| anonim_4396 a întrebat:

Am decis sa imi scriu si eu povestea aici. Bun sa incepem. Fosta mea iubită s-a decis sa se despartă de mine pentru un fost prieten de al ei care cica ea il iubeste... Nu am putut spune nimic in legatura cu asta fiindca eu unul sunt prea bun cu persoanele pe care le iubesc. Pur si simplu m-am trezit dimineata cu un mesaj pe telefon (adica nu putea sa ma cheme sa vorbim fata in fata). Mi-a spus ca a plans ceva timp pentru ca s-a despartit de mine (mda cred ca nici ea nu se crede). Ea a ales sa ramanem prieteni, iar eu ma asteptam sa fie rau pentru mine sa raman prieten cu ea, mai ales ca o iubesc foarte mult. Ea a inceput sa imi vorbeasca de cat de mult il iubeste pe iubitul ala al ei. Sa imi spuna ce face cu el etc. Normal ca ma doare cand imi spune asta. Fiindca ea stie ca eu o iubesc, dar a spus ca nu poate face nimic in legatura cu asta. Acum cateva zile iubitul ei s-a dat la cea mai buna prietena a ei, ce credeti ca a facut. L-a iertat si a spus ca totul o sa fie ok intre ei doi fiindca se iubesc (numai iubire nu e aici). Ok am ales sa o consolez in ziua aia, am avut cea mai proasta idee din viata mea. Ideea e ca nu stiu ce pot face, sa mai raman prieten cu ea in continuare? Avand in vedere ca eu sunt cel care ii da bani, care o ajuta cu tot, transport etc. Iar iubitul ei face cam nimic. Am intrat in depresie, o ora sau doua sunt fericit, dupa totul se duce, mereu gandul mi se duce la ea, nu stiu ce sa ma fac... Probabil ca nici daca mi-as pune inima in mana ei nu ar vedea cat de mult o iubesc. M-am saturat sa fiu cel care sufera dupa ea. M-am gandit sa astept sa treaca relatia lor (dar poate dura si ani sau poate sa nu treaca niciodata). As avea nevoie de un sfat va rog. Unul mic. Multumesc si imi cer scuze pentru greselile mele gramaticale. Sanatate si multa pace sa aveti in viata.

23 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca dincolo de nori e soarele! De ce pierzi timpul, te amagesti....traieste viata, pretuieste clipa! Soarele este si pe strada ta, dar tu te legi singur la ochi!

| JohnnyBi a răspuns:

Tu esti genul omului prost. tii la toate curvele si le faci toate placerile. actionezi ca o ghena de gunoi. ea arunca in tine tot, tu accepti si mai dai si inapoi.

a plecat curva din viata ta (ca iubita) DUCA-SE! atat. a plecat, dusa sa fie. stai sa fii cos de gunoi sa suporti povesti si alte rahaturi. iti faci singur rau. esti masochist? zi-i sa se duca cu ala si gata. nicio legatura cu tine. punct. mergi mai departe

| St3fanell a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nu sunt masochist. Dar o iubesc prea mult sa o las si sa o uit... Si da ai dreptate sunt cel mai prost om posibil. Nu pot sa realizez ce se intampla cu mine. Nu pot sa o uit. Am incercat sa o evit, sa nu ii raspund la mesaje, dar orice as face ea ma cauta in fiecare zi. Poate doar o face sa profite de mine mai mult. Are noroc de un prost ca mine care ii face toate placerile...

| JohnnyBi a răspuns (pentru St3fanell):

Vino sa imi speli si mie pe jos daca tot esti masochist. nu exista nu pot, exista prea slab ca sa pot. daca esti ghena de gunoi acum, toata viata vor profita toti de tine. ori pui piciorul in prag, ori esti pres de sters picioare pentru toti. alege-ti viitorul

| shadow72 a răspuns:

Sfat mic: nu mai fi catel.

| RAY a răspuns:

Parerea mea e ca te foloseste drept unelta mai ales ca i dai banii i oferi totul sincer fara suparare e o nesimtita dupa ce ca faci totul pentru ea mai are si tupeu de asta, sfatul meu laso ca mereu vei vi considerat un sclav pentru ea

| sofisis a răspuns:

Imi pare rau dar in situatia de fata tu esti de vina pentru tot ce ti se intampla. Fata a fost sincera cu tine, ti-a spus (si iti spune in continuare) ca il iubeste pe ala...a vazut fata ca tu stai ca fraierul pe post de manta de ploaie...si profita si ea.
Te-ai bagat intr-un haos. IESI din el URGENT!
NU exista sa fii amic cu o persoana pe care o iubesti.Pur si simplu nu exista asa ceva.Practic cu tine are beneficiile unui iubit dar se culca cu celalalt si ii spune lui ca il iubeste.Trist.

| cristimihailov a răspuns:

Eu cred ca e o singura problema cu tine.

Esti folosit. Si inca in mod nasol.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Degeaba astepti, ca nu vei mai fi fericit cu ea dupa cate ti-a facut.
Si daca ramai prieten cu ea iti faci singur mai mult rau. (mi se pare cam aiurea sa tii legatura cu fostul/fosta dupa despartire).
Tu mai ai sentimente pentru ea, dar daca ea nu are, de ce sa te chinui, de ce sa tot rasucesti cutitul in rana?
Intr-o buna zi vei gasi pe cineva care sa te merite si care nu iti va face atata rau.
Stii cum e, nu e vorba despre cat de tare lovesti, ci e vorba despre cat de tare poti fi lovit si sa mergi inainte.

Poate iti plac si tie filmuletele de genul:
https://www.youtube.com/......tps?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai exact, ce astepti? E clar ca fata nu simte nimic pentru tine. Poate prietenul ei actual ii va da papucii, ce crezi ca se va intampla atunci? Crezi ca vei trai fericit cu ea pana la adanci batraneti? Va sta cu tine o perioada ca sa-si linga ranile, apoi va repeta exact aceeasi figura si te va rani de doua ori mai tare. Fata nu tine la tine! Baga-ti asta bine in cap. Nu tine la tine nici macar indeajuns sa-i pese destul de mult incat sa nu iti mai vorbeasca despre iubitul ei, stiind ca te raneste. Ma, eu nu te cunosc si imi esti indiferent, dar se pare ca imi pasa mai mult de tine decat fata pe care tu o iubesti. Nu mai fi atat de prost. E datoria ta fata de tine sa pui punct acestei relatii. Nu o mai bagi in seama de azi, nu mai vorbesc de bani si alte prostii pe care le faci pentru ea. Suferinta pe care o vei simti acum, renuntand la ea, e nimic pe langa ce vei simti daca mai prelungesti mult agonia asta. Esti constient ca gresesti, esti constient ca vei suferi. E momentul sa pui piciorul in prag si sa realizezi ca ce faci e foarte gresit fata de tine insuti. Nu va fi usor dar e singurul lucru sanatos pe care il poti face in acest moment!

| St3fanell a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea ca dupa ce a vorbit despre acel om si-a cerut scuze. Macar atat a facut. A spus ca ii pare rau ca vorbeste cu mine despre el. Poate e momentul sa spun ca nu voi mai face nimic pentru ea. Dar crezi ca ei nu o sa ii para rau ca nu mai avea de cine sa profite? Cine sa o intretina? Se va ruga de mine sa vorbesc cu ea. O sa ramana fara bani. Si o sa ma caute in fiecare secunda din zi. Iar eu ce voi face? O voi neglija pur si simplu, daca as fii putut face asta, relatia mea cu ea ar fi terminata de 1 luna. Sper ca totusi dupa tot ce face, sa inteleaga ca eu am fost prostul care a iubit-o...

| anonim_4396 explică (pentru St3fanell):

Irelevant ce intelege si ce nu, ea tot nu simte nimic pentru tine. Daca ar fi fost in stare sa simta macar recunostiinta nu te-ar fi parasit pentru altul. Sau, nu ar mai fi acceptat sa o intreti dupa ce te-a parasit, alegand sa-si urmeze inima. Din nou, e irelevant daca ii va parea rau sau nu. Pe ea nu a interesat-o daca tie iti va "parea rau" pentru ca te lasa pentru altul, tu ce faci acum, iti faci griji? Fa-ti griji pentru oamenii care tin la tine, pentru parinti, pentru prieteni. Iti irosesti grijile pe cei care te ranesc?

Totusi, explica-mi mai clar ce se intampla. Cum adica o intretii? N-are ce manca? Nu are parinti? Cati ani aveti?

| St3fanell a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt cel care nu are parinti... Eu ma intretin singur de la 13 ani. Acum am 20 de ani. Ea 19. Parintii mei sunt morti si nu am pe nimeni. O aveam doar pe ea. Ma trezeam langa ea in fiecare dimineata si eram fericit ca stiam ca am pe cineva care ma iubeste... Dar nu a fost sa fie asa. Am doar pe bunicul meu care mai ma ajuta uneori. Si am doar cativa prieteni in care nu prea pot avea incredere. Ea era si este totul pentru mine

| St3fanell a răspuns (pentru St3fanell):

Inca ma gandesc la sinucidere... Nu mai am pe nimeni si nimic...

| anonim_4396 explică (pentru St3fanell):

Inteleg, e simbioza, ea te sugea de bani dar prezenta ei era o motivatie pentu a merge mai departe. Nu zic ca e usor, e chiar foarte greu, dar iti spun ca vei suferi mai mult daca nu pui punct acum. Nu fac decat sa iti recomand raul mai mic. Chestia e ca nu ai avut pe cineva care te iubeste, ai avut pe cineva care profita de tine in timp ce iti oferea iluzia iubirii. Nu stiu ce sa zic, te afli intr-o situatie grea, viata chiar te-a lovit din toate partile. Din pacate nu esti singurul, unii se nasc regi, altii se nasc si mor in mocirla. Nu sunt psiholog, nu stiu ce sa-ti spun ca sa te motivez si stiu ca si daca intelegi situatia in care te afli tot nu iti vine sa renunti. Dar trebuie, trebuie sa-ti acorzi o sansa de a fi fericit, in situatia in care te afli acum nu faci decat sa te indepartezi de acest scop. Daca te multumesti cu putin, cu putin vei ramane.

Răspuns utilizator avertizat
| NameHarris a răspuns:

Bai stefanel TATA in locul tau mi-as gasi alta fata sunt destule. Nu-i mai da sfaturi nu o mai consola las-o sa sufere cum ai suferit si tu. Dupa aceea isi va da seama ce ai simiti tu si va fi mult prea tarziuwinking

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Dupa tot ce-am vazut si citit, cel mai bun sfat, uite-l, ramai asa cu ea o vreme fiindca se vede ca, chiar nu poti renunta la ea fa totu` ca pana acum numai ca in perioada asta, incearca sa socilizezi si cu alte fete, fate si tu mai " curvar " vorba vine, adica incepe si tu sa te legi de mai multe fete, ori vei face o relatie cu una si-o s-o uiti, ori o sa te indragostesti de alta la fel de mult, numai ca aia te va iubi si aia, si o vei uita pe asta eu asa zic big grin

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Salut! In primul rand imi pare foarte rau de tine, sincer iti spun, sa aflu ca ai ramas orfan de la treisprezece ani... e dureros. Eu am rama fara mama de la zeca ani si stiu ce inseamna treaba asta.
Acum, ca au trecut anii, esti barbat in toata firea, nu mai esti copil.
Fratele meu, niciodata sa nu mai spui pristiile astea:"inca ma gandesc la sinucidere".
Intr-adevar ti-ai facut iluzii, deja vedeai viitorul langa ea, aveti multe amintiri impreuna, numai ca e momentul sa te trezesti la viata, sa reactionezi.
Te asigur eu ca e mai bine sa fii singur decat cu o fata de genul asta. Eu nu o jignesc, (n-am niciun drept) numai ca ar fi mai bine sa rupi orice legatura cu ea. Chiar si cadourile de la ea ar trebui sa scapi de ele; fara niciun pic de mila. E cel mai indicat.
Intr-o zi, isi v-a da seama de prostia care a facut-o; numai ca tu atunci vei fi altul... nicidecum acelasi care te stie ea. Atunci vei fi fericit, langa o fata care stie ce-si doreste de la viata.
Capul sus, iar daca mai ai nevoie de mine, te ajuta fratele tau!
Numai bine!

| St3fanell a răspuns (pentru Abcd1234ef56):

Daca as si putea scapa de ea... Au trecut cateva zile de cand nu o mai caut, dar ea tot ma suna, imi trimite mesaje, chiar m-am trezit cu ea la usa blocului numai ca sa vorbeasca cu mine, si eu ca bou o iubesc prea mult ca sa o ranesc si sa ii spun sa ma lase in pace. Ideea e ca sunt prea prost in iubirewinking. Sincer nu stiu ce sa ii fac. Totusi imi pare rau pentru mama ta sir.

| Noodlz a răspuns:

Profita de tine, fraiere! Este evident ca iti provoaca durerea asta intetionat, stiind cat de mult tii la ea se foloseste de bunatatea ta si nu-ti recunoaste meritele!

| Nick9401 a răspuns:

Frate nis o data nu o sa cuceresti o fata daca ii esti catelul ei... trebuie sa fii mai mindru cu ea, sa ai pret in fata ei. oamenii nu pun pret pe ceea ce pot avea usor. Un joc daca e usor nu ma e intersant asa si tu in fata ei.ea stie ca te poate avea usor si poate obtine tot ce vrea cu maxima usurita..deci pentru ea numai esti o provocare..Acuma cel mai bun lucru care trebuie s-al faci e sa o lasi dracului(stii cu asta nu iti esti usor de loc) dar e cea mai buna -metoda, Inciarac s-a esi cu alte fete nu o mai cauta nu ii mai f-a favoruri. daca v-a avea ceva pentru tine sigur ea dupa un timp o sa te caute...asa sperand mereu la dinsa iti poti face suferinta ta mai indelungata..deci iti repet daca vrei sa ai mai multe sanse sa fii cu ea nu o mai cauta nu te mai interesa.