| Ankitaaa221 a întrebat:

Bună! Oare sunt gravidă daca am facut neprotejat 2-3 minute? Mi- am pierdut virginitatea si nu mi -a dat deloc sangele in fine stiu ca nu la toate fetele le da sangele.
La doua zile mi- a venit ciclu, m-a ținut 4-5 zile.
Asta a fost luna trecută. Luna aceasta mi-a venit ciclu pe 7, s- a terminat pe 11 ultima zi curge extrem de putin. Ultimul ciclu nu a mai curs asa mult dar ma gândesc ca e din cauza ca nu am mai făcut efort fizic și nu m -am spălat. Să fac un test de sarcină sau să fiu sigură că nu sunt însărcinată? Sunt majoră dar nu vreau să afle apropiații / familia ca am facut un test de sarcină. Tocmai ce m-am desparțit de iubitul meu. Puteți să îmi spuneți 100% sigur?

Răspuns Câştigător
| Motherlode a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, insa nimeni nu poate garanta 100% asta. Nu ai pe nimeni apropiat (mama, matusa, chiar si o profesoara preferata etc.) cu care sa vorbesti despre asta? Poti suferi de o dereglare hormonala si ar fi bine sa mergi la un medic ginecolog (pentru un consult de rutina, nu este o rusine si chiar este recomandat ca toate femeile sa o faca periodic). Cred ca este important sa iti dea cineva niste sfaturi despre sexul protejat si multe altele. Daca iti este frica/jena sa vorbesti cu familia incearca sa gasesti o persoana de incredere (mai experimentata preferabil, nu cineva de varsta ta). Te pot ajuta si eu cu niste sfaturi daca vrei (poti sa-mi dai cerere sau mesaj privat, nu stiu exact cum se procedeaza aici). Take carehappy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai gravida, cu 2 zile inainte de mentruatie, fiindca perioada fertila s-a incheiat cu 10-12 zile in urma.

| Crackman a răspuns:

Din moment ce ai avut ciclu și asa nu ai motive

| blackann a răspuns:

Nu esti

| Marius22222222222 a răspuns:

Nu ai cum sa rămâi așa însărcinată

| Cleopatra190 a răspuns:

Lichidul preejaculator poate contine si el spermatozoizi suficienti cat sa te lase însărcinată. Însă asta este ceva mai rar, dar nu imposibil. Atâta timp cat nu si-a dat drumul in tine, nu vad vreun motiv pentru care sa fii însărcinată. Cel mai bine este sa folosesti protectie daca nu iti doresti momentan vreun copil.
Plus ca nu erai in perioada fertila, ceea ce scade garantat sansele de a ramane gravidă.
Stay safe!