| anonim_4396 a întrebat:

Nu am cu cine vorbi lucrurile acestea asa ca ma descarc aici.
Am o relatie de aproape 6 ani cu cineva.Suntem logodnici.
Noi ne cunosteam de cand eram copii dar doar atat.
El a avut o iubita.Cu vreo 3-4 ani mai mica ca el. Avea 16-17 ani.Era primul ei iubit.El...a stat cu ea doar ca sa o pacaleasca sa faca sex cu ea.I-a reusit peste cateva luni.Noi eram impreuna.Am aflat, ca mi-a zis ea.Dar atunci cu mintea mea de atunci, am zis ca nu ma supara ca tot la mine se intoarce.Cu mine vrea ceva serios.Cu ea doar o aventura.Dar ea mi-a zis ca el a intrebat-o daca vrea sa-i fie "prietena cu beneficii". Chiar daca are iubita pe el nu-l deranjeaza.Dar ea s-a infuriat si a zis ca nu are nevoie de asa ceva! Ca nu e rezerva nimanui si ca mi-l lasa mie! Bun.Ea de nervi ce avusese atunci m-a jignit pe mine si pe el.Si el ce a facut? A dat zvonuri despre ea ca este o parasuta.Toti din liceul ei radeau si isi bateau joc de ea. Urat a facut.Stiu.Am aflat dupa ca ea se ducea la scoala mereu plangand si a vrut sa se sinucida odata.
A trecut timpul.Si am primit mesaj de la o fata.Ea era! Mi-a scris ca logodnicul meu ii da cereri de prietenie(isi face mai multe conturi)si mesaje.Ca o vrea inapoi.Ca abia dupa atatia ani si-a dat seama ca o iubeste.Ca s-a facut asa frumoasa.Si fata respectiva mi-a zis sa vorbesc cu el ca sa o lase in pace. Daca nu, va suna la politie! Ea acum e casatorita si are un copilas.Cand am aflat nu mai puteam de nervi! Si m-am dus direct la el! Foarte calm el mi-a zis ca vrea doar sa tina legatura.Si atat! sad
Dupa am intrat pe PC-ul lui si am gasit conversatia cu ea.Ea ii trimisese un ditamai roman si ii daduse block!
Am inceput sa plang cand am citit.
Era primul ei iubit si a crezut la acel moment ca-l iubeste.A suferit mult.Scria ca a plans in fiecare seara o luna intreaga.De fapt intrase in depresie si slabise multe kg, desi ea era destul de slaba.
Din mesaj am vazut ca el o sunase cu ceva timp in urma sa-i zica ca actualul ei iubit si acum sot este prea mare de varsta pentru ea.De ce i-ar pasa lui asta? Nu inteleg! Are sentimente pentru ea?!
Mai scria ca e foarte fericita cu actualul si sa o lase in pace.
El i-a scris ca s-a uitat peste pozele ei si ca este si mai frumoasa decat o stie.Si ca are un copilas frumos.Si ca ar dori sa mentina legatura. Dupa acest mesaj, ea i-a dat block.
Ma simt asa vinovata.E adevarata vorba aceea, sa nu-ti cladesti fericirea pe nefericirea altuia. sad
Nu stiu ce sa fac? Chiar toti barbatii fac asta? Ce mai vrea de la ea? Ar putea sa-si ceara iertare si atat.Sa o lase in pace.Dar de ce nu o lasa in pace?

16 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

În locul tău aș fugi de un astfel de specimen, orice sentimente aș avea pentru el.
Merită să rămână singur.

| ywar a răspuns:

Cine a tradat o data va trada si a doua oara. Block peste tot, strangi tot si nu mai ai nicio legatura cu acest om. Il parasesti "ieri", daca se poate.
Altul ca de specimene e plina lumea.

| Andreeush a răspuns:

Și tu cu un astfel de bou vrei să te căsătorești?
Lasă-l, nici nu ar trebui să te mai chinui să înțelegi ce vrea el de la ea.

| Natittyy0016 a răspuns:

Foarte greu este să stai cu un om 6 ani și după sa te debaraseze brusc. Parerea mea nu vei reusi daca tu il iubesti. Gândește-te că tu ai aflat treaba aceasta ca ti.a spus ea. Dar el cum a corespuns cu ea poate a facut.o si cu alte fete fara ca tu sa ai idee. Doar ca nu a venit nimeni sa iti spuna. Voi locuiti împreună? Ca dupa 6 ani ar trebui..Parerea mea nu este asta un motiv de despărțit mai ales daca ai mai multe motive pro relației si asta e singurul contra. Vorbeste deschis cu el intr.un mediu placut gen ieșiți la o terasă, sau daca locuiti împreună dupa masa când stati linistiti. Spune-i de ce faci asta? Dacă nu ma vrei, spune-mi nu iti bate joc etc.Dar cu ton foarte calm. Vezi ce spune. fa-l sa se deschida in fata ta si dupa trage tu niste concluzii.

| Eteda a răspuns:

Lasa-l cat mai poti, pana nu o sa fie prea tarziu, nu uita de demnitatea ta de femeie, omul asta nu stie ce e de capul lui, si pe tine clar nu te iubeste, sta cu tine din obisnuinta. Eu n as accepta asa ceva, crede ma! Fa ti bagajele si iesi odata din relatia asta, o sa dai de cineva care te merita cu adevarat. Nu trebuia sa accepti de la bun inceput

| MariaEnache96 a răspuns (pentru Eteda):

Stiu ca nu trebuia sa accept dar am crezut ca asa sunt toti sad acum stiu cum s-a simtit fata respectiva...groaznic!

| bbobo22 a răspuns:

Ma bucur sa constat ca mai exista oameni sensibili si minunati ca tine. Si eu cred ca este foarte important sa nu-ti cladesti fericirea pe nefericirea altuia. Sfatul meu ar fi sa incerci sa-i acorzi o pauza de gandire actualului tau iubit. Cu siguranta nu te apreciaza asa cum ai merita. Daca mai cauta pe altele in timp ce este intr-o relatie cu tine, ori este nehotarat ori nu te iubeste. Din pacate de cele mai multe ori realizam cu adevarat ce am avut abia dupa ce nu mai avem. Este gresit sa crezi ca toti barbatii sau toate femeile sunt la fel. Asa cum nu toate femeile sunt ca tine, nici toti barbatii nu sunt ca si iubitul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bla bla bla bla, prostii.

| sofisis a răspuns:

"Ma simt asa vinovata.E adevarata vorba aceea, sa nu-ti cladesti fericirea pe nefericirea altuia. sad" - cu ce esti tu de vina mai exact? Mi-e tare neclar unde esti tu vinovata ca a avut al tau chef de ***.
"Nu stiu ce sa fac?" - in legatura cu el? Eu zic ca nu e rost de maritis si de facut familie cu el.
"Chiar toti barbatii fac asta?" - chiar nu. Numai aia care sunt niste imbecili egoisti carora nu le pasa cate vieti distrug in drumul lor.
"Ce mai vrea de la ea?" - vrea sa isi demonstreze siesi ca daca vrea, poate sa i auba oricand. O face din orgoliu lui de macho.
"Ar putea sa-si ceara iertare si atat.Sa o lase in pace.Dar de ce nu o lasa in pace?" - scopul lui nu e sa il ierte pentru ca asta ar insemna ca el sa regrete. Ori te asigur ca nu regreta. Vrea pur si simplu sa o faca sa ii pice.
NU e deloc indicat sa te casatoresti cu el, dupa parerea mea. Eu o terminam cu el imediat ce gaseam pomelnicul catre ea. Sa tina legatura cu ea? Pentru care motiv ar vrea asta? Fereasca Dumnezeu. Lasa-l.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ea i-a dat block, e clar ca nu-l vrea. Asa ca va ramane cu tine in continuare. Barbatii incearca orice. Obisnuieste-te cu asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Andreeush):

Daca sunt „logodnici" de 6 ani, nu se vor casatori niciodata.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru darrio2007):

De 6 ani avem o relatie.Suntem logoditi doar de cateva luni!

| MariaEnache96 a răspuns (pentru sofisis):

Fata respectiva a zis ca nu vrea sa mai aiba vreo legatura cu el.Are un sot care il iubeste si un copil.Ce a fost cu el a fost doar o copilarie.O calca pe nervi ca nu o lasa in pace.
Ma simt vinovata ca desi stiam ca erau intr-o relatie eu m-am bagat intre ei.Si fata aceea mi-a zis:Cum m-a lasat pe mine pentru tine te va lasa si pe tine pentru alta! Adevar zicea! O proasta am fost! sad

| sofisis a răspuns (pentru MariaEnache96):

"El a avut o iubita.Cu vreo 3-4 ani mai mica ca el. Avea 16-17 ani.Era primul ei iubit.El...a stat cu ea doar ca sa o pacaleasca sa faca sex cu ea.I-a reusit peste cateva luni.Noi eram impreuna.Am aflat, ca mi-a zis ea.Dar atunci cu mintea mea de atunci, am zis ca nu ma supara ca tot la mine se intoarce."
Eu din asta am inteles ca tu erai deja cu el si a avut o aventura cu ea.
De ce ai fost proasta. Ai avut o relatie de ceva ani de zile cu el. Unde e prostia? Nu e musai sa te si mariti cu el ca sa consideri ca a fost o relatie misto.

| MariaEnache96 a răspuns (pentru sofisis):

Nu! Ei erau impreuna prima data! Eu nu am avut treaba cu el.Eram doar cunostinte. Aveau o relatie de cateva luni si am inceput sa ne cunoastem mai bine si asa m-am bagat peste ei.
Faza este ca nu cred ca o poti numi aventura.Se cunosteau parintii lui si a ei intre ei.Asta o poti numi aventura? Mama lui zice ca foarte mult a tinut la fata respectiva.O simtea ca pe fiica ei.I-a dat si cadouri.Chiar a plans cand a aflat ca s-au despartit.Si azi am aflat ca inca mai pastreaza pozele cu ea! Le ascunsese bine in PC! Cum vine asta? Oare chiar a fost o aventura? Tine la ea?

| sofisis a răspuns (pentru MariaEnache96):

Ma-sa? Ce conteaza?
El? Probabil ca e ceva gen...ce-ar fi fost daca...
Si cred ca daca ea ar vrea, el ar fi dispus. Nu cred ca o iubeste. Nu are cum.
Dar nici pe tine nu cred ca te iubeste. Eu zic ca din pacate viitor nu prea o sa ai cu el.