| roxana7811 a întrebat:

As dori sa va pun o intrebare legata de orgasm. Am facut sex de multe ori cu prietenul meu si nu reusesc niciodata sa-mi dau drumul o data cu el atunci cand facem dragoste. Isi doreste foarte mult ca eu sa am orgasm dar la mine nu se intampla acest lucru, iar prietenul meu isi da drumul foarte repede si vrea ca amandoi sa ne dam drumul in acelasi timp. As dori sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac ca sa ajung sa am orgasm si sa putem amandoi sa ne drumul in acelasi timp. Va multumesc foarte mult

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa o luati pe etape. In primul rand trebuie ca partenerul tau sa nu mai termine prea repede. de cate ori se simte aproape de orgasm, trebuie sa va intrerupeti si sa luati o mica pauza (timp in care va mangaiati, va sarutati), astfel incat excitatia lui sa scada si sa puteti continua. Cam in cateva luni, cu rabdare si intelegere, ar trebui sa ajungeti la o durata normala de 20-30 de minute a actului sexual.
Apoi trebuie sa reusesti tu sa obtii orgasm. Te sfatuiesc sa te masturbezi impreuna cu partenerul tau pana in apropierea orgasmului si in acel moment sa se produca penetrarea. De prima data n-o sa va iasa, dar daca incercati de suficiente dati, vei obtine orgasm si la penetrare. Incet-incet, veti invata amandoi ce trebuie sa faceti ca tu sa obtii orgasm.
Ca sa obtineti orgasm simultan, va trebui sa exersati. Nici macar nu e asa de important, in majoritatea cuplurilor, barbatul asteapta pana partenera are orgasm si fie se lasa si el in voia simturilor in timpul orgasmului ei (nu se mai contrloeaza si atunci are si el orgasm), fie are si el orgasm ulterior. O sa reusiti si voi, dar nu imediat. O sa-ti spun niste intervale ca sa nu simtiti ca ar trebui sa se intample si nu se intample: 5-6 luni pana ajungeti la o partida sexuala suficient de lunga, inca 5-6 luni pana exersati orgasmul tau si apoi pana la un an pana reusiti sa va coordonati. Asadar, cu rabdare si intelegere, iubire si toleranta, veti obtine rezultatul dorit in cam 2 ani (poate mai repede daca aveti noroc si timp sa exersati suficient). Sa stii ca relatiile sexuale stabile se imbunatatesc cu timpul, pe masura ce partenerii invata ce le place fiecaruia, pe ce butoane sa apese.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru un raspuns potrivit, trebuia sa spui si cati ani ai, cata experienta anterioara ai, si daca inainte de actualul partener ajungeai la orgasm, si cum?!, + daca el reusea asta cu cea/cele de dinaintea ta, etc...
Este cel putin ciudat ca sunteti mult mai preocupati de acest aspect mai mult tehnic, decat de Calitatea actelor si bogatia de trairi sufletesti si fizice aferente!
Dureaza mult timp - uneroi si ani! - si trebuie atat vointa puternica, cat si multa autocunoastere erotico/senzual/sexuala din partea ambilor, cat si relaxare, dialog sincer, cooperare si, deloc in ultimul rand, altruism!
Mai tineti cont ca unii, adica majoritatea, nu reusesc asta deloc, dar se straduie sa le fie cat mai bine, si cat mai mult timp!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt curios si eu de varsta ta "sa putem amandoi sa ne drumul in acelasi timp" nu cred ca ai folosit cele mai potrivite cuvinte, dar pana la urma important e sa intelegem noi la ce te referi, si nu cred ca intampinam vreo dificultate.
Daca prietenul tau ejaculeaza prematur e o problema de autocontrol. Poate se gandeste doar la el, sa fie el satisfacut, nu si a-ti oferi si tie placerea de care ai nevoie, intr-un cuvant "egoist".
Totusi, spune-i sa creeze un preludiu cat mai lung, cu sex oral, daca stie cum sa o faca vei fi pe jumatate satisfacuta doar din preludiu, iar cealalta jumatate probabil ti-o poate oferi prin sex.
Daca nu merge asa, sfatuieste-l ca inainte de o partida de sex sa mearga la baie si sa se autosatisfaca intai. Un dus repede si ar trebui sa dureze mai mult partida de sex, poate chiar de-asjuns sa "iti dai si tu drumul"
Succes!