de starea de relaxare atinsa, dar in principal de grosimea penisului partenerului de sex, fiindca vaginul este constituit exclusiv din muschi si are caracteristica unica de a se intinde/largi exact atat cat este necesar, incat sa se plieze si sa se potriveasca perfect ca si o"manusa" pe orice penis care o penetreaza? Din lungimea totala de 15 -18 cm ai penisului, in vaginul partenerei de sex vor patrunde doar primii 10-12 cm ai penisului, oricat de intensa este apasarea si oricat de mult s-ar incerca si/sau forta sa fie bagat mai mult din el.
In cazurile in care pana in momentul intretinerii primului act sexual, cel al dezvirginarii, nu a fost niciodata introdus nici un fel de obiect in vagin si NU a fost practicata nici masturbarea intravaginala prin metoda numita ''degetica'' atat teoretic cat mai ales practic penetrarea vaginului devine uneori imposibila, mai ales in cazul in care penisul are o grosime putin mai mare. In astfel de situatii este recomandat ca intr-o perioada de cateva zile sau chiar saptamani sa fie practicata masturbarea initial cu 1 deget, pe urma cu 2 degete si doar pe urma dupa ce lumenul vaginal s-a largit intr-o oarecare masura (dupa 2 degete), numai pe urma sa se incerce si penetrarea reala si intretinerea actului sexual de dezvirginare catusi de cat suportabil, acceptabil. Succes!