| roxyana03 a întrebat:

Buna
stau cu un baiat de vreo 2 saptamanii el face orice sa nu ne certam... si cand nu poate vorbi la tel si eu pot..isi cere mii de scuze. el nu e ca alti baietii, el isi ajuta parintii ii asculta, dar toti alti imi zic ca este tantalau... adica imi zic astea care sunt mai smecheri..etc:d intr-un fel eram si eu la fel ca iei dar de cand l-am cunoscut pe el m-am schimbat, dar problema e ca, joi am fost intr-o excursie si am cunoscut alt baiat, tot asa smecher, si imi place de el mult, dar tin tot la fel de mult si la celalalt, si nu stiu ce sa fac. stiu ca cu baiatul care sunt acum vreau sa tin bine si sa merg mai departe cu relatia. dar cu baiatul de`mi place nu stiuwaiting el nu e asacrying e mai smecher si nu stiu ce sa fac? pentru ca nu pot renunta la baiatul cu care sunt, si cu asta de`mi plakke vorbesc mult cu el si la telcrying
ajutor
funda_vot

Răspuns Câştigător
| rino90 a răspuns:

Banuiesc ca nu ai terminat liceul...
chestiile astea se intampla mereu.
cand esti mic, te schimbi mereu
intr-un fel e bine pentru tine si e rau ce faci
bine ca nu te abtii si ca iti traiesti copilaria
rau, pentru ca nu iti abtii dorintele si o sa iei o cale pe care o sa o detesti peste cativa ani
in principiu, daca ramai cu el... (poate) o sa iti fie rau pe moment, iar daca continui sa fii schimbatoare si sa te duci dupa distractie, o sa iti fie rau mai tarziu.
in prinipiu ce faci u nu e bine, pentru ca il lasi pentru altul, dar in cealalta idee esti mica si trebuie sa cauti mult pana sa recunosti marul cel bun pe care vrei sa il pastrezi. totusi pana il gasesti, vezi sa nu te strici u. cauta o limita, ca sa nu te urasti mai tarziu.

ca raspuns la intrebara ta:
- prastreaza-l temporar pe baiatu asta cu care esti, pentru ca celalalt, smecherul, probabil o sa te foloseasca si o sa te arunce apoi.

3 răspunsuri:
| ViVi99 a răspuns:

Intai afla daca baitul ala mai smecher are prietena sau daca te place. Nu trebuie sa te desparti de actualul iubit pentru unu care nu te place sau care nu este disponibil. mai lasa-l o vreme pe tipul nou si observa-i comportamentul. Incearca si fa rost de id-ul lui fara sa stie actualul iubit si vorbeste cu el. Incearca sa obtii cateva informatii suplimentare despre el:din ce familie provine (asta include si ce sunt parintii lui), daca mai are frati/surori, pe cine are prieteni (asta se rezolva pe facebook, dar mai sunt si unii care dau accept doar ca sa aiba mai multi prieteni, nu pentru ca se cunosc. Vezi cu care dintre ei converseaza mai mult de facebook, adica uite-te la pozele lui si vezi cine i-a dat like, cine a comentat pozele etc.), cat de atant este el cu fetele, daca vorbeste urat etc. nu-l bombarda din prima cu intrebari, pentru ca asa isi va da seama ca e ceva putred la mijloc. Observa-l cam o saptamana, doua. Dupa care, poti trage concluzii. Totusi, este pacat sa renunti la o relatie cu un baiat asa de dulce si amabil cum este prietenul tau. Intr-adevar poate fi foarte plictisitor sa auzi mereu "te iubesc", sa-ti faca mii de poze cu inimioare pe diferite site-uri de modificat poze etc. Mi s-a intamplat si mie. asa era si prietenul meu, dar pana intr-un sfarsit m-am plictisit de el. este bine ca un iubit normal, ca sa zic asa, sa aiba si o latura mai obraznica, sa te faca sa te simti super-misto. Nu spun ca acum sa fie vreun zapacit ambulant, dar nici usa de biserica. Tot ce vreau sa-ti spun este sa fi atenta la baiatul nou, dar atentie! Fi foarte prudenta! risti ca acel baiat sa nu te placa, iubitul tau sa te prinda si sa se supere pe tine si asa nu ai nimic de castigat. Daca da semne ca te place baiatul ala, compara intre cei doi. care crezi tu ca te face sa te simti mai bine, care e mai dragut ca si chip, care este mai puternic (ca fizic) etc. Bine-nteles ramai amica cu ambii, mai ales cu actualul iubit, in caz ca vrei sa te desparti de el. iti mai repet, nu este bine ca un iubit sa fie asa de plictisitor, sa zica mereu ca ai dreptate, sa te bombardeze cu "te iubesc" etc, dar nu-i bine nici sa ai un zapacit, cu un anturaj dubios, pentru ca asa te vei invata si tu si asta iti va crea probleme pe viitor. Bafta:*

| KidHug a răspuns:

"A trai inseamna a sta in preajma oamenilor cu care te simti bine, nu pe care trebuie sa-i impresionezi! "

| gazza a răspuns:

Alegel pe cel, cel doreste inima ta! Si pe cel mai bun nu conteaza daca-ti strici vreo relatie.