| Pocnitoare213 a întrebat:

Buna seara,am si eu o intrebare, unei fete cu care sunt vecin si prieten de mic ii place de mine.Acum 2 zile m-a intrebat daca vreau sa stau cu ea dar eu nu stiu ce sa fac.As vrea sa stau cu ea pentru ca imi este draga,tin mult la ea,dar poate ca atunci cand o sa ne despartim,daca o sa ne despartim o sa stricam intr-un fel prietenia si cred ca este pacat,pentru ca suntem prieteni buni,ne spunem orice, nu avem secrete unu de altu.Ce spuneti sa fac?

6 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Ai gândit bine lucrurile, însă nici n-o dorești prea mult.
Dacă vezi ca a fost o simplă întrebare (deci dacă îi e indiferent) și nu dă semne că într-adevăr și-ar dori ceva cu tine, atunci continui prietenia cu ea fără teamă. Dacă vezi că e mai rece, tristă... atunci ar trebui să acționezi.

| fuzzer a răspuns:

Vorbeste cu ea, incearca s-o cunosti foarte bine, si pe urma vorbiti fara secrete. Acuma depinde si ce simti tu pentru acea fata. Si daca ea simte la fel, nu vad care ar fi problema.Dar trebuie sa fi constient daca esti la varsta 12-16 ani, o relatie nu dureaza foarte mult. E specific acestei varste, adolescentei.

| Pocnitoare213 explică (pentru fuzzer):

Pai eu vorbesc cu ea fara secrete, suntem foarte buni prieteni, eu am 17 ani jumate si ea e mai mica decat mine cu 3 luni. La asta ma gandeam si eu...ca poate nu tina mult relatia si o sa stricam prietenia, dar totodata nu vreau sa o fac sa sufere din cauza mea pentru ca, dupa cum am spus tin foarte mult la ea.

| NuMaContrazice a răspuns:

Oricum voi nu mai sunteti prieteni, accepta si vezi cum merge...
O data ce ea e indragostita de tine nu mai e o simpla prietenie, si dupa cum spui tu, si ti-e iti place de ea, poate pe parcurs o sa te indragostesti de ea.Nu ai nimic de pierdut!

| BellaBlack a răspuns:

O placi mai mult ca prietena decat ca iubita...complicat...si daca spui "da" si daca spui "nu" prietenia voastra oricum se strica. Daca ii spui nu o sa se simta foarte prost si rusinata si nu o sa mai vorbeasca cu tine asa mult. Daca ii spui da, nu ai nimic de pierdut

| RitziBoo a răspuns:

Nu. Nu e adevarat ca stricati prietenia. Adica daca tu ai grija puteti sa aveti o relatie frumoasa si dupa ce va despartiti :* Si de ce aduci problema despartitului daca o placi si va aveti asa bine poate nu o sa va despartiti :phee hee :*