| Lovve95 a întrebat:

am si eu 2 intrebari legate de sex. Am auzit si eu, nu cred, dar sa ma asigur apelez la voi, ca sa ma lamuresc. Mi-a spus cineva ca daca faci mult sex poti ramane fara spermatozoizii de care ai nevoie pentru a da nastere unui copil. Daca te golesti de 3-4 ori intr-o partida de sex si partida e tot la 1-2 week-enduri, se poate sa ramai fara sperma de care e nevoie pentru copil? A2-a ar fi: Lichidul care iese din penis, acel LICHID SEMNAL, poate sa ramana gravida daca iese in timpul actului sexual? Adica in timp ce penisul e introdus in vagin?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Spermatozoizii se produc in ritm foarte rapid, nu poti ramane fara ei fiindca s-au consumat, oricat sex ai face. De 100 de ori daca ejaculezi pe zi, tot nu conteaza.
2. De la acel lichid preejacultor poate ramane cu certitudine insarcinata. Riscul est ecuprins intre 4 si 27%, in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste partenera.

| mat31new a răspuns:

1: nu ramai fara sperma.
2: lichidul seminal nu contine sperma in el, el este facut sa curete canalul penisului pentru ca sperma sa poata trece. daca ejeculezi odata iar dupa ejeculare faci din nou sex, lichidul seminal din a-2-a runda de sex va lua cu el sperma care a ramas pe tubul penisului de la prima ejeculare, deci poti sa faci copii.

| Lovve95 explică (pentru mat31new):

Ex: vreau sa fac sex, si daca inainte de prima ejaculare, imi iese lichidul seminal, poate sa ramana gravida? Sa gandim k nu a iesit serma pe tubul penisul de 7 zile, si daca iese lichidul seminal in timp ce penisul meu se alfa in vagin, contine sperma?

| paulthebest a răspuns (pentru Lovve95):

Frate PROTEJEAZATE sunt sanse sa ramana de ce sa risti?

| Lovve95 explică (pentru paulthebest):

Multumesc tare mult! Asa voi facehappy

| Dana211 a răspuns:

laughing dap interesant. Deci nu ai cum sa ramai fara spermatozoizi (doar daca ai vreo boala care impiedica producerea lor) chiar daca faci sex de 10 ori in fiecare zi. Si da licidul preejaculator poate contine si spermatozoizi si fata poate ramane gravida

| Lovve95 explică (pentru Dana211):

De prima intrebare am trecutlaughing..Merci mult:*. Dar de a2a inca nuhappy Mereu incep fara prezervativ, dupa prima ejaculare in afara vaginulu, ma spal pe penis si imi pun preervativulhappy. Si cand simt ca vine lichidul preejaculator, ma opresc si imi scot penisul din vagin ma curat si continui.

| Dana211 a răspuns (pentru Lovve95):

Nu inteleg cu ce esti nelamurit? Adica tu chiar faci ce ai zis in ultima parte sau ma intrebi pe mine daca asa trebuie sa faci?

| Lovve95 explică (pentru Dana211):

Asa fac. Am o alta intrebare. Daca ea este pe ROSU, se poate sa aiba cv efecte adverse daca facem sex?

| paulthebest a răspuns:

Fratele meu: 1.Nu ai cum sa ramai fara spermatozoizi(din cate stiu eu sunt secretati de corp) doar daca esti bolnav nu mai sunt secretati
2.Lichidul ala care zici tu (preejaculator) daca a iesit cand penisul e vagin poti zice ca esti tatic (acesta poate contine spermatozoizi)
3. Stai cuminte si nu te apuca de nebunii( PROTEJEAZA-TE)
SALL

| Lovve95 explică (pentru paulthebest):

Multumesc mult. La prima m-ai lamurit..La a2a la fel. Dar la3. m-am apucatblushing...laughing

| Lovve95 explică (pentru paulthebest):

Am citit ca daca nu sunt un anumit numar de spermatozoizi, nu poate sa ramana gravida.