| Simplegirlbb a întrebat:

Am facut intrerupere de sarcina. Ma simt al naibii de rau sufleteste. Nu e clipa sa nu ma gandesc la asta. Nu mai pot dormi,decat cateva ore pe noapte,am stari de nervozitate, ma simt dezamagita de mine, de ceea ce am putut sa fac.

25 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De obicei astfel de femei gasesc alinare la habotnici sau pocaiti.

| Freya1 a răspuns:

Am citit in mare si alte intrebari si sa stii ca nu ai facut o alegere gresita.
Stiu ca un avort nu este ok dar cred ca te durea mai rau sufletul daca nu aveai ce sa ii dai sa manance si la al 3-lea, sau cu ce sa il imbraci in conditiile in care poate nici pentru ceilalti doi nu primesti pensie alimentara.Plus ca e aiurea, alt tata si probabil altul cu care nu vei sta.
Mergi la un psiholog si de acum ai grija.

| Simplegirlbb explică (pentru Freya1):

Multumesc pentru sfat. Ma gandesc doar la cat de marginalizat ar fi fost copilasul asta. Momentan nu e vorba de banuti. Incerc sa trec peste.

| sofisis a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Scuza-ma, ai facut avort pentru ca ar fi iesit negru sau creol?

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un psihiatru! Nervozitatea persistenta si insomnia sunt semne clare ca esti in depresie. Se trateaza. Orice întrerupere de sarcină afectează psihic si fizic femeia. Dacă nu acut, în timp. Mergi si discuta cu un specialist! Te vei vindeca.

| alina2k18 a răspuns:

E normal sa te afecteze emotional.
TRece durerea cu timpul.

| HazelEyes77 a răspuns:

E normal sa te simti rau acum dar dupa un timp sentimentul de vinovatie/zbuciumul sufletesc se vor atenua si treburile cotidiene/ munca te vor ajuta sa uiti si sa treci peste. Reevalueaza lucrurile bune din viata ta ca sa te motivezi sa continui si incet incet sa incerci sa te ierti. Numai bine iti doresc.

| Elena9328 a răspuns:

Unde crești unul, îi poți crește și pe ceilalți.
Eu nu sunt de acord. Mai bine as muri eu de foame de cat sa fac asta. Dar nu putem judeca noi.

| CVane a răspuns (pentru Elena9328):

Calitatea vietii e mult mai importanta.

| Elena9328 a răspuns (pentru CVane):

Fiecare cu părerea lui, ok?! Care viața? Mai ai viața? Eu nu cred.

| SandraEve a răspuns (pentru Elena9328):

Total de acord cu tine, absolut. Cand Dumnezeu ofera un dar, de ce sa curmam noi vieti? Nu suntem in masura...

| Elena9328 a răspuns (pentru SandraEve):

Pai asta ziceam și mi-a sărit în cap.

| SandraEve a răspuns (pentru Elena9328):

Am vazut, calitatea vietii conteaza da, absolut. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa omoram noi copiii, Ma rog...cine e cat de cat inteligent( ma refer aici si la alte tipuri de inteligenta, precum cea emotionala), stie clar ca acest lucru nu este o solutie. Poate pare o solutie, dar nu, nu, nu, nu este. Fata asta are 20 de ani din cate am vazut, e o copila imatura. Va capata pe parscurs inteligenta si capacitatile necesare sa ia decizii mult mai intelepte.

| Elena9328 a răspuns (pentru SandraEve):

Mai are mult de învățat.

| SandraEve a răspuns (pentru Elena9328):

ASA ESTE, va invata in timp, sper...

| Justme1997 a răspuns:

Ai făcut cea mai înțeleaptă alegere și pentru tine și pentru ceilalți 2 copii. Scuze, am citit din întrebări ca să înțeleg mai bine situația. Ar fi fost mult prea dificil să creşti 3 copii singură și atât de tânără. Nu te descuraja, dacă te ajută caută consiliere psihologică.

| Simplegirlbb explică (pentru Justme1997):

Multumesc pentru sfat. Mereu ai sfaturi bune! Regret mult ceea ce am facut,dar nu pot da timpul inapoi. In Romania,copilasii de culoare sunt marginalizati. Am luat in calcul varianta de al pastra si de a ma muta cu el in Spania. Dar eu nu voi mai putea munci cel putin un an jumatate sa zicem. El munceste in agricultura,e foarte harnic, doar lucruri bune despre el. Dar in acelasi timp, tipul isi doreste familie in Africa. Nu stiu daca sa il inteleg sau nu. Eu de fapt nu am vrut ceva serios, am luat totul ca pe o joaca. Diar ca incet incet mi-a pus capac, aveam zile in care simteam ca ma topesc dupa el. Regret, regret mult.

| SandraEve a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Cum cresteai 2, un al treilea nu cred ca incurca atat de mult situatia. Eu cred ca ar trebui sa mergi la un preot...e clar ca ai mustrari de constiinta. El te va ajuta si cu ajutorul lui, prin rugaciune si parere de rau vei fi iertata
Tine minte un lucru, te rog:
Unde da Dumnezeu mielusei, da si iarba
Daca ti l-a facut cadou, e cu un motiv. De ce sa curmam noi vieti?

| deadhoe a răspuns:

Iti dai seama ce pierdere,

| AnonImOO000 a răspuns:

Buna! Asta este un lucru cu un puternic impact emotional, este clar ca este un lucru rau si tu esti responsabila pentru acel copil.Dar, va trebui sa te ierti pe tine insuti, chiar daca ai facut acest lucru nu inseamna ca totul se va sfarsi aici. Poate nu o sa imi dai dreptate dar eu iti spun ca trebuie in primul rand sa te ierti pe tine insuti si sa iti marturisesti pacatul inaintea lui Isus Hristos, El te poate elibera de povara lui si iti poate da un nou inceput, eu am avut situatii grave si cand am venit la el au fost rezolvate ca prin minune, El este singurul care nu te condamna pentru acest lucru, te asteapta cu bratele deschise si este gata sa te ierte si sa iti reabiliteze viata, daca este nevoie si simti nevoia sa vorbesti cu cineva despre asta incearca si un psiholog, iti las si un videoclip aici, urmareste-l te rog. https://www.youtube.com/watch?v=excsaGy2420

| Simplegirlbb explică:

Da,bineinteles. Daca aveai parte de partidele pe care le-am avut eu, ti-ar fi placut si tie. Sa revenim la subiect. Pentru ca nu e vorba despre futai aici.

| Steph277 a răspuns:

Dragă, totul va fi bine, eu te inteleg poate si alte persoane, incearca sa iti revii oarecum si sa ii povestesti cuiva ceea ce simti, nu virtual prin TPU, ci mamei tale sau prietenei tale, ar prinde bine, dar scuze ca te intreb, dar la cate saptamani ai facut? Eu nu te judec, cum o fac altiii, ei doar stiu sa comenteze aiurea cum ca esti nu stiu cum ca faci greala vietii tale, dar sa se vada si ei in situatia ta si atunci sa vedem ce vor spune! Citeste rugaciuni, si mergi de te spovedeste, ar fi mult mai bine pentru tine, elibereaza-ti sufletul!

| Simplegirlbb explică (pentru Steph277):

Am amanat mult, destul de mult acel moment. Nu am vrut sa fac. 12 saptamani, iar de la conceptie 10. Am facut anestezie generala.

| Steph277 a răspuns (pentru Simplegirlbb):

Si cati ani ai? Scuze ca te intreb