| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am o problema careia deocamdata nu ii gasesc solutie.deci peste relatia cu fostul am trecut foarte greu avand in vedere ca el a fost primul meu iubit din toate punctele de vedere.in fine ne-am despartit acum 5 ani.acum am o relatie cu actualul de 2 ani jumate bazata pe zicala"trebiue sa inveti sa iubesti ceea ce iti face bine.acum 2 saptamani am reluat legatura cu fostul si de atunci vorbim zilnic la telefon si cred sincer ca nici el nu a uitat sentimentele dintre noi care din cate se pare au inceput din nou sa infloreasca.cu toate ca sta in alt oras a venit sa ma vada.am iesit cu el si cu alti prieteni pe afara.nu stiu ce sa fac nu mi-l pot scoate din minte.inca il iubesc dar eu am relatia asta cu care nu mai stiu ce sa fac cu toate ca s-a cam racit in ultima vreme.cine doreste sa-mi lase un sfet e binevenit. cel mai bun raspuns primeste fundita

Răspuns Câştigător
| mony1994 a răspuns:

Daca nu mai tii la actualul prieten e mai bine sa te gandesti putin si la fericirea ta. daca te gandesti sa nu sufere el din cauza ca te desparti de el o sa suferi u.mai intai incearca sa aflii daca fostul prieten te iubeste inca la fel de mult pentru ca nu perita sa strici o relatie care poate fi reparata pentru un baiat care probabil nu stie ce vrea.nu te gandii la nici unu.gandestete pe cine iubesti si cu cine poti fi tu fericita.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Criss,oboseala din relatia actuala,faptul ca faci ceva nou si incitant,amintirile de demult(care sunt doar bune,pentru ca creierul are memorie selectiva si alunga ce e neplacut),te-au facut sa simti asa.
Ai senzatia ca vrei sa fii iar cu el,ca sunteti bine impreuna, dar incearca sa fii realista.
Prima iubire nu se uita niciodata, de acord.Totdeauna vei avea o slabiciune pentru baiatul asta, dar incearca sa-ti amintesti cum si de ce ati ajuns sa va despartiti!
Sfatul meu este sa lasi trecutul la locul lui.Pastreaza amintirile dulci,zambeste in secret gandindu-te la ele,dar traieste-ti viata la prezent.
Ce a fost,s-a terminat.
Priveste increzatoare in viitor si da importanta cuvenita la ceea ce ai azi,daca nu te multumeste pune punct si treci mai departe,dar nu te intoarce in timp,va veti rani unul pe celalalt degeaba, de atunci v-ati schimbat amandoi, nu mai sunteti aceeiasi!
Gandeste-te bine.
Succes!

| Libelle a răspuns:

Relatia cu fostul nu a mers dintr-un motiv, nu? Un motiv care a durut si te-a facut sa suferi mult, din cate zici.Gandeste-te daca se merita sa reiei cu totul treaba asta

Relatia cu actualul...mi se pare deplasat sa bazei o relatie pe o zicala,mai laes una care indeamna la fortare.Te-ai fortat sa; ti impui ideea de a iubi,dar intrebarea e,ai si ajuns sa iubesti astfel?

Raspunsurile le gasesti doar in tine,ca ai iubit ca te-ai despartit,apoi ca iar ai avut o relatie de ani si acum vrei sa te intorci la fostul nu suna prea bine,aduce pareri de tot felul, dar doar tu stii ce simti, si hotararea finala.

| ThePunisher a răspuns:

Daca era totul asa frumos cu fostul, de ce v-ati despartit? Tu nu ai venit cautand o solutie la problema ta, tu cauti aprobare, vrei ca noi sa iti dam dreptate. Ei bine, eu nu pot fi de acord... Daca tu crezi ca iti poti bate joc de ceilalti dupa cum ti se pune tie pata pe fostul sau pe actualul, sau pe cel dinaintea fostului, sa stii ca NU e asa. In viata ce dai aia primesti, iar daca tot ce oferi este suferinta, atunci pregateste-te pentru o rasplata pe masura. skull

| ynna93 a răspuns:

Pai hai sa o luam logic.tu iubesti pe altcineva.dar ai prins drag si de persoana cu care esti de 2 ani si jumatate asta nu e iubire.nu trebuie sa stai cu acea persoana dupa zicala respectiva.trebuie sa-ti asculti inima.propune`i actualului o pauza pentru ca si tu zici ca observi ca s`a racit relatia.si vezi cum decurg lucrurile. daca te impaci cu fostul si te simti mai bine cu el, n`ar trebui sa te mai gandesti la acutalul.nu trebuie sa stai cu el din obligatie.sufera un pic si ii trece.ca trebuie sa-i treaca doar nu se omoara. daca vezi ca nu merg bine lucrurile intre tine si fostul` asta este. pierzi.dar macar stii ca ti-ai clarificat lucrurile si poate totusi daca te iubeste actualul trece peste si veti ramane impreuna.dar acum asta e important sa vezi tu pentru cine simti iubire cu adevarat.

| MajorAsshole a răspuns:

Relatia cu primul iubit cum s-a terminat? A plecat el, ai plecat tu? Daca a plecat el, nici sa nu te mai prind ca te mai vezi cu el sau mai vorbesti la telefon cu el!

| Crazyfish a răspuns:

Da?
Daca iti place ciorba reincalzita, sa nu te plangi p-orma ca ti-a cazut greu la stomac!

| deea_2359 a răspuns:

Pai lasa-l pe fostul...straight face actualu e baza a da si nu ai specificat draga mea cat a avut fosta ta relatie