| LLLLLccccCCCcccCCC a întrebat:

Buna TPU
Am 16 ani si sunt baiat.In momentul cand ma masturbez ejaculez prea repede adica uneori chiar si in 5 min
Nu stiti ce as putea sa fac ca sa ma pot mentine mai mult?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula de sindromul ejacularii precoce/rapide sufera in general adolescentii si tinerii lipsiti de experienta sexuala care de abia si-au inceput viata sexuala. Combaterea fenomenului amintit se poate face doar prin folosirea "tratamentului" care in cazul tau se numeste foarte simplu si precis; EXPERIENTA. Aceasta se poate obtine in timp si doar dupa ce iti vei incepe viata sexuala prin intretinerea unor contacte sexuale cat mai dese, cat mai constante si daca se poate, este recomandat sa fie pe cat posibil cu o partenera unica. Ejacularea rapida se datoreaza excitarii foarte intense, care se transforma de obicei in surescitare si se manifesta/apare de regula ori de cate ori un tanar lipsit de experienta intretine contacte sexuale cu o partenera noua adica cu o "prospatura". In cazul in care esti inca in faza de simpla masturbare seimpune ca in momentul in care aparesenzatia careprevesteste ejacularea sa te opresti din manevrarea preputiului/frecarea penisului pana dispare senzatia respectiva. Incet incet probabil vei reusi sa-ti prelungesti reprizele de masturbare. Cantitatea de sperma produsa de organele de reproducere este determinata atat de volumul veziculei seminale cat si a prostatei si este constanta ca si cantitate in cazul fiecarui barbat in parte. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pur si simplu raresti ritmul sau iei cate o scurta pauza.

Ascultati "orbeste" de tanti contabila, ca ea are si penis si le stie pe toate cele, mai ceva ca medicii si psihologii!

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal la varsta asta, abia s-au trezit la viata organele tale reproductive si lipsa experintei isi spune cuvantul din plin.
Nu-i nimic, totul se rezolva cu autocontrol, cu vremea vei capata experinta si vei putea controla erectia mai multa vreme.

| mihai69 a răspuns:

Ce-ai spune de... o pauză? când simți că nu mai ai mult, pur și simplu te oprești, te gândești la ceva cu totul NON-erotic (lecția de trigonometrie, de exemplu), și abia când simți că a dispărut tensiunea să continui.
Și tot așa. Americanii numesc treaba asta „edging".

| anonimg a răspuns:

Cel mai sanatos este sa astepti pana la casatorie cand te vei putea bucura de nevasta ta. Nu ai alta ocazie ca sa iti dezvolti autocontrolul. Nu te lasa stapanit de placere incurajat fiind de vocile care spun ca sa te dezvolti pe partea sexuala. Nu zic ca poate nu ar fi asa; dar iti vei pierde autocontrolul din pricina placerii. Iti strici caracterul pentru placere, dar si sanatatea fizica. De asemeni obiceiul acesta te va face sa devii inchis in tine, mai putin sociabil cu baietii, si aproape deloc sociabil cu fetele.
Placerea sexuala nu este interzisa de Dumnezeu, deoarece este de la El. Dar ea trebuie folosita asa cum a lasat El: doar in cadrul casatoriei. Masturbarea -chiar si in cadrul casatoriei- este nesanatoasa. Vei vedea mai tarziu, peste ani. De aceea te sfatuiesc sa incepi sa lupti. Chiar daca mai cazi, te ridici si mergi mai departe. Important este sa incepi sa lupti impotriva acestui viciu, mai inainte ca sa stapaneasca el peste tine.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca esti obsedat sexual pe invers (absexual). Ideea de a renunta definitiv la masturbare e la fel de normala din punct de vedere psihiatric cu ideea de a renunta definitiv la mancare.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar opreste-te si asteapta un pic, dupa care baga mare din nou si opreste-te iar, tot asa pana chiar nu mai rezisti.

| Eduard196 a răspuns:

Fratioare nu te mai distruge! Masturbarea te distruge incet incet. O sa simti cum o sa iti scada memoria si puterea de concentrare si o sa apara dureri de tot felul si o sa iti amintesti ce ti-am spus. In plus citeste Masturbarea-un act sinucigas. O sa te ajute mult

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Viorel54321 a răspuns:

Eu știu și eu am avut această problemă dar caută pe google gremă pentru penis te va ajuta garantat și nu te afectează