| Stancuionela a întrebat:

Buna! Sunt la menstruatie si iubitul meu si-a dat drumul in mine. Cate sanse sunt sa raman insarcinata?

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea dar mai ales probabilitatea sa se poata forma o sarcina in urma unui sex terminat cu ejacularea spermei in vagin in timpul primelor 4-5 zile ale menstruatiei este INFIMA, sau extrem de mica de 2-5%, fiindca in urma sexului intretinut in acest moment sarcina poate sa apara numai in anumite conditii :

POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA SARCINA IN PRIMELE 6-10 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL

1.) Daca in mod sigur sperma NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
2.) Daca actul sexual este intretinut in perioada celor 4-6 zile de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care sa apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit, insa acest lucru devine posibil numai in cazul in care/daca sexul s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin si sexul are loc in a (4-a,) 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau si in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale.
3.) Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual
-- este ori foarte neregulat/dereglat,
-- sau in cazul ciclului REGULAT dar foarte scurt (21 - 23 zile).
Reiese ca posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate produce numai in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului menstrual este programat hormonal sa fie de numai : 21, 22, sau 23 de zile.
Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce
-- in a 8-a zi a ciclului de 21 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului de 22 de zile,
-- in a 10-a zi a ciclului de 23 de zile.
Ca atare, rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar de prin a 4-a zi a ciclului adica inca din timpul menstruatiei si asta se datorita faptului ca acum spermatozoizii pot sa treaca din vagin in uter si dupa ce au ajuns in uter, acolo ei reusesc uneori sa supravietuiasca chiar si 4-5 zile, astfel ca au posibilitatea sa fecundeze ovulul care va apare in a 8-a a 9-a sau in a 10-a zi a unui ciclu menstrual FOARTE SCURT.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Putine sanse sunt sa ramai gravida.

| Marius22222222222 a răspuns:

Foarte mari

Răspuns utilizator avertizat
| Teo29 a răspuns:

Nu prea sunt sanse, dar mai bine folositi prezervativul alta data.

| Jeonghyeo a răspuns:

Vezi aici https://www.amazon.co.uk/......0495110817
la capitolul probabilitate continua si distributie hipergeometrica.

| Eibogu a răspuns:

75%)

| Stancuionela explică:

Desi am facut pipi la 2 ore după contact.

| Floridori a răspuns (pentru Stancuionela):

Sansele sunt extrem de mici, dar depinde de lungimea ciclului tau menstrual.Numai in cazul in care acesta este unul foarte scurt (de exemplu 21-23 de zile), facand ca perioada fertila sa coincida cu zilele de sangerare menstruala, ar putea exista sanse.

Insa cum ar putea faptul ca ai urinat sa influenteze in vreun fel "calatoria" spermatozoizilor si formarea unei sarcini?!