| anonim_4396 a întrebat:

Peste 5 zile fac 2 ani cu iubitul meu. Este foarte bine alaturi de el, insa in urma cu aprox o saptamana ne-am certat din cauza ca n-am prea vorbit timp de citeva zile. Vorbeam cite putin pe net, insa cind il sunam nu raspundea caci era ocupat. In fine, pina acum au mai fost mici certuri si cel mai mult am stat suparati o data o singura zi, nu suportam niciunul mai mult. Insa acum este alta problema, de duminica nu am vorbit deloc cu el, nici el nu ma suna nici eu nu indraznesc s-o fac. Nu pot sa ma gindesc la altceva in afara de el, nu pot face nimiiiiiiiiiiiicc! Nu vreau sa ne despartim si chiar vreau sa revenim la normal, insa nici sa fac primul pas nu doresc, fiindca m-am simtit intr-un fel ofensata. Please cine s-a mai confruntat cu asa ceva, un sfat daca se poate...
P.S. Chiar nu vreau aniversarea noastra s-o petrecem suparati

10 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Pai si daca ne zici noua...nu rezolvi nimic cu el.
Adica.Bun, ai pus 1 intrebare, si 2 raspunsuri cu explicatii la ea.Ce ne-ai zis aici,trebuie sa-i zici lui,ca doar de-aia aveti o relatie si intr-o relatie aveti nevoie de comunicare,intelegere, lucruri care nu au de-aface cu orgoliul ala de "nu il sun! ca nu ma suna nici el!". Cand ai o problema, spune-i.Lucurile nu se rezolva singure, neintelegerile.pentru ca da,apare o neintelegere.Tu crezi ca el gandeste ceva sau ca e vina lui si el exact pe invers=>opinii diferite,comportament asemanator,ignoranta=>suferinta.

Concluzie-suna-l,intalniti-va sa vorbiti,nu zic sa te plangi si sa arunci vina,sau sa te ofensezi si mai tare(cum zici tu), doar discutati, ajungeti la un numitor comun.

| Komododragosh a răspuns:

Imi pare foarte rau prin ce treci cu iubitul tau si sper sa va impacati cat mai curand.
Aceeasi chestie face si el, sunt aproape sigur de asta si are el demnitatea lui de barbat, cum o ai tu pe a ta de femeie. Sugerez draguto sa-l lasi pe el sa faca primul pas, sa te caute el pe tine, nu numai ca este barbat si ar trebui sa fie curajos, dar si pentru faptul ca ar trebui sa-ti demontsreze cat te mult te iubeste. Tu probabil i-ai demonstrat asta indeajuns din moment ce tu ai incercat sa vorbesti cu el iar el nu. Trebuie sa-si realizeze greselile, sa-si dea seama ce fel de sentimente frumoase porti tu fata de el. Caci nu as dori sa te impaci cu el, tu facand primul pas, si dupa aceea sa suferi din nou de raceala lui si indiferenta lui. Lasa-l pe el draguto sa te caute, crede-ma ca este spre binele tau si sigur te va cauta daca te iubeste cu adevarat, mult succes va doresc!

| DryLeaf a răspuns:

So...
Vrei sa vorbesti cu el, dar nu vrei...
Adica... tu tii la el, dar nu vrei sa-l suni straight face

De ce nu vorbiti voi?

Daca el nu te suna, de ce n-o faci tu?
Daca el nu vorbeste cu tine, de ce nu o faci tu?

VORBITI! COMUNICATI!
O relatie nu poate tine daca nu comunicati. Spune-i ce simti, ce e rau si ce e bine happy
Pentru asta sunt buni oamenii, pentru a vorbi.

Daca il iubesti, il vei suna si vei vorbi cu el... si el va face la felwinking

| candora a răspuns (pentru DryLeaf):

Dupa ce l-am sunat 2 zile la rind, m-a sunat el a treia si se comporta de parca nu a fost nimic, aceasta m-a deranjat cel mai tare.

| DryLeaf a răspuns (pentru candora):

Deci, sa inteleg si eu, sunt mai greu putin la capsor :p
Voi de ce v-ati certat? daca v-ati certat... pentru ca nu va sunati unul pe celalalt?

Daca atunci cand te suna se comporta ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, este posibil sa faca chestia asta pentru a nu se certa cu tine, pentru ca tine la tine mult.
Dar daca tu vrei sa vorbesti despre ce s-a intamplat, ii poti spune. Vorbeste cu el si lamuriti ce va deranjeaza.

| Hash001 a răspuns:

Daca se ajunge la stadiul asta nu se mai poate intoarce la normal. Daca revine situatia, nu va fdeveni la loc ca un simplu "normal" ci unul mai complicat. Interesul se pierde intr-o relatie intre 2 luni - 2 ani iar apoi mai putin.

| BLeur a răspuns:

Foarte urat, din partea lui.chiar daca aveti aproape 2 ani, poate el s-a saturat sa fiti impreuna.si poate ii este rusine sa spuna, sau pur si simplu sa te lase in pace. poate ii place alta fata.Dar, vorbeste cu el mai mult, fii curajoasa happy, nu are rost sa il lasi asa pentru ca ai spus ca aveti aproape 2 ani.chiar este urat dupa 2 ani de zile sa se termine asa de-o data.deci sfatul meu este, apropiete tu de el.sau intreaba-l daca te mai iubeste. Sper ca ti-am fost de folos happy

| rody5 a răspuns:

Orgoliul si fericirea sunt incompatibile. auzisem asta intr-un filmtongue si e real. si eu recent am avut o cearta cu prietenul. simteam ca mor toata saptamana am stat suparata.ma sunase apoi in a 3-a zi am vbit 5 sec apoi dupa alte 4 zile am vbit. m-am enervat si i-am zis ca e un orgolios si ca m-am saturat de asta.m-am saturat sa stau fara sa comunic cu el doar pentru ca intervine orgoliul de care pe care. i-am zis asta si ca mi se pare stupid tot timpul asta in care n-am vbit. nu stiu cazul tau exact pentru ca nu ai zis de ce v-ati certat. oricum daca e un motiv asa stupid k nu ati vbit prea mult. nu inteleg de ce ar face el crize. oricum. tu stii mai bine ce si cum dar gandeste-te ca orice ai face nu trebuie sa-ti para rau. si daca simti ceva spune-i. spune-i ca nu intelegi de ce sunteti certati si ca nu poti sa ramai suparata pe el. apoi vei stii ce sa faci.:* bafta

| candora a răspuns (pentru rody5):

Mereu cind il sun eu este ocupat, sau nu poate raspunde, trebuie sa stau sa astept cind o face el, insa de citeva ori a uitat. La noi era lege ca inainte de culcare vorbim, adica cine se culca primul suna. Odata m-am culcat fara sa-l sun si mi-a facut un scandal monstru, aceasta demult tare s-a intimplat. saptamana trecuta el s-a culcat de 2 ori fara sa ma sune, si eu il sunam si nu raspundea. Si cind i-am zis a inceput sa se eschiveze. Si cind eu gresesc intr-un mod, el are voie sa ma certe, insa cind el e in aceeasi situatie, eu nu ar trebui sa-l cert, sa reactionez normal. Uite mai multe detalii

| rody5 a răspuns (pentru candora):

...muulti tindem sa devenim posesivi si sa uitam sa ne simtim bine intr-o relatie. cand dorim o relatie cu cineva o dorim pentru binele pe care ni-l face, pentru felul in care ne simtim, liberi, intelesi, mai buni... mai cum vrei tu. nu uita de ce vrei o relatie cu cineva. Gandeste-te la tine mai mult pentru ca tu esti importanta mai intai si apoi ceilalti. Stiu ca nu intelegi asta acum pentru ca doresti afectiune si tu o oferi, ca deh avem noi femeile instinct matern. Nu trebuie sa arati unui barbat toata iubirea ta niciodatawinking Stii U copilul pupa-l doar in somn.
Ai grija de tine, fa sport, fii smecherabig grin glumeata si jucausa, distreaza-te!
:*