| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fata si mi-am inceput viata sexuala acum ceva timp. Prima data nu mi-a curs sange deloc, insa cand am facut-o a 4-a oara mi-a curs. Intrebarea mea este din ce cauza putea sa imi curga abia la a 4-a oara?

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In himen din nastere exista 1 sau mai multe perforatii cu scopul de a facilita scurgerea menstrei din uter in vagin si de aici in exterior. Largimea acestor perforatii este foarte diferita si in unele situatii penisul poate trece prin acea perforatie fara a produce lezarea/ruperea himenului. Insa acest lucru putandu-se intampla in cazul in care pielita himenului este foarte elastica si se intinde si acea perforatie se largeste suficient de mult. Insa aproape sigur, este posibil ca in urma intinderilor repetate la un moment dat pielita himenului sa cedeze si astfel sa se rupa impreuna cu un vas de sange din himen si astfel sa apara respectiva sangerare. Acest scenariu se produce foarte des sau se poate intampla ca uneori gaurica/perforatia sa se largeasca intratat de mult incat sa nu se mai rupa deci sa nu mai apara sangerarea. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Din caua ca himenul tau este foarte elastic si nu a permis ruperea lui la primul contact sexual.

| vocea a răspuns:

Fiindca atunci himenul tau a fost supus unei presiuni si atunci a produs sangerarea, deci stai calma.

| vocea a răspuns:

Fiindca himenul tau acum s-a intins mai mult ca altadata si de aceea a curs sange, presiunea fiind pe himenul tau mai mare.

| AdelaElena88 a răspuns:

Cel mai probabil, a 4 a oara lubrifierea a fost insuficienta, iar asupra himenul tău s-a exercitat mai multa presiune, ceea ce dus la o sângerare.

| tickey a răspuns:

Din cate stiu, himenele pot sa fie la unele femei foarte elestice. Nu e obligatoriu sa curga din prima sange...e de la persoana la persoana. Motivul curgerii e himenul ca s-a rupt mai bine. Nu iti face probleme. E normal. Ce te sfatuiesc eu e sa te duci la medicul ginecolog la care te duci de obicei. El poate sa confirme daca e totul ok sau nu.

| cikone a răspuns:

Poate ca a 4-a oara ai facut-o cu un baiat mai dotat!

| jnfhjfuh a răspuns (pentru cikone):

Am facut-o cu acelasi baiat laughing Deci nu e asta

| cikone a răspuns (pentru jnfhjfuh):

Ok ☺

| Ciocanaru2000 a răspuns:

Ai ramas gravida

| Ciocanaru2000 a răspuns:

Ai inceput de sfarsit creca