| AndreeaFlorentina8 a întrebat:

TPU! Am o problema, in ultimul timp prietenul meu este foarte gelos si se încrede in vorbele spuse de alții despre mine, chiar daca acestea nu sunt adevărate. Nu stiu ce sa fac sa nu mai fie atat de gelos si sa nu mai asculte gura lumii. Fundița!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Desi poate nu este raspunsul pe care il astepti, sfatul meu ar fi sa scapi de ciudatul ala, asta daca visezi la o viata frumoasa si fericita.

In momentul in care stai cu retarzii, devi si tu retarda. Iar prietenul acela al tau, asa este el, nefunctional complet la nivel de sentimente.

Daca esti gelos, nu inseamna ca iubesti. Inseamna doar ca posezi si nu ai incredere. Daca ai iubi si ai avea incredere, nu ai avea nici motive sa fii gelos.

In fine, nu uita zicala:

Daca nu lupti pentru ceea ce vrei, meriti pe deplin ceea ce ai.

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui sa-l parasesti,dupa ce i-ai explica exact ce ne spui si noua aici.
Un gelos nu se va trezi decat cand va pierde obiectul geloziei si poate nici atunci,dragostea nu are gelozii,nici jumatati de masura.
Viata ta langa el va fi un lung lant de certuri,explicatii, lacrimi si impacari, fara nici o stabilitate si siguranta care sa-ti aduca liniste si bucurie in suflet.
Nu te condamna singura.
Fericirea ta depinde de alegerile pe care le faci in viata si aici, alegerea ta nu a fost buna.
Iubeste-te pe tine mai intai si cauta un baiat care te va iubi sincer, exact asa cum esti.

| Zenithf a răspuns (pentru greece12):

Cam asa zic si eu. Alege intre o viata implinita, cu fericirile si necazurile inerente, si una traita absurd, fara rost.

| greece12 a răspuns (pentru Zenithf):

Din fericire, poate alege.
Inca!
happy

| Zenithf a răspuns:

Dar este cat se poate de clar, in cazul tau, cum te-ai imprietenit, sa te si desprietenesti. Gelozia este boala grea, sa vezi cum se manifesta: mai intai o vorba grea, apoi o palma, un pumn greu, te trezesti la spital peste o saptamana, dar oricat tratament faci nu trece, decat dupa multa vreme, la marginea gropii, cu coliva si un paharel dat pomana la saraci.
Dumnezeu sa te protejeze, si mai ales sa-ti dea minte. Amin!

| neutrino a răspuns:

Daca-i place sa asculte si sa traiasca cu gura lumii, fa-i pe plac, lasa-l in lumea lui si vezi-ti de drumul tau, dar... fara el.

| Dariusuu a răspuns:

Ştii de ce e gelos? Asta pentru că nu are încredere în tine.
Dacă nu are nici măcar o dovada atunci nu înţeleg de ce anume e gelos.

Problema e la el nu la tine aşa că poartă o conversaţie serioasă cu el despre asta.

Mult curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia este o BOALA grea si aproape incurabila.De cele mai multe ori, cand intrece limita, creaza mari probleme. Daca nu se mai poate, mai bine fiecare cu drumul lui.Mult noroc.

| Blamely a răspuns:

Câștigă-i încrederea, dacă are încredere în tine va scăpa și de gelozie.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Da-l naibii. E un om de paie.

| NoRegretsxx a răspuns:

Da-i una peste cur sa-i vina mintea la loc.

| Iamnotme a răspuns:

Mda, de moment ce ascultă ce zic alţii, nu tu, înseamnă că nu are încredere în tine.
Aşa că, părerea mea e să îi zici ce te deranjează, iar dacă nu se schimbă, nu te mai stresa, dă-i papucii.

| AndreeaFlorentina8 explică:

Mulțumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi, daca as putea as acorda mai multe fundite.