| Mariana155 a întrebat:

Buna TPU am o mica mare problema. Acum cateva ore m-am despartit de prietenul meu pentru ca maine trebuia sa vina la mine(nu suntem din acelasi oras) si nu poate ca are o anumita problema si i-am zis ca daca nu vine maine la mine ne despartim si a zis ca nu poate chiar nu poate sa vina la mine si i-am zis ca problema aia este mai importanta decat mine si a zis ca nu este adevarat (dar asa este pentru ca daca tinea la mine venea indiferent de ce ar fi). Si dupa ce ne-am despartit tot vorbeam la telefon si plangeam amandoi si dupa ne-am impacat dar tot nu pot sa nu ma enervez cand ma gandesc ca maine nu poate sa vina la mine. Si ne-am certat de multe ori din cauza mea ca asa sunt eu, cand imi propun ceva trebuie sa fac tot posibilul sa fie asa daca nu, trebuie sa ma razbun. De ce sunt asa? De ex acum cand mi-a zis ca nu poate sa vina, m-am razbunat spunandu-i ca ne despartim dar nu am putut si nu pot sa ma despart de el ca il iubesc prea mult. De ce sunt asa? Ne-am certat de multe ori tot asa ca daca mergea undeva si mie nu imi convenea ma suparam pe el si imi trecea greu. Oricat as incerca sa ma stapanesc nu poot plus si simplu nu pot orice as face chiar daca stiu ca asta duce la despartire. Ce pot sa fac sa nu mai fie asa? Chiar il iubesc si m-am saturat sa ne certam atata din motive din astea. De exemplu zilele trecute mi-a dat web si i-am zis sa nu se miste ca vroiam sa ii fac poza si s-a miscat si m-am enervat foarte tare pe el si i-am zis iar sa ne despartim si tot nu puteam sa ma despart de el. Am niste momente in care ajung la disperare nu mai stiu ce sa mai fac. Ce credeti ca pot sa fac sa fie totul bine?

Răspuns Câştigător
| SimoDR a răspuns:

Sa te maturizezi! Si sa intelegi ca nu esti buricul pietii si ca, indiferent ce vrei tu, intotdeauna vor exista oameni si probleme mult mai importante decat tine. Daca vrei sa pastrezi pe cineva langa tine nu il obligi, nu il ameninti, nu il santajezi. Vad ca tu iti dai seama ca nu procedezi cum trebuie, acum nu iti ramane de facut decat sa iti impui un comportament normal si sa " te faci mare"

| Mariana155 explică (pentru SimoDR):

Pai tocmai asta este problema ca nu pot sa fac asta, nu am puterea sa fac asta.

| SimoDR a răspuns (pentru Mariana155):

Poti sa faci orice vrei! Spui ca nu ai putere? Eu zic altceva: nu ai suficienta vointa. Uite cum facem: te provoc sa te schimbi. Daca faci fata provocarii mele, ai de castigat. Si daca o sa-ti fie bine, da-mi de veste din cand in cand. Daca nu faci fata, inseamna ca esti un copil alintat, asa cum zice Ilinca, mai jos si intrebare ta nu era o cerere de ajutor si doar o conversatie fara rost! Ce zici, te bagi?

| Mariana155 explică (pentru SimoDR):

Da,ma bag.

| SimoDR a răspuns (pentru Mariana155):

Bravo. Asa sa faci. Daca ai nevoie de sfaturi, de incurajari, dar si de cate o palma dupa ceafa, ma gasesti pe aici. O sa fie al naibii de greu, dar rezultatele merita. Succes. Sa ma tii la curent! Aaaaaa, eu una as pune mana pe telefon acum si ca sa incep deja ce am promis, mi-as cere scuze. Cred ca saracul baiat nici nu o sa isi dea seama ce te-a apucat, dar scuzele nu o sa-i cada rau. laughing

6 răspunsuri:
| Ilinca a răspuns:

Cati ani ai...12?! Te porti ca un copil alintat care are senzatia ca toata lumea e la dispozitia ta.
Atunci cand iubesti un om (asa cum spui tu ca iubesti) ii accepti si calitatile dar mai ales defectele. Prin atitudinea pe care o ai o sa pierzi oameni dragi si ocazii unice in viata. Nu e vorba de faptul ca "nu poti sa te stapanesti". E o chestie de auto-control, invata sa te controlezi...nu reactiona imediat ci da-ti cateva secunde pentru a gandi problema inainte de a spune sau a face ceva pe care mai apoi sa-l regreti. Pentru ca nu stiu, sincer, cat de multa rabdare va avea prietenul tau cu tine. Toate au o limita si te vei trezi ca te lasa el...si de data asta te lasa definitiv.

| ramy31 a răspuns:

Daca moare masa trebuie sa vina la tine?laughing