| InnaS a întrebat:

Ma numesc Sorina si am 17 ani si 8 luni. Nu am cu cine sa ma sfatuiesc tocmai din cauza aceasta m-am decis sa apelez la sfaturile dumneavoastră, sperând ca răspunsurile sa fie sincere si fara injurii. Am o relație cu un baiat de 2 ani si 2 luni, specific ca acesta are 23 de ani iar inainte lui nu am mai avut nici un iubit. De un an mi-am inceput viata intimă, deoarece il iubesc foarte mult si nu am vrut sa il pierd fiind mai mare ca mine. El este un baiat minunat. Azi am aflat ca sunt insarcinata pentru prima data. Sunt intr-o luna. Nu pot sa păstrez copilul cu toate ca mi se rupe sufletul deoarece am de terminat liceul iar parintii nu ar înțelege niciodata fiind si un pic mai duri. Ma simt foarte rau, consider ca parintii mei nu meritau sa le fac asta, ma simt nespus de greu cand ii privesc in ochi. As vrea sa intreb daca avortul este periculos la varsta mea si daca mai pot avea copii? Multumesc din suflet pentru atenția acordată!

Răspuns Câştigător
| SergiuBoss11 a răspuns:

Iti voi raspunde strict la intrebare facand abstractie de ce reprezinta un copil si...in fine!
Daca ai peste 16 ani poti avorta singura fara ca parintii sa fie instintati.
Avortul va fi intotdeauna periculos, mai ales daca e vorba de prima sarcina.
"Avortul nu este o metodă contraceptivă! Implicaţiile asupra organismului femeii sunt majore, mai ales dacă înainte de intervenţie nu se realizează teste specifice care să indice dacă femeia este sau nu aptă pentru a suporta un avort. Cel mai important este că procedura de chiuretaj poate să înfunde trompele, indiferent dacă femeia a avut sau nu vreo sarcină şi indiferent la ce vârstă se face avortul. Dacă vorbim de prima sarcină, când se intervine este cu atât mai periculos pentru că trompele nu s-au dilatat o dată cu o sarcină anterioară, iar acest lucru poate conduce foarte uşor la infertilitatea prin obstrucţie tubară, un diagnostic greu de tratat.
Avortul are complicaţii şi în timpul procedurii şi după terminarea ei, spune medicul. Pe lângă faptul că poate apărea oricând o infecţie în organism, pacienta poate să nu suporte, de exemplu, anestezia. "

| InnaS explică (pentru SergiuBoss11):

Multumesc pentru răspuns. Ce m-ai sfatui sa fac in continuare?

| InnaS explică (pentru InnaS):

Imi este foarte frica..sunt o fire panicoasa.fac deseori atacuri de panica.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru InnaS):

Sorina,crezi ca poti iubi copilul ala? ca-i poti oferi o viata buna? prietenul tau te iubeste cu adevarat?
Stii, trebuie sa te realizezi si tu in viata, sa iti indeplinesti visele.Nu il poti pastra...pentru tine si pentru el.
Esti constienta ca ai gresit? si tu, si prietenul tau, mai ales el fiindca se presupune ca e mai matur.
Stii ce ar fi corect indiferent de consecinte, indiferent cat de greu ar fi.Sa te duci la mama ta,sa o iei in brate si sa-i spui:"mama,am gresit, iarta-ma! sunt insarcinata...". Stiu, urmarile sunt catastrofale, dar numai asa poti sa iei o decizie corecta, cu parintii alaturi.Nu esti prima nici ultima care greseste. Iubitul poate nu te iarta daca gresesti, dar parintii tai indiferent ce le-ai face intotdeauna vor fi cu tine.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru InnaS):

Sa ma pun in locul tau, probabil nu as avea puterea sa le spun, dar totul va fi bine.

| InnaS explică (pentru SergiuBoss11):

Multumesc pentru ajutor! Am sa fac sa fie bine!

26 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca cel ce ti-a raspuns nu a auzit de avortul medicamentos.De asemenea habar nu are ce inseamna un avort prin chiuretaj sau prin aspiratie in cazul unei sarcini de 4 saptamani deoarece in caz contrar nu ar mai fi scris atatea lucruri "infioratoare" pe care ma abtin sa le comentez. La ora actuala poti alege ce tip de avort doresti sa ti se aplice bineinteles daca dispui de banii suficienti.Prin metodele actuale avortul nu este absolut deloc periculos se poate face la orice varsta fara complicatii sau sechele ulterioare si ce este cel mai important vei putea avea copii fara probleme.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-as recomanda sa faci avort medicamentos daca iti permiti (acesta fiind un pic mai scump decat celelalte) deoarece se poate considera ca fiind de fapt o menstruatie provocata si fara absolut nicio urmare fizica asupra aparatului tau reproducator. Avortul medicamentos se face doar sub directa supraveghere medicala intro clinica specializata.In prezenta medicului ginecolog sau a unui personal calificat din cadrul cabinetului se administreaza trei comprimate de antiprogesteron si, in mai putin de cinci ore, va incepe procesul de eliminare a sarcinii, dar repet totul se petrece numai si numai sub supraveghere medicala. Dupa administrarea acestui tratament, in clinica, femeia trebuie sa se astepte la o sangerare, al carui debut si cantitate difera, de la caz la caz. Avortul medical prin folosirea de medicamente specifice previne riscul de perforare uterina si/sau al altor complicatii precum cele ce pot fi determinate de anestezie, pentru ca este o procedura neinvaziva si nu necesita anestezie. Pastilele pentru avort s-au dovedit a fi mult mai eficiente in combinatie cu o prostaglandina. Prescrierea tipului de prostaglandina precum si metoda de administrare a acesteia, doza si momentul administrarii, raman la aprecierea medicului, peste tot in lume. Acesta fiind principalul motiv pentru care acest tip de avort se face doar intro clinica si sub directa supraveghere. De obicei totul se petrece in cateva ore si la final vei putea parasi clinica pe propriile picioare fara sa afle cineva vreodata de faptul ca tu ai avortat. Multa sanatate.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am o colega de liceu care a urmat un avort medicamentos. avortul a fost incomplet si tot la cel chirurgical a ajuns.Cand vorbim de avort riscuri exista intotdeauna.
A platit si 600 de euro din cate stiu.Cu banii acestia iti ti copilul numai pe lapte Milupa sau il dai spre adoptie.
Tu stii mai bine, ce-i drept.Totusi,daca ar fi fost sa urmeze un avort fara stirea parintilor, nu cred ca si-ar permite un avort medicamentos si tot pe cel chirurgical l-ar urma, nu? Zic asta pentru ca ea are 18 ani(nici un venit), iar prietenul ei, ar trebui sa aiba master-ul, la fel nici un venit.
Nu ar fi mers la o clinica privata si daca vorbim de spitalele din Romania...vai de noi.Numai cand a fost operata maica-mea la coloana a trebuit sa dam spaga 15 mil la chirurg si la anestezist 5 milioane pare-mi-se. Daca nu-i platesti, de dusmanie iti fac rau.Nu mai zic de asistente care nu veneau la tine daca nu le dadeai spaga.Pana si gardianul de la intrare laughing, pana si el isi cere partea.Ce zici de asta?winking

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am salvat in calculator si raspunsul tau, data viitoare voi da un raspuns complet, sa ma bagi si la prieteni si sa mai zici si un lucru bun de genul "exact cum spune Sergiu"

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Avortul medicamentos are tariful cam acelasi peste tot 750-850 lei. Nu este o avere. Unul manual cu chiureta 450-500 iar prin aspiratie 550-600 lei. Merita sa mai dai 250-300 de lei si nici nu stii ca ai avortat, deoarece se poate considera ca o menstruatie intarziata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Cum sa spun ca este un raspuns bun raspunsul tau din moment ce este unul catastrofic si complet gresit. Deoarece nu este nevoie de anestezie recomand oricarei femei avortul medicamentos care nu este invaziv, nu este deloc dureros si INTOTDEAUNA terminat cu succes. Femeia nu paraseste clinica pana in momentul in care medicul ginecoog specialist nu isi da acordul.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sper ca medicul i-a recomandat avortul medicamentos si totul o sa fie bine.Si sper ca le-a spus si parintilor...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Iar eu sper ca alta data sa nu mai scrii lucruri ireale, si cu atat mai mult eronate/gresite. Nu stiu daca a citit, dar mai ales daca a inteles ceea ce am transmis eu in raspunsurile mele. Treaba lor ce fac din moment ce nu au luat in considerare informatiile mele.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule,nu este nici eronat, nici gresit ce i-am spus eu.Este corect, facand abstractie de avortul medicamentos.Procedeul chirurgical este unul orb, vor exista mereu riscuri.Lucruri ireale? ce este ireal in ce am scris eu? sau eronat? sau gresit?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mi-ai completat raspunsul. ceva gen:"SergiuBoss, exista si avort medicamentos nu numai chirurgical, acela nu implica atat de multe riscuri"

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Noi discutam problema avortului, nu si problema Sorinei care ar trebui sa comunice parintilor ceea ce se intampla.
La medicul specialist oricum afla de avortul medicamentos si despre riscurile fiecarui avort in parte, dar problema in sine este alta:aceea ca isi nedreptateste parintii.Ei nici n-au idee ca in timp ce ii pregatesc masa si o asteapta, fetita lor face un avort nebun.
Aici este adevarata problema care ma nelinisteste pe mine...as vrea sa le spuna parintilor si sa nu-i minta tot restul vietii.Tu ce zici, corbule?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SergiuBoss11):

1- Avortul va fi intotdeauna periculos, complet fals 2- Implicaţiile asupra organismului femeii sunt majore, fals cu exceptia celor psihice dar si aceste doar in cazul anumitor femei in general cele credincioase.3-dacă înainte de intervenţie nu se realizează teste specifice care să indice dacă femeia este sau nu aptă pentru a suporta un avort. De unde ai mai scos-o si pe asta daca este apta sa suporte? laughing 4. Cel mai important este că procedura de chiuretaj poate să înfunde trompele, indiferent dacă femeia a avut sau nu vreo sarcină şi indiferent la ce vârstă se face avortul -Complet gresit deoarece asa ceva se poate intampla extrem de rar iar ce caruia i se intampla sa se lase de meserie. 5. Avortul are complicaţii şi în timpul procedurii şi după terminarea ei, spune medicul -- ma intreb de la care medic ai auzit o asemenea afirmatie? 6.pacienta poate să nu suporte, de exemplu, anestezia. " da este adevarat, dar ce crezi ca se intampla intr-un astfel de caz? iti spun eu avortul se executa aproape pe viu folosind unele calmante.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

1.avortul medicamentos are sansa de reusita de 98%. pericolul este de 2%thinking si ti-am spus povestea avortului incomplet.
2.la doi te cred pe cuvant.
3. daca sufera de ceva femeia respectiva? sau e alergica la anumite substante.
4 se intampla rar, dar in spitalele din Romania, rarul asta e bizar
5 complicatii psihice.
6 -

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SergiuBoss11):

In nici un caz nu trebuie implicati parintii in aceasta problema deoarece ei nu au nicio vina. De asemenea nu o pot ajuta cu absolut nimic poateca nici macar cu o vorba buna. Oricare dintre metodele de avort se va folosi nu va lasa asupra ei nicio urma vizibila. In cel mai rau caz se poate ivi problema banilor dar pentru atat eu unul nu le-as provoca probleme parintilor.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Hai s-o lasam asa. Cred ca ti-ai dat si singur seama. N-are nici un rost s-o mai lungim.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da,nu are rost sa intram in polemica.suntem pe lungimi de unda diferite.
Se va intoarce de la spital acasa si parintele ei o va intreba
"Unde ai fost? E calda mancarea!"
"Am fost la o prietena"
Eu daca as fi fost parintele ei si as fi aflat din intamplare intr-o zi ca m-a mintit si a facut asa ceva n-as ierta-o niciodata,dar daca mi-ar spune, chit ca i-as da o bataie buna, urmatoarea zi as fi pornit cu ea prin toate spitalele si as fi fost langa ea tot timpul.
Nu cu un golan care cred ca de abia asteapta ca ea sa avorteze si sa scape de grija unui posibil copil. Daca as fi vorbit cu ea mai mult, sigur as fi aflat ca nu a fost ideea ei avortul.
Sunt consternat de situatii de genul, sa speram ca macar ea o sa fie bine fizic, psihic, spiritual.

| neutrino a răspuns:

Vrand, nevrand, parintii tai trebuie sa primeasca cadoul facut de tine. Ai facut suficiente prostii majore si acum trebuie sa fii responsabila de faptele tale, indiferent de urmari. Incepe chiar de azi, vorbind cu mama ta. Este singura persoana care va sti cum sa te ajute cel mai bine.

| InnaS explică (pentru neutrino):

Am facut o greseala foarte mare. Trebuia sa fiu mult mai constienta si sa realizez urmările. Acum chiar daca as vrea nu mai pot da timpul înapoi. Am fost astazi la medic si mi-a spus ca sunt in 6 saptamâni. Marti trebuie sa merg sa fac avortul. Mi-e extrem de teama, sunt foarte multe riscuri. Sunt terminată, greseala mea nu mai poate fi reparata.voi invata din asta si voi fi atenta toata viata mea de acum.

| neutrino a răspuns (pentru InnaS):

Sa-ti dea Dumnezeu mintea cea de pe urma, iar tu sa nu uiti ceea ce ai apus acum. Multa sanatate!

| rater1994 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu faci avortul. Orice pierdere sufleteasca facuta intentionat mai mult sau mai putin poate va avea regrete mai tarziu.Mai gandeste-te.

| John232 a răspuns:

Da, mai poti avea copii chiar daca faci avort...si cel mai bine ar fi sa le spui parintilor tai ce s-a intamplatwinking