| mișik5 a întrebat:

Acum 2 luni am facut sex neprotejat cu iubitul meu. Nu s-a terminat in mine, actul sexual a durat in jur de 5 minute. Menstruatia mi-a venit normal. Tin sa precizez ca a fost primul meu contact sexual, in ultima zi a menstruatiei. Urmatoarea menstruatie mi-a venit la 25 de zile, nu la 30. Iar aceasta care mi-a venit ultima data, la 29 de zile. Au fost menstruatii normale, cu durata de 5 zile. Ce ma ingrijoreaza este faptul ca mi-a aparut o dunga maro pe abdomen, usor sesizabila si care nu ajunge pana la buric. Intrebarea mea este: sunt sau nu insarcinata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece s-au produs 2 menstruatii dupa actele sexuale intretinute se poate considera ca este IMPOSIBIL sa existe o sarcina in astfel de conditii. Producerea menstruatiei si manifestarea acesteia in mod similar, asemanator cu sangerarile anterioare ca numar de zile, cantitate, culoare, miros, flux de eliminare, etc. reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99, 9% in ciclul menstrual anterior, abia terminat, nu a avut loc fecundarea ovulului de catre un spermatozoid si din acest motiv se elimina din organism ENDOMETRUL imbatranit si degenerat, devenit inutil, prin transformarea acesteia in menstra. In consecinta este IMPOSIBIL sa poata exista o sarcina intr-o astfel de situatie. Acea linie maronie poate incepe de sub ombilic si sa se intinda de-a lungul abdomenului si sa ajunga pana la "pasarica" cu precizarea ca POATE sa apara sau nu, insa de regula numai dupa ce sarcina are 12 saptamani (depaseste trimestrul 1) deci in mod normal pana sa apara acel "semn" femeia este sigura de sarcina prin alte metode de investigare. Metoda era "valabila" pe vremea strabunicelor noastre cand nu erau cunoscute metodele stiintifice si medicale de stabilire a hormonului hCG care atesta existenta unei sarcini. Aparitia acelei linii este asociata mai degraba unor posibile modificari de natura hormonala care pot sa apara/sa se produca in organismul doar al unor femeii insarcinate si doar dupa luna a 3-a de sarcina. Sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dungile de pe corp provin de la zgarieturi si pliuri ale pielii daca esti mai plinuta, dar in nici un caz nu sunt smene de sarcina.

| mișik5 explică (pentru Violleta2022):

M am ingrasat in ultimul timp, dar am citit despre acea dunga ca apare la sarcina. Nu este vorba de vreo vergetura. Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru mișik5):

Te referi la veregeturi?
Pentru ca alea apar de la ingrasat rapid, indiferent ca esti ori nu gravida.
Daca nu te referi la vergeturi, nu stiu despre ce dunga vorbesti, in sarcinile mele nu am avut nici un fel de dungi!

Cat priveste posibilitatea ta sa fii insacinata, sansele sunt minime, pentru ca nu erai in perioada ferila, fiind in ultima zi de ciclu menstrual, cand ovulul nefecundat se elimina.

| aleku22 a răspuns:

De ce mai faceti sex daca aveti nesiguranta asta de sine...

| Demennt a răspuns:

Nu cred ca are legatura, nu esti.