| Gabriela12345678910 a întrebat:

Bună la toți vreau, sa îmi spuneți și mie deci eu eram virgină și am făcut sex cu prietenul meu dar nu mi-a curs de loc sânge dar eram foarte Rose jos. Și m-a durut foarte tare actul sexual răspundeți și mie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in intrebarea te referi la perioada imediat urmatoare sexul de dezvirginarea, trebuie sa stii ca de cele mai multe ori si de obicei in cazul acelor fete care nu au practicat masturbarea intravaginala, adica "degetica" dezvirginarea a fost mereu destul de dureroasa si intotdeauna se instaleaza o stare de disconfort generalizat in partea inferioara a abdomenului pentru o anumita perioada de timp. Durerea care poate fi insuportabila la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca muschii care constituie vaginul sunt supusi unei intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire, intinderea muschilor fiind cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita care nu poate fi modificata rapid, indiferent de cat timp ar dura preludiul(pregatirea vaginului pentru sex), modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata devine femeia. Lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului va ramane nemodificata, adica nu se lungesc, si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de patruns si in cazul urmatoarelor contacte sexuale. In momentul in care penisul intra fortat in acel canal stramt al vaginului, muschii sunt intinsi peste limita instantaneu si in mod brutal, fapt ce va provoaca intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se produce mai mult timp, va provoca mereu/intotdeauna febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime bine definita va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune, care ulterior se va mentine definitiv nemodificata, dar acest lucru se produce numai dupa o anumita durata in timp. Astrfel ca dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale,(cateva, imposibil de precizat ca si numar), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea.
In privinta sangerarii de dezvirginare trebuie sa stii/a afli ca NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea, existenta sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care cel mai important este cel care se datoreaza/tine atat de gradul de vascularizare a pielitei himen, dar si de natura fizica a himenului care poate avea caracteristica de a fi foarte elastica. Intr-un astfel de caz, perforatia/gaurica care exista in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul TRECE PRIN himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost ''virgina'', atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema prin care se afirma ca : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintrefete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro din care am extras urmatorul fragment :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul DEFLORARII. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale :
-- doar 42% din numarul total de femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării,
-- in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu, mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample de desfacere a picioarelor, la balet, facand spagatul la gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte.""
Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si numai/doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate!
Pentru informatii suplimentare acceseaza : http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu mai esti virgina, odata ce ai facut sex!
Cat priveste deflorarea si ruperea himenului ar trebui sa stii ca, sunt cateva cazuri in care el nu se rupe, din anumite motive:
- penisul baiatului este foare mic sau foarte subire si nu poate rupe membrana himenala
- himenul este foarte elastic
- daca ai un himen diferit, care nu acopera total vaginul

Uite aici tipurile de vagin, cu care suntem nascute:
https://www.i-medic.ro/......-himenului

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai facut sex cu prietenul nu mai esti virgina chiar daca nu ti-a curs sange.

| Emma30555 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa iti curga sange, de fapt cred ca in putine cazuri se intampla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Os aoncerc s aiti spun pe scurt: daca ai facut sex cu un baiat nu mai sunteti virgini, nici tu, nici el. La unele fete le curge sange la dezvirginare, insa exista si exceptii, iar sangele nu trebuie sa curga doar la dezvirginare. Prima oara curge, si doare deoarece muschii vaginului si himenul nu sunt destul de flexibile iar la actul sexual se largesc. Acest lucru este la fel ca gaura din ureche unde este bagat cercelul, daca o scoti peste ceva vreme gaura va disparea. Asta inseamna ca chiar si daca ai facut sex candva, iar apoi o foarte lumga perioada nu, s-ar putea sa iti curga iarasi sange.

| Anonim2314S a răspuns:

Atata timp cat ati avut un contact sexual, nu mai sunteti virgini. Nu este obligatoriu ca sangerarea sa apara prima data, poate aparea la al doilea sau al treilea contact spre exemplu

| Irenneabc a răspuns:

Unde e intrebarea? Tot unde a fost si sangele? Nicaieri.