| Ellie2emma a întrebat:

Buna, simt ca iubitul meu ma inșeală, dar nu știu ce sa cred. Avem un an de relație și pe parcurs ne-am înțeles foarte bine și m-am simțit iubita, dar m-a mai mintit cu anumite lucruri in tot acest timp. Recent era mai rece și l-am întrebat dacă vrea o pauza și a zis ca da, dar tot eu am tras de el sa rămânem totuși împreuna și am rămas. Vreo luna a fost foarte rece și sec și am văzut ca a dat follow la fete etc. După și-a revenit și a început sa fie iar drăguț, dar am observat ceva. Nu îmi mai da telefonul lui sa îl verific, trebuie sa ma rog de el. Mi l-a dat acum câteva zile după ce am insistat, dar nu am găsit nimic. Astăzi i l-am cerut iar și vreo 3 ore tot am insistat sa mi-l dea și îmi zicea sa ii zic de ce îl vreau și mi-l da, dar am refuzat. După am insistat iar și tot nu mi l-a dat. Am fost la un moment dat la baie și cred ca ar fi avut timp sa șteargă dacă avea ceva de ascuns, dar dupa vreo ora tot insistam eu sa mi-l dea și s-a enervat și a oprit mașina și a scos telefonul și a zis sa-i zic ce vreau sa văd ca îmi arata. El zice ca se oftica ca n-am încredere in el și voia sa vadă dacă o sa am de data asta, dar nu prea îl cred. Nu știu ce sa zic, eu de fel gândesc și foarte negativ și ma gândesc mereu la tot ce e mai rău. Chiar și atunci când eram mai fericiti ca niciodată tot mai aveam gânduri ca poate ma inșeală. Ce parere aveți? El pare ca ma iubește, dar nu știu.

11 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Tu NU ai nici un drept asupra telefonului lui, nu iti este rusine? În locul lui te zburam în secunda doi. Tu vrei sa îl transformi în SCLAVUL SOTIEI

| Violleta2022 a răspuns:

Pauzele in dragoste NU exista!
Daca ti-a cerut asa ceva este pentru ca ori are deja pe alta, ori nu te mai vrea in viata lui si abia astepta sa rupi tu relatia, fiindca vrea sa fie liber.
Ofticatul asta este doar de suprafata, ca-n realitate abia astepta sa rupi tu relatia, ca sa nu se simta el vinovat.

| Ellie2emma explică (pentru Violleta2022):

I am propus ideea asta, sa ne despartim și nu a vrut. Plus ca tot eu l am întrebat și atunci dacă vrea o pauza, după ce am vorbit amândoi, a doua zi am hotărât ca este mai bine sa rămânem împreuna și sa rezolvam problemele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellie2emma):

Sigur ca poti incerca sa rezolvati problemele, dar asigurati-va ca sunteti sinceri unul cu celalalt, iar tu sa nu mai faci crize de gelozie, ca asta l-ar putea pune pe fuga.

| Ellie2emma explică (pentru Violleta2022):

Sunt conștientă, la asta încerc sa lucrez ptc am anumite traume din copilărie și mi-e foarte greu sa am încredere. Știu ca anumite reacții ale mele la nervi sau când aveam eu nesiguranțele mele poate l au făcut mai demult sa se îndepărteze. Și el m-a mai mintit in legătura cu anumite chestii și presupun ca ambii avem o parte din vina.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellie2emma):

Gelozia nu vine din traumele copilariei, ci din dorinta de a controla si manipula omul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca problema este mai mult la tine.Nu e normal sa te gandesti la ce-i mai rau mereu, sa ii controlezi telefonul si sa fii geloasa.Nu ar strica o vizita la psiholog, altfel vei proiecta toate insecuritatile acestea si in relatiile viitoare.

| Ellie2emma explică (pentru dullcat):

Și eu cred la fel, am o anume trauma din copilărie și cred ca de asta sunt așa, dar mi s-a părut ciudat ca dintr o data parca evita sa îmi dea telefonul și am preferat sa cer și părerea altor persoane sa văd cum privesc alții situația din afara.

| Emilian65 a răspuns:

De ce vrei sa vezi ce are el în telefon? Dacă relația voastră merge bine, de ce ești curioasa să-i verifici telefonul? El, îți verifica telefonul tău? Dacă nu, atunci renunță și tu la obiceiul pe care-l ai.

| daniela1107 a răspuns:

Eu sunt de părere că într-o relație ambii trag pentru ea, iar ceea ce spui tu nu afirmă asta. O persoană care te iubește nu o sa stea niciodată pe gânduri și nu o sa aibă comportamente diferite în funcție de zile. Eu zic că ar trebui sa te răcești de el sa vezi cum reacționează. Și dacă continua așa ia în serios ideea unei despărțiri.

| Ellie2emma explică (pentru daniela1107):

Ideea e ca el s-a îndepărtat atunci din cauza ca am fost eu cam egoista și posesiva și probabil ii ajunse și lui. După l-am întrebat de pauza, a zis ca da ca simte ca ar fi mai bine, dar a zis și ca asta nu înseamnă ca nu vom mai fi împreuna și ca totuși ma iubește. După tot eu i-am zis ca mai bine nu luam pauza ca nu rezolvam nimic, i-am zis ca eu sa încerc sa îl înțeleg mai mult și sa ii ofer mai multă libertate și el sa fie sincer mereu cu mine. A fost o perioada mai rece și după, in timp, și a revenit. Am simțit și eu ca e totul ok și ne revenim, dar după chestia asta cu telefonul m-a cam pus pe gânduri ptc știu ca înainte puteam sa l iau fără nicio problema. Nu pot zice ca am tras doar eu in relație, am avut și eu momente când am vrut sa renunt, dar a stat după mine și mi-a fost alături și m-a așteaptă pana mi am revenit. Chiar nu știu ce sa cred, poate sunt eu paranoica.