| Anonim345anonima3459 a întrebat:

Bună TPU, am avut contact sexual pe 30 ianuarie și pe 5 februarie trebuia să-mi vină menstruația. Nici acum nu mi-a venit, am făcut un test pe 12 februarie, ovulația se face la 2 săptămâni de contactul sexual și a ieșit negativ. Ce credeți că e?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care ciclul menstrual al partenerei tale de sex este de tip REGULAT, doar un acel caz se poate calcula data la care urmeaza sa inceapa urmatoarea menstruatie. Insa se pare ca in cazul prezentat neinceperea menstruatiei poate fi urmarea faptului ca in realitate ciclul menstrual NU este REGULAT si din acest motiv calculul respectiv este gresit/eronat si din acest motiv exista posibilitatea ca ciclul menstrual sa nu fie terminat. In situatia in care NU sunt precizate si prezentate datele strict necesare, concrete, complete si corecte privind ciclul menstrual, nu se poate formula un raspuns cert si obiectiv. Fiindca testul de sarcina a fost executat dupa trecerea a doar 14 zile de la data intretinerii sexului, rezultatul obtinut NU poate fi apreciat ca fiind VALABIL, VALID, CORECT si nici concludent deoarece in astfel de cazuri garantia privind gradul acuratetei rezultatului se situeaza intre 40 si 60%. Testul trebuie in mod obligatoriu repetat fiindca doar acum dupa trecerea celor minim 21-22 de zile de la data intretinerii sexului rezultatul va fi 100% valabil. Multa sanatate!

1 răspuns:
| zăGhost a răspuns:

Repeta testul. Daca e negativ, poate e dereglare hormonala, caz in care ar fi ok o vizita la ginecolog/endocrinolog.