| Andreiy272 a întrebat:

Salut Lichidul preseminal dacă nu îl simt ca îmi iese din penis și sunt într-o partida, prietena mea poate sa rămână însărcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, dar numai in anumite conidtii:
- lichidul pre-seminal poate contine sperma pe teava(tractul urinar) de la o masturbare sau partida de sex anterioara
- si numai daca femeia este in perioada fertila, fiindca numai atunci poate ramane gravida

| Andreiy272 explică (pentru Violleta2022):

Pai dacă nu ma masturbează și nu fac o partida de sex, ci fac pentru prima data poate sa rămâne?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreiy272):

Nu!

| Goete a răspuns:

Lichhidul preseminal nu il simti niciodata si e lubrificnt nu preseminal, nu neaparat vine cel seminal dupa - adica poti sa nu ajungi la orgasm.
Poate contine spermatozoizo doar in cazul unei ejaculari anterioare fara urinare dupa (ramai cu cartus pe teava)
Daca tu esti intr-o partida si iti vine lichidul preseminal, nici oproblem.
Prietena ta poate ramane insarcinata daca e si ea intr-o partida si respectivul ejaculeaza in ea.

| helpforyou a răspuns:

Lichidul preseminal este o substanta secretata de glandele Cowper inainte de ejaculare. Acest lichid poate conține sperma, dar cantitatea de spermă din el este de obicei foarte mică și poate fi insuficientă pentru a determina o sarcină.

Totusi, exista o probabilitate mica ca o femeie sa ramana insarcinata daca are contact sexual neprotejat și lichidul preseminal ajunge in vagin, mai ales daca s-a aflat intr-o perioada fertilă a ciclului menstrual. De aceea, este important să se folosească metode de contraceptie adecvate pentru a reduce riscul unei sarcini nedorite.

Metode contraceptive adecvate, sunt:
prezervativele, pilulele contraceptive sau alte metode.