| iluvyu a întrebat:

Buna seara TPU vreau si eu niste sfaturi am 22 de ani si sunt casatorit de 2 ani cu sotia mea am incercat in tot acest timp sa am un copil, chiar daca sotia mea nu isi doreste.Azi am cautat ceva in geanta sotiei si am vazut ca ia anticonceptionale cand am intrebat-o a zis ca ia de 2 ani pastilele astea, si mi-a zis ca nu vrea sa isi inchida viata cu un copil eu imi doresc un copil foarte mult va rog dati-mi si mie niste sfaturi, multumesc dau fundaa

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Un copil e o responsabilitate pe care o iei pentru toata viata. Sunteti foarte tineri, e destul de normal ca sotia ta sa nu se simta momentan pregatita pentru asta. Ce nu e normal in schimb e atitudinea voastra. Pe de o parte tu incerci sa o fortezi sa faca un copil, pe de alta ea iti ascunde ca ia anticonceptionale. Astfel de decizii se iau de comun acord, va afecteaza pe voi si pe viitorul copil, ori in acest moment in relatia voastra exista probleme de incredere si de comunicare. Incercati sa le rezolvati intai pe acestea si apoi ganditi-va la un copil!

25 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fratele meu tu de la 20 de ani deja ti-ai si pus streangul la gat? halelele maica sfanta aparane de pagani. trist trist trist, ti-ai nenorocit pe viata tineretea, la varsta asta trebuia sa fi student in camin, sa iesi cu colegii la bere, club, cabane, betii dezmat sa strabati cat mai multe cearsafuri nu viata de bosorog. trist frate. on topic: NU faceti un copil daca NU vil doriti amandoi, nimic nu e mai frustrant sa aduci pe lume un plod nedorit sa nu mai zic ca va va omori la greu portofelul si vietiile. fata NU e pregatita daca nu e pregatita asta este, daca vrei plod, divorteaza de fata si cauta una care vrea puradei, punct, very simple

| mihai69 a răspuns:

Și tu chiar crezi că tu la 23 și ea la 21 de ani (presupunând că ați concepe mâine un bebel) chiar sunteți pregătiți să-l aveți, să-l creșteți și să-l educați cum trebuie?
Eu am avut primul copil la 25 de ani și crede-mă, acum îmi dau seama că aș fi fost tare deștept să mai fi așteptat vreo patru, cinci.

| neutrino a răspuns:

Daca femeia nu vrea si este si isteata, atunci nu are cum ramane gravida.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pretene... Ai 22 de ani, ca mine. Multi inainte! Si eu imi doresc deja o familie, dar consider ca alte lucruri stau inainte, precum:
-locuinta stabila
-cariera
-situatie financiara buna.
Apoi, pot spune ca ar fi cazul sa ma insor, in cel mai bun caz dupa 25. Deocamdata am norocul de o prietena cu aceleasi principii, dar inca ne traim 'adolescenta'.
Tu cum ai ajuns, la varsta asta, casatorit, si cu planuri pe care nu le-ati discutat dinainte? Bine, nici eu nu i-am zis la a mea "daca ne casatorim si incep sa castig bine, fac 1300-le 1.9TD, pe baza Renault, si costa 2-3000e", dar totusi tu vrei un copil, pe care trebuie sa-l poarte ea. E trist ca sunteti in situatia asta, daca v-ati casatorit de tineri trebuia sa va puneti intrebarea daca sigur este alegerea potrivita. Nu sa 'tragi' in ea ca surdul, ea sa faca tratament cu anticonceptionale fara sa-ti spuna, iar tu sa-i umbli in poseta. Nu comunicati, dar problema cea mai grava e ca n-ai comunicat inainte.
Sfatul meu este sa ii respecti refuzul, si sa incepi sa reanalizezi relatia voastra. Daca nu vrea copil la 20-22 cat are acum, e ok, dar daca traieste pe ideea ca va iesi cu fetele fara obligatii pana la 45 de ani, apoi mai vede ea 'ce-o fi', mai bine divortati acum, ca ai tot timpul sa o iei de la capat frumos, sa uiti greseala (daca e cazul). Daca stai pana la 30, atunci incepi divortul, pe la 35 incepi sa cauti alta, deja o sa fie 'oferta' 80% cu mamici divortate, fosti agresivi si alte nebunii.
Vezi ce viitor isi doreste, si incercati sa faceti un plan comun. Are si ea dreptate, sunteti inca tineri pentru a deveni parinti, meritati sa traiti tineretea fara griji o vreme, dar ai si tu dreptate, daca nu vrea obligatii si ocupatii de familie, atunci nu trebuia sa zica "da!". Casnicia = familie = copii, cel putin in mintea mea, si as fugi mancand pamantul de una care vrea sot, dar comportament de 17 ani pana la batranete, cu 90% viata sociala, iar restul somn.
Succes, sper sa ajungeti la un plan comun!

| Emilian65 a răspuns:

Degeaba vrei tu copil daca ea nu vrea. Discutati problema aparitiei copilului si poate ajungeti la un consens sa concepeti un copil pe care sa-l iubiti amandoi.

| Doub a răspuns:

Un copil apare doar atunci când ambii parteneri îşi doresc. Aşteaptă şi tu, eşti tânăr, mai bucuraţi-vă de viaţă.

| sofisis a răspuns:

Pai normal ca nu vrea copil la 20 de ani. Daca esti casatorit nu e musai sa si faci imediat copii. Mai aveti timp.
Ceea ce mi se pare strigator la cer e ca tu incerci cumva sa iti fortezi partenera sa ramana insarcinata. Bravo ei ca s-a protejat.

| Lawliet14 a răspuns:

De ce n-ati discutat acest aspect inainte de casatorie? Trebuia sa stii daca vrea vreodata copil, iar daca nu vrea copil de ce ai luat-o? In fine, poate ca vrea copil dar dupa o perioada. Voi chiar nu ati discutat inainte de casatorie? Daca vrea putin mai tarziu, nu o mai presa atat. Oricum, tu esti atat de naiv incat credeai ca nu puteti face copil cand ea lua anticonceptionale? happy Scrii corect gramatical dar exista si multa naivitate. Si vezi ca o scapi din mana! In casa ea e cocosul iar tu gaina. Acum nici s-o constrangi dar parca nu o faci sa fie doar a ta.

| AliGab a răspuns:

Nu inteleg ce vi se pare asa anormal ca omul sa isi doreasca copii cu femeia pe care o iubeste. Ce conteaza ca are 20, 22 sau 30+ atata timp cat el este o fire responsabila? Isi iubeste femeia si vrea sa vada rodul dragostei lor. Este absolut normal ce iti doresti, dar sotia ta nu trebuie presata.
Pe de alta parte, o intrebare este: de ce nu vrea copii? Nu te iubeste indeajuns? Te porti intr-un fel cu ea in care nu isi doreste? Trebuie sa fie un motiv: afla-l.
Este sotia ta la propriu? Sunteti casatoriti cu acte si cununie religioasa? Daca sunteti cununati religios si o iubesti cu adevarat mai asteapta un an-doi poate se razgandeste, daca nu se razgandeste, tu esti indreptatit, chiar si religios sa divortezi de ea. Daca nu sunteti cununati religios, atunci este alegerea ta daca mai stai langa ea sau nu. Spor in deciziile cele mai bune

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Si de unde stii ca este o fire responsabila? m-ai facut curios

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus "daca"...nu ca este. Dar faptul ca isi doreste copii de la femeia cu care este imi da sentimentul ca este o fire responsabila

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliGab):

Vai de capul meu. nu ai spus nici "daca " si ca vrea copii nu inseamna ca e destul de matur pentru asta. cati prapaditi in ziua de azi nu vor copii si dupa ce ii fac pleaca la alta sau nu sunt buni de nimic in materie de "tata".

| AliGab a răspuns (pentru anonim_4396):

"atata timp" nu e similar cu "daca"...in fine. Fiecare cu parerea lui. Toate bune

| iluvyu explică (pentru AliGab):

Ei nu ii plac copii deloc, suntem casatoriti si civil si religios

| AliGab a răspuns (pentru iluvyu):

Si nu stiai acest lucru inainte sa te casatoresti cu ea sau credeai ca ii schimbi tu parerea? Nu e bine nici intr-un caz nici in altul. In primul ca a lipsit comunicarea, in al doilea ca te-ai casatorit crezand ca ea va deveni femeia pe care o vrei tu, nu cea care este ea de fapt. Alegerea iti apartine ce faci pe viitor, dar o parte din vina o ai si tu ca nu te-ai asigurat dinainte cu cine te insori. Ai grija sa nu o fortezi ca se poate ajunge la lucruri mai urate si anume crima avortului, nu ca anticonceptionalele nu ar fi tot avortive, dar cel putin ea nu e constienta de acest lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cati ani are sotia ta? daca e mai mica decat tine, o inteleg si eu ca nu vrea, e prea tanara, mai bucurati-va de tinerete, ca dupa ce o sa-l aveti o sa va luati adio de la libertate, de la iesit cu prietenii, iesit la un suc, nu prea o sa mai aveti timp.

| iluvyu explică (pentru anonim_4396):

Ea are 20

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru iluvyu):

Halele maica sfanta, v-ati nenorocit tineretea lapropriu ba copii in loc sa mergeti la facultate sa fiti student sa va bucurati de studentie, ati ales calea epocii de piatra, ea la cratita tu la lucru si apoi monotnia de zi cu zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are abia 20 de ani saraca de ce si-ar batea capul acum cu nopti nedormite si alte chestii? voi nu aveti chestii mai bune de facut? am trait sa vad minune, baiat care vrea asa tanar copil. pana la 30 de ani tot aveti timp de copii, distrativa cat mai puteti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotia ta pare sa fie o persoana inteligenta. Dar doar ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Va rog, eu imi doresc tare mult un copil. Dau funda."

Deci vrei sa-ti facem noi un copil si ne dai funda sau cum?

| iluvyu explică (pentru anonim_4396):

Dau funda, la raspunsul cel mai folositor ce e asa greu de inteles?

| dragodana a răspuns:

Salut! De ce vrei cu tot dinadinsul un copil? Barbatii pot face copii toata viata lor, femeile pana la menopauza.Au intrat zilele in sac? Cine te preseaza?
Degeaba vrei tu daca ea nu se simte pregatita de un bebe. Femeia duce tot greul in sarcina si dupa. Aveti viata inainte, distrati-va! Duceti-va in concedii, nu clociti in casa ca bosorogii.
Chiar as vrea sa-mi raspunzi la intrebari ca sa te pot lamuri asupra problemei pe care ai ridicat-o.
Poate parem inraiti sa va spunem sa va traiti viata, dar eu am 34 ani asa ca stiu ce vorbesc.
Fiinca v-ati casatoriti asa de tineri exista posibilitatea ca mariajul sa nu dureze mult.Copilul va ramane cu ea, tu il vei vedea rar.Cu un copil sansele ca ea sa-si refaca viata sunt egale cu 0. Oare noua sotie va vrea sa aiba de a face cu un copil dintr-o casnicie anterioara? Oare noul sot al fostei sotii va iubi copilul tau ca pe al lui? Trebuie sa ai un suflet foarte mare sa iubesti copilul altuia.

| iluvyu explică (pentru dragodana):

Nu ma preseaza nimeni, eu iubesc enorm de mult copii si vreau si eu copilul meu

| Maney31 a răspuns:

La 22 de ani inca esti tanar si sunt sigur ca nici ea nu este mai mare in varsta ca si tine, mai bine v-ati bucura de viata si sa iti faci griji de copii mai tarziu, iar daca iti doresti chiar atat de mult incearca sa stai prin preajma copiilorwinking Dupa ce o sa vezi cum este cu ei poate o sa iti schimbi parerea.