| Anonden a întrebat:

Mi-a întârziat menstruația aproximativ 8, 9 zile. Nu știu ce sa zic despre o eventuala sarcina. De obicei fac sex cu prietenul meu cu prezervativ, s-a întâmplat doar de maxim 2 ori fără, dar nu și-a dat drumul in mine 100%. Menționez ca in perioada in care trebuia sa îmi vina am avut examene foarte importante și am fost destul de stresată, mi-am dat programul peste cap oarecum. Credeți ca pot fi însărcinată?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fara sa precizezi care sunt caracteristicile ciclului tau menstrual, privind tipul (regulat sau neregulat), lungimea (ca numar de zile) si cel mai important in ce perioada a ciclului menstrual (fertila sau nefertila) a fost intretinut actul sexual, NU se poate formula un RASPUNS obiectiv si catusi de cat corect. In modul in care este prezentata intrebareata se pot transmite doar presupuneri sau pareri complet subiective fara a avea chiar si cea mai mica.....valoare efectiva. Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina conform celor prezentate se incadreaza in intervalul cuprins intre 0 si 100%. Atat lungimea ciclului menstrual cat si momentul de incepere a menstruatiei sunt programate, conduse si dirijate STRICT HORMONAL, astfel ca neinceperea sangerarii are cauze HORMONALE si nu din cauza stresului sau a surmenarii provcate de sesiunea de examene, asa cum sustii complet gresit. Raspunsul care probabil poate fi cel corect poate fi oferit numai daca sunt precizate caracteristicile ciclului menstrual. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Si mie mi-a intarziat 3 zile si eu nici macar nu fac sex laughing
Probabil de la stres, mai asteapta cateva zile.

| HazelEyes77 a răspuns:

E posibil sa fii ramas de ce nu mai ales daca ati facut o in zilele de maxima fertilitate. Pana la urma chiar si o picatura mica de sperma cat un varf de ac contine spermatozoizi si e indeajuns unul ca sa fertilizeze ovulul. Un test de sarcina te va lamuri daca e vorba de sarcina sau nu. Uneori mai intarzie si din alte motive decat graviditatea cum ar fi stresul, dereglarea hormonala etc. Ramane de vazut.

| Necunoscut112 a răspuns:

Fa un test de sarcină şi vezi singură dacă esti însărcinată sau e o dereglare hormonala.

| elaventurero a răspuns:

Da,cred ca poti fi insãrcinata, de ce nu...de doua ori e suficient.

| Anonden explică:

Mi am făcut testul in dimineața asta, a ieșit negativ

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonden):

Rezultatul poate fi apreciat ca fiind corect, valid si valabil si astfel sa poata fi acceptat si luat in considerare, NUMAI in cazul in care acel sex neprotejat, a fost intretinut cu mai mult de 21 de zile in urma. Aceasta precautie devine necesara si obligatorie de a fi avut in vedere in cazul in care NU s-au implinit cele minim 21 de zile diferenta, fiindca doar in acel moment rezultatul testului de sarcina poate fi considerat ca are acuratetea de peste 98%. Sanatate!