| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a întrebat:

Prietena mea cea mai buna( sta la bunica ei) are o problema si nu stiu ce sa fac si cum sa o ajut! Parinti ei sunt pre protetori si din cauza unui apel pe care la avut cu o prietena la 11 i sa luat telefonul! Ea si-a facut un prieten foart de traba dar nimeni in afara de mine si de prietenii lui nu stiu asa ca ne-am furisat ca sa se vada si nu au avut de pe ce sa vorbeasca de multe ori... Dupa 2 saptamana parintii au venit sa o ia si ei nu au mai putut tine legatura; azi m-a sunat prietenul ei si mi-a spus sa-i zic sa gaseasca un telefon si sa-i dea un tel ca nu i-a dat niciun semn de viata si ca la enervat chestia asta si ca vrea sa vb ceva cu ea. eu cred ca vrea sa se desparta de ea dar nu stiu ce sa fac sa-i spun doar ca a zis sa-l sune sau si restul? pot sa o ajut sa ii salvez relati? sau ce altceva pot face pentru ea?
Multumesc anticipat... Fundita pentru raspunsul care ma va ajuta va rog sa am nevoie de rasp urgent sad

Răspuns Câştigător
| Slow a răspuns:

Buna. Depinde acum cati ani are prietena ta. Daca are sub 15, mi se pare destul de normal comportamentul parintilor ei. Mai cunosc si eu relatii de genul, doar ca acolo se exagereaza, pentru ca iubitii sunt destul de mari. Oricum, trebuie sa vorbesti cu ea. Poate ca daca el s. a enervat din cauza ca nu putea sa vorbeasca cu ea, nu e genul de tip intelegator. In fond, nu e vina ei ca nu poate vorbi cu baiatul raspectiv. Daca tu ai ajutat. o pana acum sa vorbeasca cu el si sa se furisesze, inseamna ca ai facut tot ce ai putut. Mai departe nu tine de tine. Daca ei nu suporta presiunea parintilor ei (sau mai bine spus, el nu o suporta), atunci nu ai ce face. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ea si sa ii spui ca vrea sa il sune. Nu ai de unde sa stii ca vrea sa se desparta de ea. Daca intr.adevar asa e, atunci mai poti incerca sa vorbesti cu el, sa intelegi care sunt motivele pentru care a facut asta (desi ar fi cam evident de ce) si poate sa il faci sa se mai gandeasca. Daca totul se termina, nu iti mai ramane decat sa iti sprijini prietena si sa o incurajezi... Nu stiu ce sa zic, pentru ca nu cunosc prea bine situatia... Nici diferenta de varsta dintre cei doi, dar nici ce s. a intamplat in detaliu. Spune. i sa il sune, iar apoi, in functie de ce se intampla, incearca ce ti.am spus. Ai grija de tine!

2 răspunsuri:
| 202 a răspuns:

Vorbeste cu baiatul suna. l explica-i ca o sa faca tot posibilul sa se vada cu el prietena ta si sa. i mai acorde o sansa iar ei spune-i ca va trebui sa se vada cu el! iar tu vorbeste cu printii ei spune-le ca mergeti voi 2 prin oras la mall sa va mai plimbati si ata, fii ingerul protector al iubirii lor :X

BAFTA!

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ explică:

Ea are 15 ani face 16 iar dif dintre ei e de cateva luni