| Yoannaaa01 a întrebat:

Vreau sa raspunda cei ce au un raspuns sigur sau o persoana in cunostinta de cauza. Am avut menstra in iulie pe 27. Pe data de 9 august iubitul meu a ejaculat in mine. Azi-noapte dureri de cap,dureri de spate,crampe si mai nou simteam in camera mea mirosul lui (el neintrand niciodata in aceasta camera). Ameteala,stare de discomfort, nicio pofta de mancare doar gandul meu la fructe si am baut o limonada (lucru care nu il fac nici macar 1 data pe an). Este posibil sa fiu insarcinata? Va rog rasp urgent! Va multumesc!

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ultima menstruatia a inceput in data de 27 Iulie iar sexul amintit a fost intretinut in data de 9 August, reiese ca in acel moment ai fost in a 13 zi a ciclului mentrual adica intruna din zilele perioadei fertile si probabil cu 1 sau maxim 2 zile inainte de momentul ovulatiei. Fiindca ai afirmat ca sperma a fost ejaculata IN vagin reiese ca probabilitatea de a se fi format/nascut o sarcina este foarte mare in cazul in care ciclul tau menstrual este regulat de obicei are 28 de zile (maxim 30 de zile). Insa chiar si in cazul in care ovulul a fost fecundat in ziua de 9-10-11 august, este posibil ca pana in acest moment acel ovul fecundat sa NU se fi transformat intr-o sarcina fiindca implantarea ovulului fecundat prin procesul de NIDATIE in ENDOMETRUL din interiorul UTERULUI se produce de obicei dupa circa 8-10 zile dupa fecundare. Dar fiindca organimele sunt atat de diverse/variate si fiecare se comporta intr-un anumit fel/mod s-ar putea ca starile resimtite si descrise sa se datoreze exact acestui proces de implantare/nidatie si sa reprezinte de fapt formarea embrionului viitorului copil. Daca in zilele urmatoare NU apar simptomele premenstruale si daca pe data de 24-25 August nu va porni menstruatia existenta unei sarcini va fi practic confirmata. Multa sanatate!

| Yoannaaa01 explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc. Dar daca merg la spital, imi poate spune sigur?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Yoannaaa01):

In acest moment probabil ca nimeni nu este in stare sa iti ofere un raspuns sigur, precis sau concret. Poate doar un medic ginecolog cu multa experienta pe baza unei ecografii realizate cu ajutorul sondei transvaginale a uterului (in interior) si a starii de fapt/reale in acest moment a endometrului sa poata sa traga o concluzie catusi decat reala/corecta. Peste 4-5 zile poti sa te prezinti la un laborator de analize medicale pentru a ti se preleva o proba de sange pe baza careia sa ti se faca testul de sarcina prin asa numita analiza beta-hCG, de a determina existenta sau lipsa homonului de sarcina in sange, al carui rezultat va avea o precizie/acuratete de peste 98% incepand cu a 11-12 zi de la data probabila la care s-a produs fecundare a ovulului, adica cam din data de 21-22 August. Multa sanatate!

| Yoannaaa01 explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc din suflet. Am ramas cu greata, crampe si dureri de spate de aseara.

| noink a răspuns:

Da, erai in jurul perioadei fertile. Fa un test de sarcina dupa 3saptamani.

| PoRcX a răspuns:

Ai 72 de ore sa iei acea pastila de a 2 a zi. Data viitoare fiti si voi mai atenti. happy

| Yoannaaa01 explică (pentru PoRcX):

Noi ne dorim copilul. Intrebam daca e posibil sa fi ramas insarcinata! :-)