| Teodora213 a întrebat:

sa incep cu inceputul, am 19 ani, am avut o "relație" cu un tip. Totul a început acum vreo 2 ani și ceva. La început totul a fost frumos,vorbeam,ne înțelegeam super ok și am ajuns sa fim împreună. Singura problema care a fost și cauza rupturii definitive au fost părinții mei care sunt niste persoane destul de stricte și nu am putut ieși cu acel tip din cauza lor. Ne-am tot despărțit și împăcat de câteva ori,însă problema e că deși a trecut un an și ceva de când ne-am despărțit tot nu pot trece peste. Îmi e dor de mesajele lui,de serile pe care le petreceam vorbind, orice lucru ori cât de mic îmi aduce aminte de el. Am incercat sa ii explic toată situația dar mi-a ignorat mesajul așa că nu mai am ce faci ținând cont că el acum are și o nouă relație. Cum as putea sa îl uit și să nu mai stau serile sa plâng după el?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vei putea sa-l uiti cand vei accepta ca trecutul nu se poate schimba si nici nu puteti sa fiti impreuna.
Un barbat ranit, nu se va intoarce niciodata acolo unde a fost ranit.
Cand vei intelege acest lucru, nu vei mai face o obsesie din ceva ce nu exista si nu poate exista vreodata, dar te vei elibera si vei putea merge mai departe.
Plansul nu ajuta, dar folosirea creierului si a situatiei reale, te va ajuta sa intelegi ca nu poti trai in trecut si nici nu-l poti schimba.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna.

In primul rand nu exista persoane pe care sa dai vina pentru ruperea legaturii voastre, fie ea definitiva fie nu, decat VOI DOI. Voi sunteti singurele persoane responsabile pentru asta.
Daca v-ati fi inteles, va iubeati si erati constienti de momentele frumoase petrecetute unul langa celalalt, nu se ajugea la asta.

In al doilea rand, nu exista o alta varianta prin care putea sa nu se ajunga la asta happy (referitor la ce am scris mai inainte). Daca s-a ajuns sa va desprtiti, asta este, nu poti schimba nimic, conteaza doar ce o sa faceti in continuare.

Daca ti-a ignorat mesajele si este cu altcineva, asta este, treci peste. Faptul ca nu putea sa fie altceva, faptul ca v-ati despartit, faptul ca fericirea ta, depinde doar de tine si de modul cum privesti lucrurile, ar trebui sa te duca la un viitor mai bun, un viitor unde sa ai exact ceea ce vrei cu adevarat si ce te face sa te simti fericita. Un viitor care nu este ca trecutul. Asa ca treci peste, pentru asta big grin. Oricum o sa treci, te impinge timpul inainte, si daca vrei si daca nu vrei.

Numai bine si zile frumoase sa ai! ^_^

| Sofer a răspuns:

Ce treaba au părinți de se tot baga în relații. Ești majora și nu e treaba lor pe cine îți alegi ca iubit în viata ta. O sa îți ia mult timp sa îl uiți.

| Crackman a răspuns:

Sa realizezi că îți pierzi viața degeaba 9? Asta este un sfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu crezi ca asta e singurul baiat... na e treaba ta. Ignora cele 2435467564534 de baieti de pe intreaga planeta ca poate na... nu te potrivesti cu ei,,,
Uite ce e, in mintea ta s-a format un tablou, unde baiatul acesta este perfect, dar nu este asa.
Incearca sa iti ocupi timpul, in timp va trece si il vei uita. Dar vei da de altul si te vei comporta la fel, invata sa te maturizezi, atat.

Cunoaște oameni, că poți să întâlnești 10000 de oameni mai interesanți ca el, o să îl uiți in no time.
Nu trebuie la 19 ani să te oprești la primul care îți aprinde un beculeț. Găsește-l pe ăla care să te facă să fii mai luminată ca luminițele de crăciun. Classy & Shiny.

| elaventurero a răspuns:

Nu poti lupta ca sa il uiti pentru ca nu vei reusii trebuie sa renunti la ideea de a il uita, sa cedezi si astfel vei castiga. daca opui rezistenta nu rezolvi nimic. Nu incerca sa fugi in alta relatie doar sa scapi pentru ca vei duce si acolo toate frustrarile. Elibereaza-te ca sa poti intra intr-o noua relatie complet "goala" de prejudecati,...

| anarosca78 a răspuns:

îți ocupi timpul cu altceva sau îți faci o relație noua, știu că e greu dar nu poți rămâne mereu asa, mai ales că el are relație acum, trebuie să iei atitudine!