| Anonim3177 a întrebat:

Salut, doresc sa stiu daca asa se calculeaza ciclul( sangerarea,zile nefertile, fertile )

Deci daca ciclul functioneaza asa, incepem cu data de 1.
1-5 zile sangerare
5-10 zile nefertile
11-16 zile fertile
16-28 zile nefertile (tinand cont ca ciclul este de 28 de zile fara intarziere).

Deci vreau sa va intreb daca o calculez bine pe urmatoarea

Sa zicem ca incepe pe 22 aprilie
22-26 sangerare
26-1 zile nefertile
1-6 zile fertile
1-18 zile nefertile
Si pe 19 incepem iar sangerarea exact dupa 28 de zile.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca :
Sa zicem ca incepe pe 22 aprilie si ciclul are lungimea de 28 de zile conform afirmatiei tale, atunci,
1.) se determina data la care se termina ciclul si incepe urmatoarea menstruatie care este 20 Mai (22.04 - 19.05 = 28 zile)
2.) Din data rezultata 20.05 se scad 14 zile (perioada LUTEALA care este FIXA de 14 zile) si rezulta data de 6 Mai ( 20.05 - 14 zile = 06.05) care reprezinta data in care are loc OVULATIA
3.) Cunoscand data OVULATIEI se poate stabili PERIOADA FERTILA care este formata din cele 4 zile situate inaintea zilei de ovulatie, + ziua ovulatiei + 1 zi dupa ovulatie si astfel rezulta ca perioada este cuprinsa intre 01.05 - 07.05. ( (1, 2, 3, 4, 5 + 6 + 7)
4.) Toate celelate zile ale ciclului menstrual reprezinta cele 2 periade infertile si anume :
-- Prima perioada cea a infertilitatii RELATIVE se situeaza intre 22.04 - 30.04 si cuprinde zilele de menstruatie si urmatoarele 4 zile
-- a 2-a perioada cea a infertilitatii ABSOLUTE se situeaza intre 08.05 - 19.05, fiind situata intre ultima zi a perioadei fertile si prima zi de menstruatie 20.05, care reprezinta prima zi a urmatorului ciclu menstrual
Sper ca vei intelege explicatia prezentata si iti va fi de folos. Multa sanatate!
P.S. este gresit si bineinteles si imposibil ca aceeasi zi sa faca parte din 2 perioade diferite :
22 -26 sangerare si data de 26 sa faca parte si din perioada urmatoare 26 -1 a zilelor nefertile si la fel
data de 1 sa faca parte si din perioada zilelor nefertile 26 - 1 si din perioada urmatoare 1 - 6 zile fertile.

1 răspuns:
| Emma30555 a răspuns:

Deci dacă ție îți vine pe data de 1, ești neferila pana pe data de 8 ( se iau în calcul și zilele de sângerare), apoi fertila, ultimile 7-8 zile pana sa ți vina nefertila. Eu nu am atât de multă încredere în aceasta metoda totuși, as reduce și mai mult zilele chiar dacă ciclul este regulat