| ReZiSTorr a întrebat:

Buna seara TPU! Sa incep cu problema.Am 20 de ani deci vreau sa aud doar pareri mature.In jurul varstei de 15 ani am cunoscut o fata, cu care am avut si o relatie de aproape 2 ani, pana in jurul varstei de 17 ani.Ideea este ca in decursul acelor 2 ani relatia noastra a mers normal, fara certuri, lasam mereu de la mine cand era vorba de ceva, probabil am lasat prea mult pana si-a luat-o in cap. Fata respectiva m-a parasit iar la nici o luna de zile si-a gasit pe altcineva.In perioada aceea am suferit foarte mult, nu mai vreau sa traiesc niciodata ce am trait atunci, dar de atunci viata mea s-a schimbat.Totul s-a intamplat in anul 2017, iar pana in momentul de fata timpul a trecut foarte repede, parca sunt intr-o bula si incerc sa ies.Sa fie o depresie care dureaza de 3 ani de zile? Mentionez faptul ca dupa relatia respectiva am mai cunoscut fete si am mai avut relatii, dar nu ma simteam eu fericit, implinit.Tot ce faceam pentru acea persoana cu care am fost intr-o relatie, nu ma facea sa ma simt eu bine.Am vazut ce s-a intamplat cu prima mea relatie si de atunci parca nu am incredere in fete, nu stiu.Imi e greu, am 20 de ani, sunt singur la parinti, prieteni nu prea am.Bineinteles ca ambele relatii care au existat dupa relatia care m-a afectat s-au terminat, am fost parasit.Ce sfaturi ati putea sa-mi dati? Nu ma pot bucura de nimic de ceea ce am,chiar daca am o stare materiala destul de buna, ma rog, parintii mei au, eu nu ma simt fericit pentru ca nu am o persoana cu care sa-mi impart atat bucuriile cat si greutatile. Multumesc.Astept sfaturi

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

M-am pierdut putin la prima parte, ca ai 20 de ani, si vrei pareri mature laughing
Pe la 21-22 am pomenit si eu de maturitate in relatii, radea lumea de mine, si am inteles in timp. Nu e maturitate ce traiti voi acolo, e doar un nivel ok de relatii. Maturitatea se instaleaza intre 25-30 (sper). Cel putin, e un pas mult mai mare decat 16-18, la care esti acum.
Revenind la intrebare, te sfatuiesc sa fii mai egoist. Nu lasa de la tine atunci cand ai dreptate, nu le oferi fetelor totul pe tava. Incearca sa intri in "friendzone" cu cateva fete, acolo inveti foarte multe. Eu am multe fete drept prietene, care ma ajuta mult sa inteleg genul. Chiar daca sunt diferite intre ele, modul feminin de a gandi si a actiona (lucruri total diferite), sunt cam la fel. Trebuie sa le intelegi, si sa le aduci unde iti doresti, sa faci din ele ceva ce sa le placa si lor. Pe scurt, ridica-te putin deasupra lor, fii barbat.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Faptul ca ai fost parasit de doua iubite, asta inseamna ca pentru ele nu ai fost OK. Incearca sa-ti revizuiesti comportamentul cand te intalnesti cu o noua iubita si poate totul va fi bine.

| Sofer a răspuns:

Nu le mai oferi chiar totul. Așteaptă ceva și din partea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te plângi nu rezolva nimic.
Nu că probabil, sigur ai lăsat prea mult de la tine chiar daca nu îți convenea ceva, niciodată să nu accepți ceva ce nu îți convine, doar de frica sa nu ramai singur. E exact cum ți-ai sapa singur groapa.
Și cu cât stai mai mult și te comporomiti cu atât o să-ți fie mai greu să ieși, daca te despărțeai tu de ea la primele faze de genul. Acum ți-ar fi fost mai ușor să ți găsești o prietena.

Faptul că zici gata, s-a terminat și eviți sa stai in situații în care nu îți fac le plac ție, îți dezvolta caracterul. Daca nu ai un scop anume în care să definești exact ce vrei de la o tipa, x, y, z calități și dacă are defectele sa le refuzi și să nu-ți pierzi timpul(adică sa-ti setezi niste standarde, dar care sa fie și realiste) nu ai cum sa fii mulțumit. Pentru că ești cam pierdut altfel, nici măcar nu știi ce vrei de la o respectiva partenera.

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salutare! Este clar ca în interiorul tău ai o rana destul de adâncă care afectează partea emoțională. Singurul sfat pe care ți-l pot da, este sa apelezi la un psiholog.el te poate ajuta cel mai mult în aceasta situație. Sau încearcă sa lucrezi tu cu tine, insa din ce spui, dacă a durat deja 3 ani nu știu câte șanse mai sunt asa.
Mult succes!