| alecsutzza023 a întrebat:

Buna]!

ma ajutati cu niste sfaturi ce sa fac? deci sa incep

Am 19 ani ma numesc Maria, stau cu un coleg de facultate, dar na nu am sentimente, lui i-am zis ca am dar nu am... nu stiu ce este cu mine eu am avut sentimente pentru toti baieti cu care am stat. eii problema e alta i-am promis ca nu-l voi insela, si vom aveao relatie de durata. dar uite ca acum 2 zile, am venit cu un vecin, ne intelegem super, m-a intrebat daca ies seara afara. i-am zis ca da. mi-a zis daca merg cu el la un suc. iaz zis ca da. dar dintr`o prietenie "amici" a iesit mai mult, cred ca timp de 2 ore. nu am scos doua vorbe, doar ne sarutam. ei a inceput sa puna mana pe mine nu stiu ce si cum. acum i-am zis ca eu sunt virgina "mi-am inceput viata sexuala acum 1 luna. maxim. si baiatul de aseara are rietena si eu am prt. dar uite ca am sentimente pentru baiatul de seara nu pentru prietenul meu. i-am zis ca sunt virgina, dar nu mai sunt :-s. acum el mi-a zis ca cand vreau sa ma dezvirginez sa ma duc la el, a incercat el sa ma dezbarce, dar nu ia mers. i-am zis nu. si la mine nu ramane. acum nha, nu cred cai pasa de mine, a mers el cu mine distanta de casile noastre 15 km, pentru o ciocolata, care costa 2, 5lei. a costat benzina mai mult decat ce`am cumparat noi. azi i-am zis ca trebuie sa vorbesc ceva neaparat cu el, am vorbit dupa ore, dar i-am zis la telefon. ca "nu este vorba ca nu am vrut sa fac dragoste cu tine, nu am vrut, si nici nu sunt pregatita, nu am vrut pentru ca, daca eu voi face dragoste cu tine, ma voi indragosti maxim de tine, " a zis "a deci asta era" i-am zis ca "da" si a zis ca "asta e. pup"... el nu o so lase pe fata cu care sta, pentru mine. presupun, el e unul in care nu cred ca e doar cu una. ce sa fac? sa fac dragoste cu el? sau nusad? ajutati=-ma vreau sa-l sun si sa vb cu el. ce sa-i spun? ajutor?

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E a treia oara cand citesc intrebarea ta si a treia oara cand am vrut s-o evit.
Nu e deloc corect ceea ce faci,desi ai indulcit si sfarsitul si intrebarea.
El,are prietena si n-o s-o lase pentru tine. Uita-l,in afara de sex,nu vrea nimic altceva. Vrei sa fii doar folosita si aruncata, apoi?
Oricat de indragostita esti de el, ar trebui in primul rand sa te gandesti ca de tine e indragostit baiatul cu care stai.Nu esti libera, dar gandesti ca una libera.
Ai grija, gresesti si risti sa suferi mult.
Parerea mea.

| Leocerba a răspuns (pentru greece12):

Draga mea,de ce spui "in afara de sex,nu vrea nimic altceva"? de unde stii ce vrea? ca sa nu mai spun ca asta a sunat ca o bagatelizare a sexului,ori stim amandoua,sper, insemnatatea,valoarea,adevaratul sens al sexului.
O alta idee cu care nu sunt deloc de acord si pe care am intalnit-o prea des este "vrei sa fii folosita si aruncata?" cum adica folosita? da` ce,Maria nu participa la o relatie? ea nu "foloseste"? ea se foloseste pe ea insasi si il foloseste,la randul ei,pe tipul cu care se afla intr-o relatie,nu crezi? o vezi pe Maria stand pur si simplu,ca o papusa de portelan,ca sa nu zic gonflabila?
Ma enerveaza ideea ca doar baietii "se folosesesc" intr-o relatie? hm, ca si cum fetele-s cu ochi nevinovati si numara cai verzi? participa si ele,deopotriva! si unde s-o arunce dupa ce o va folosi? o va "arunca"in propria ei viata,de acolo de unde a luat-o,ce-i rau in asta,ca o va reda vietii ei? si unde e Maria cand va fi aruncata(desi nu-mi place termenul)? ce,ea e dusa sa ude buretele? nu-i acolo, in evenimente, luand decizii si beneficiind si ea?

| greece12 a răspuns (pentru Leocerba):

Reciteste raspunsul meu, te rog.Aici e vorba de ea, nu generalizez, nu generaliza nici tu.

| Leocerba a răspuns (pentru greece12):

Normal ca despre ea e vorba si nu pe generalizari vroiam sa pun accentul,dimpotriva,le-am mai spus eu unor prieteni vechi pe TPU ca nu cred in solutii generale,solutii globale ci doar in raspunsuri punctuale la probleme.
Ceea ce am observat si ma oftica, efectiv, este ca se repeta 2 idei:
1- ca baietii se folosesc si mi se pare gresit.Maria,chiar si cand se lasa folosita, decide sa se lase, adica si ea este tot atat de responsabila ca si baiatul.
2-fetele "sa stea cu baiatul pe care il iubesc" sa stea...sa stea... iata cum tocmai noi le impunem,subconstient,acea lipsa de implicare, prin verbul "a sta".
In concluzie, nu mi-as fi permis sa tai firu-n 4 cu tine, greece12, daca nu te-as fi banuit de un rafinament al limbajului.Si n-am facut-o,generalizand,ca prea imi plac detaliile si nu agreez globalizarea, stii, doream sa combatem impreuna cele 2 aspecte pe care le-am vazut repetandu-se.Atat.Fara intentii rele.
Si poate ne citeste si Maria thinking

| greece12 a răspuns (pentru Leocerba):

Bun.O iau pe puncte si eu:

1.Maria e iresponsabila, din start.Nici ea nu mai stie daca foloseste,vrea sa foloseasca, e folosita sau ar vrea sa fie folosita, cert e ca e implicata in toate variantele.
2.Nu o sfatuiesc nici sa stea, nici sa nu stea cu unul, doar sa isi clarifice situatia.Sa-l lase pe unul,sa-l ia pe celalalt daca vrea,dar sa fie libera,sa nu provoace suferinte gratuite!
Singura a intrat intr-o relatie care nu-i ofera nimic,nu stie sa iasa din ea,e gata sa se incurce cu unul care are o relatie stabila,nu stie cum sa-l minta si pe respectivul,plina de moralitate Maria noastra!
In ce priveste detaliile,sunt slabiciunea mea! Nu am gasit intentii rele nicaieri,in esenta spunem acelasi lucru, doar cu alte cuvinte. Diferenta consta acolo unde pe mine Maria ma va blagoslovi cu vreo vorbulitsa "dulce", in timp ce tie iti va multumi.happy

| Leocerba a răspuns (pentru greece12):

Ei, don't tell anyone am luat replicile tale ca sa animam o discutie din care Maria sa castige pareri, am vrut sa fie catcHi(oa, fii atenta cum imi scriu astia c.a.t.c.h.y. laughing )tot ce spunem ca sa ne citeasca Maria fluent si sa prinda ideea, nu-i vorba de cum ne-o blagoslovi ea dupa.
Numai bine.

| greece12 a răspuns (pentru Leocerba):

Sa speram ca n-am batut saua de pomana! Continuare buna!happy

| alecsutzza023 explică (pentru greece12):

Da am citit... si va multumesc... acum stiu ce o sa fac:d

| greece12 a răspuns (pentru alecsutzza023):

Ei,atunci e bine! Totul e bine cand se termina cu bine!

| DenisaAbdn a răspuns:

In postarile tale ai cand 15 ani, cand 17, cand 19...
Cum sa faci "dragoste "cu un baiat care iti propune sa te defloreze ( naivul a crezut minciuna ta ) si incearca sa te dezbrace de la prima intalnire, mai ales ca amandoi aveti parteneri? Chiar atat de credula esti? E vorba doar de o partida de sex pentru ca a vazut ca esti disponibila. Citeste cu mare atentie ce bine ti-a zis greece12 si ti-as sugera sa ii citesti toate postarile, poate intelegi si inveti si tu ceva, in cele din urma, din intelepciunea ei.
Si nu-ti mai bate joc de baiatul cu care stai si pe care il minti ca il iubesti. Sa nu cumva sa iti vina si tie randul...