| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o dilema legata de un baiat, imi cer scuze de pe acum daca povestea mea va fi foarte lunga, nu va oblig sa ma ajutati, dar cei care o faceti va rog sa imi dati raspunsuri bine gandite, nu asa, la plesneala.

Imi place de ceva timp de el. Sunt o persoana foarte zvapaiata asa ca ies usor in evidenta, insa ascund foarte bine faptul ca sunt timida si sensibila, asa ca nu prea ma pricep la atrasul baiatului de care imi place. Ba mai mult, atunci cand atrag priviri ma uit drept in fata si din asta unii inteleg ca sunt cu nasul pe sus. De obicei baietii vin singuri la mine. Mergeam intr-o zi cu prietenii pe hol si imi spune o fata ca un baiat se uita insistent la mine. Era un baiat foarte frumos asa ca incep si eu sa ma uit la el. De atunci il tot surprind uitandu-se pe furis la mine (nu stiu exact daca o face sa vada daca ma uit eu sau nu). Ii dau like-uri pe fb in ideea de a-i transmite ca sunt interesata dar nu primesc nimic inapoi, il ciupesc pe fb si primesc tarziu poke back, apoi vin niste colegi ai lui si ma intreaba daca merg in excursie cu clasa lor. Nu stiu exact daca era vreun apropo strict adresat mie sau vroiau sa stanga *clienti* pentru excursie. Trec vreo doua luni si nu se intampla nimic mai mult. Ba chiar nu il mai prea vad deloc. Nu mai prezenta pic de interes, vin vacanta, se fac 3 luni si ceva, apoi apare la mine in clasa brusc cu un baiat facand niste glume proaste. Am ras cu ei, iar cel de-al doilea incepe sa vorbeasca non stop cu mine, nu mai scap de el, cred ca a inceput sa ii placa de mine. Incerc sa il salut pe A., baiatul de care imi place si nu raspunde pentru ca nu e pe faza, asa ca o las balta, apoi se intampla un incident la noi in scoala si el si prietenul lui incep iar sa faca glume si iar se uitau fix la mine, glumeau cu mine. Radeam si observ ca face ce face si se apropie din ce in ce mai mult de mine si baiatul cu care eram atunci pe hol, un coleg de-al meu, si cu care e de asemenea prieten, apoi zice in gluma: gata, spectacolu s-a terminat, intrati la ora si ne ia de umeri pe amandoi si ne baga in clasa. G., prietenul meu incepe sa rada si zice ca a fost intentionata atingerea respectiva, ca nu avea nici un sens sa ne bage in clasa din moment ce radeam cu ei. Trecem si peste asta, eu fiind rosie pana in varful urechilor, iar in timpul orei primim un anunt si clasele noastre sunt scoase afara in acelasi timp. El este certat de diriginte si statea in fata mea atunci si mie imi venea sa rad si nici el nu se putea abtine, se uita la mine, deci.

Cand am iesit de la scoala m-am intalnit iar cu el si i-am zambit si nu a schitat nimic. Eu interpretez unele semnale, dar oare sunt toate astea in capul meu sau chiar ma place si el?

7 răspunsuri:
| DenisaMetal a răspuns:

E clar te place, incerca te bagi inseama cu el. Ai toate sansele sa il cunosti mai bine.

| Valutzzzu a răspuns:

Ce sa mai la deal la vale, te place baiatul doare ca e timid, cel putin eu asa cred din gesturile pe care le face. Fii si tu mai indrazneata, invita-l undeva la un suc, cafea, orice. Daca te place n-are cum sa te refuze. Good luck!

| frzq1 a răspuns:

Natural e sa fii atenta la gesturile lui la lucrurile care te incanta numai daca te incanta si e natural. dupa un timp cand nu mai poti tine in tine admiratia te duci si ii spui tot ce simti.el nu te va putea lua drept amigo mars de-aici ci va intelege naturaletea indragostirea cu care vorbesti deodata.

| krlaa a răspuns:

Invita-l la un suc. vezi ce spune. daca zice da, atunci super. daca refuza( dar in general baietii nu prea refuza invitatii in oras) o lasi balta. daca foloseste motive gen : nu pot am pe cineva, sau am treaba in ziua x la ora x ii spui fara nicio rusine o alta zi si o alta ora. daca refuza si atunci, las-o balta, nu are sens sa te agiti degeaba. ideea e, intreaba-l doar. nu ai nimic de pierdut.

| Kitybush a răspuns:

Din tot ce ai spus reiese ca te place, dar nu stie cum sa iti spuna. Poti sa vorbesti cu un prieten comun care sa ii spuna ce simti tu pentru el. Bafta!

| Alexa920 a răspuns:

Da foarte amuzata povetea ma cam regasesc in ea eu nu prea stiu ce sa zic poate ca acele semne sa fie doar niste semne petru ca el te cinsidera o amica cu care el se intelege bine acum nu pot sa spun ce e in capul lui. dra si pe mine ma cam depaseste eu zic ca daca ai curaj sa il intrebi intr-un mod sau sa te intersezi sa spui pe un coleg un prieten de al lui la care sa nu te dea de gol si poti sa afli :*

| PerfectInsanity a răspuns (pentru Alexa920):

Nu poate sa ma considere amica, singura noastra conversatie a fost aia cand m-a trimis in clasa